Najbardziej znane wieżowce Hongkongu i jak je rozpoznać na horyzoncie

Nawet jeśli ktoś nigdy nie był w Hongkongu to na pewno wie, że miasto wieżowcami stoi. Dla zainteresowanych architekturą przygotowałam małą ściągawkę z hongkońskich drapaczy chmur, tak aby każdy zwiedzając miasto mógł je z daleka rozpoznać na horyzoncie. W końcu krążąc po tym szklano-metalowo-betonowym lesie miło byłoby znać nazwy i przeznaczenie chociaż kilku najbardziej charakterystycznych budynków.

Większość opisanych przeze mnie wieżowców możecie zobaczyć podczas eksplorowania półwyspu Kowloon(Koulun) oraz wyspy Hongkong (głównie dzielnica Central). Bez problemu rozpoznacie je również z punktów widokowych takich jak Wzgórze Wiktorii czy Sky100 (o punktach widokowych wspominałam TU Sky100 i TU The Peak).

Wdok na wieżowce północnego wybrzeża wyspy Hongkong nocą
Północ wyspy Hongkong - w tle po prawej stronie, za wieżowcami widzimy Wzgórze Wiktorii (źródło: Pixabay).

Kilka słów tytułem wstępu

Zanim zaczniemy analizować wieżowce warto pamiętać o paru rzeczach, a mianowicie Hongkong znajduje się w strefie występowania tajfunów, co stanowi dodatkowe wyzwanie. Bo już na etapie projektowania obiektu architekt musi wziąć ten fakt pod uwagę.

Hongkong jest jednym z najgęściej zaludnionych miejsca na świecie, a chętnych żeby tam zamieszkać w dalszym ciągu nie brakuje. W czasach brytyjskiego kolonializmu podjęto decyzję o osuszeniu i zasypaniu części cieśniny celem rozładowania tłoku w mieście. W wyniku tych działań mogły powstać wieżowce dzielnicy Central oraz zabudowa Tsim Sha Tsui East. Również ogromny międzynarodowy port lotniczy Chek Lap Kok został zbudowany poprzez wyrównanie poziomów dwóch wysp i usypanie platformy. Miasto ma bardzo ograniczoną przestrzeń do rozbudowy bo raz, że teren jest górzysty, a dwa bardzo duży obszar zajmują parki i rezerwaty wiec jedyne co pozostaje to… budować w górę!

W architekturze tego regionu bardzo duże znaczenie ma feng shui (dosłownie wiatr i woda) zgodnie, z którym budynki powinny harmonijnie wkomponowywać się w otoczenie. Istnieje cały szereg zasad mówiących o tym jak dany obiekt powinien być umiejscowiony i jakie cechy powinien posiadać aby bilans energetyczny był najlepszy. Jedną z najciekawszych zasad projektowania zgodnie z feng shui jest zostawianie w budynkach… dziur. Te puste przestrzenie mają ułatwiać smokom zamieszkującym wzgórza bezproblemowe dotarcie do wód celem ugaszenia pragnienia.

Dla lepszej orientacji przygotowałam mapę z osobną warstwą poświęconą wieżowcom, o których będzie mowa. Dodatkowo akapity tekstu (nazwy budynków) są jednocześnie linkami otwierającymi w nowym oknie stronę skyscrapercenter.com, z której korzystałam przy przygotowywaniu wpisu. Znajdziecie tam szkice poszczególnych budynków i najważniejsze informacje o nich. 

Niestety nie do każdego budynku posiadam odpowiednio reprezentacyjne zdjęcie więc czasami będę posługiwała się stockową fotografią.

Poniższa mapa zawiera dwie warstwy znaczników (możesz otworzyć lub ukryć ich listę klikając ikonkę w lewym górnym narożniku mapy):

  • najbardziej znane wieżowce Hongkongu (czerwone znaczniki) – to nas interesuje w tym momencie najbardziej,
  • pozostałe obiekty (świątynie, parki, punkty widokowe, targi, terminale promowe, itp.)

International Commerce Centre (ICC)

Zestawienie rozpoczyna najwyższy wieżowiec miasta, czyli International Commerce Centre (ICC). Budynek liczy 484 m i składa się z 118 kondygnacji. Jest to jeden z najwyższych budynków na świecie. Zgodnie z informacją na stronie skyscrapercenter.com jest aktualnie 11 najwyższym budynkiem na świecie. Budowa wieżowca skończyła się w 2010 roku i trwała blisko 8 lat. Twórcą projektu jest biuro architektoniczne Kohn Pedersen Fox. W budynku znajduje się najwyżej na świecie położony basen, hotel i koktajlbar.

Na setnym piętrze wieżowca mamy taras widokowy Sky100 Hong Kong Observation Deck, z którego możemy podziwiać panoramę całego miasta (360°). Winda, która rusza z drugiego piętra zabiera nas na setne w 60 sekund! Tutaj opisywałam jeden z dni naszego zwiedzania, który zakończyliśmy podziwiając zachód słońca właśnie ze Sky100. 

Jeśli chcesz skorzystać z tej atrakcji koniecznie wybierz bezchmurny dzień. Czasami szczyty wieżowców giną w chmurach więc wtedy ciężko o jakikolwiek widok. Bilety na Sky100 najlepiej kupić wcześniej on-line gdyż są tańsze niż stacjonarnie i mamy do wyboru dodatkowe pakiety. Bilet kupiony przez Internet jest ważny 30 dni. 

Najwyższy budynek Hongkongu ICC International Commerce Centre, Kowloon
Najwyższy budynek Hongkongu Two International Finance Center (2IFC) - przy kiepskiej widoczności nie jesteśmy w stanie dostrzec jego szczytu.

Plac Union Square

Wieżowiec ICC znajduje się na placu Union Square, na którym mamy również inne budynki, a mianowicie kompleksy wieżowców The Cullinan (North, South), Sorrento (1, 2 , 3, 5, 6), The Waterfront, The Arch i The Harbourside.

Kompleks The Cullinan składa się z dwóch wież o wysokości 270 m – South (hotel i apartamenty) oraz North. Wieża North jest najwyższym, w całości mieszkalnym budynkiem Hongkongu.

Kompleks Sorrento zlokalizowany w północnej części Union Square składa się z 5 wież numer 1, 2, 3, 5 i 6. Cyfra 4 została celowo pominięta podczas numeracji gdyż w języku kantońskim 4 jest homofonem słowa śmierć, tzn. słowa wymawiają się identycznie, ale ich zapis jest różny. Wieża Sorrento 1 ma 256 m wysokości i jest drugim najwyższym, w całości mieszkalnym, budynkiem Hongkongu.

Budynek The Harbourside ma 255 m i pomimo tego, że na pierwszy rzut oka tworzy jedną bryłę to składa się z trzech wież połączonych u podstawy, na środku i na szczycie. Szczeliny pomiędzy wieżami sprawiają, że budynek stanowi mniejszy opór dla wiejących wiatrów. A może to szczeliny dla smoków podążających ze wzgórz do wód Portu Wiktorii?   

Widok na Hongkong z punktu widokowego Sky100 na 100 piętrze najwyższego wieżowca miasta - ICC.
Widok ze Sky100. Na zdjęciu po lewej stronie mamy pięć wież kompleksu Sorrento, a w lewym dolnym rogu fragment szczytu wieży The Cullinan South, a wyżej North.

The Arch

Zaraz obok wieżowca ICC, na placu Union Square,  zlokalizowany jest  otwarty w 2005 roku The Arch.  Jest to trzeci pod względem wysokości budynek mieszkalny w Hongkongu. Jak sama nazwa wskazuje wieżowiec posiada charakterystyczną łukowatą formę nawiązującą do paryskiego Łuku Tryumfalnego. Kompleks składa z dwóch wież połączonych powyżej 69 piętra i w sumie liczy 231 m i 65 kondygnacji. Ceny mieszkań są tu astronomicznie wysokie i zaczynają się od kilkudziesięciu milionów złotych!

Wieżowce mieszkalne Hongkongu, The Arch po lewej i The Harbourside po prawej, Kowloon
Widok z Union Square na The Arch (po lewej) i The Harbourside (po prawej)
Półwysep Kwoloon. Najwyższy budynek Hongkongu czyli International Commerce Center, po prawej od niego wieżowce mieszkalne The Harbourside i The Arch
Widok na budynki Union Square od strony Victoria Harbour. Od lewej: najwyższy budynek Hongkongu czyli International Commerce Center (ICC). Dalej wieżowce mieszkalne The Harbourside i The Arch (źródło: Pixabay)

The Masterpiece

Trochę dalej od budynków na Union Square, ale również w obrębie półwyspu Kowloon, znajduje się The Masterpiece oddany do użytku w 2009 roku. Wieżowiec ma 257 m (64 piętra) i mieści na niższych piętrach centrum handlowe K11. Powyżej, od piętra 3 do 24 znajduje się 381-pokojowy hotel Hyatt Regency Hong Kong, a jeszcze wyżej mamy 345 apartamentów mieszkalnych. Obiekt góruje nad panoramą Kowloon.  Projekt został opracowany wspólnie przez New World Development i Urban Renewal Authority (URA – Urząd ds. Odnowy Miejskiej). Projekt został skrytykowany i uznano, że ma negatywny wpływ na dziedzictwo architektoniczne miasta i niestety przyczynia się do gentryfikacji.

The Masterpiece to najwyższy wieżowiec z prawej strony zdjęcia (źródło: Pixabay).

Kompleks IFC (Interational Finance Center)

One IFC, Two IFC, IFC Mall, Hotel Four Seasons

Teraz przenosimy się na wyspę Hongkong, do dzielnicy Central. Znajduje się tutaj drugi pod względem wysokości budynek miasta. Prawie naprzeciwko ICC (na półwyspie Kowloon), po drugiej stronie Zatoki Wiktorii góruje Two International Finance Centre (2 IFC).

Wieżowiec wchodzi w skład całego kompleksu, który zawiera oprócz Two IFC centrum handlowe IFC Mall, budynek One IFC (39 pięter) oraz hotel Four Seasons (55 pięter). Bryła IFC Mall mieści restauracje, kina i stację MTR (to stąd odjeżdża linia Airport Express na lotnisko).

Two International Finance Center (2IFC) ukończono w 2003 roku, ma 412 m i 88 pięter – liczba ta uznawana jest za szczęśliwą. Budynek w głównej mierze to powierzchnie biurowe, które zagospodarowane są przez firmy zajmujące się finansami. Oprócz tego mamy tutaj 22 piętra handlowe, a budynek jest w stanie pomieścić nawet 15 000 osób.

Drugi pod względem wysokości budynek Hongkongu International Finance Center IFC
Po prawej stronie mamy Two International Finance Center (2IFC) - drugi najwyższy wieżowiec Hongkongu. W dole widzimy między innymi Jardine House, fragment Exchange Square, HSBC, Bank of China Tower, Diabelski Młyn oraz terminale promowe (źródło: Pixabay).

Exchange Square

Zaraz za kompleksem IFC, widzimy Exchange Square (188 m , 52 piętra). Jest to kompleks trzech budynków, których zewnętrzne ściany ze złotobrązowego polerowanego granitu i szkła mają przypominać stosy monet. Dwa budynki zostały ukończona w 1985, a ostatni w 1988r. Wieżowce stanowią siedzibę giełdy papierów wartościowych (Hang Seng)  i jest to największa azjatycka giełda poza Japonią.

Jardine House

Nieopodal Exchange Square znajduje się pierwszy drapacz chmur w mieście (179 m, 52 piętra), który w chwili ukończenia w 1972 roku był najwyższym budynkiem nie tylko Hongkongu, ale całego kontynentu azjatyckiego.

Posiada bardzo charakterystyczną, metalizującą fasadę i okrągłe okna przypominające te umieszczane w burtach statków (tzw. iluminator, ambrazura). Swoją formą wieżowiec nawiązuje do historii rodziny Jardine, która była potentatem handlu morskiego. Taki architektoniczny ukłon w stronę kolonialnej historii Hongkongu sprawia, że budynek zyskuje na wyjątkowości. Jest to również doskonały przykład dobrego projektowania zgodnie z zasadami feng shui.

Jeśli wejdziecie do lobby zlokalizowanego na pierwszym piętrze, to można stamtąd przejść do korytarza prowadzącego do trzech półkolistych biurowców Exchange Square (akapit powyżej).

Jardine House obok gigantycznego Two IFC. Charakterystyczna fasada i okrągłe okna Jardin House (źródło: Pixabay).

Entertainment Building

Budynek z beżowego granitu i szarego szkła zwraca uwagę fantazyjnymi elementami, np. wielkimi balkonami i secesyjnym zdobieniem fryzu. Wieżowiec powstały w 1993 roku ma 186,5 m, 32 piętra, a w jego wnętrzu znajdziemy kolumnadę, która otacza centrum handlowe. Budynek przykryty jest dachem przypominającym piramidę.

hongkong entertainment building
W dolnej części zdjęcia Entertainment Bulding (źródło: Pixabay).

Bank of China Tower

Teraz pora na jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w mieście czyli Bank of China Tower. Wieżowiec ma 367 m (72 piętra) i został zaprojektowany przez I. M. Pei’a – gwiazdę współczesnej architektury i jednego z pierwszych laureatów prestiżowej Nagrody Pritzkera, zwanej architektonicznym Noblem. To pierwszy wieżowiec poza USA, który przekroczył granicę 1000 stóp (315 m). Wieżowiec został oddany do użytku w 1990 roku jest czwartym najwyższym budynkiem Hongkongu, a na jego 43 piętrze znajduje się taras widokowy.

Budynek jest jednym z nielicznych w Hongkongu obiektów wybudowanych bez konsultacji z ekspertem feng shui, co wielu mieszkańców miasta o tradycyjnym światopoglądzie, uważa za niewybaczalne. Zgodnie z feng shui architektura powinna harmonijnie współgrać z otoczeniem i zapewniać swobodny przepływ energii. W przypadku Bank of China Tower mamy do czynienia z ostrymi niczym brzytwa krawędziami, które przenoszą złą energię. Podobno projektanci szukali inspiracji w formie pędów bambusa, które miały symbolizować siłę, wzrost i dobrobyt…

Według niektórych szklana bryła Bank of China Tower przypomina kształtem dwa ostrza noża, jedno wskazujące na siedzibę kolonialnych władz, a drugie na wieżowiec konkurencyjnego banku HSBC. Po inauguracji budynku zdarzyła się seria nieprzyjemnych incydentów, w tym śmierć gubernatora i spadek koniunktury gospodarczej w regionie. Po szeregu złych opinii i kontrowersjach jakie wzbudził wieżowiec w budynku zostały zainstalowane elementy wodne i roślinne, aby złagodzić złe feng shui. Na ile to pomogło… nie wiem.

Bank of China Tower jeden z najbardziej charakterystycznych wieżowców Hongkongu
Po lewej Bank of China Tower - jeden z najbardziej charakterystych wieżowców. Po prawej Cheung Kong Center (źródło: Pixabay).

HSBC

(dawniej Hongkong and Shanghai Bangking Corporation)

 

Gmach HSBC ma 179 m, 43 piętra i został oddany do użytku w 1985 roku. W momencie powstania był to najdroższy budynek jaki kiedykolwiek wzniesiono. Projekt znanego architekta Normana Fostera zakładał wykorzystanie specyficznej „wieszakowej” konstrukcji, w której poszczególne kondygnacje budynku nie są podtrzymywane przez te znajdujące się poniżej, ale zwisają z góry. Konstrukcja opiera się na potężnych słupach i ramach. Przestrzeń na parterze jest ogólnodostępna i nie została niczym oddzielona od chodnika i ulicy. Piesi mogą swobodne przechodzić przez atrium, które jest doświetlane przez system specjalnie zaprojektowanych luster.

Przy wejściu na wewnętrzny dziedziniec od strony Queens Rd możemy zobaczyć Stephena i Stitta, czyli lwy HSBC. Imiona noszą po dwóch menadżerach banku. Posągi z brązu zostały skradzione przez Japończyków w czasie wojny i miały zostać przetopione, ale ostatecznie odnaleziono je w stoczni w Osace i trafiły z powrotem do Hongkongu. Do tej pory na jednym z lwów możemy zobaczyć uszkodzenia, które są prawdopodobnie śladami po pociskach. Potrzyjcie łapy lwów! Podobno przynosi to szczęście!

W przeciwieństwie do wyżej opisanego Bank of China Tower, HSBC został zaprojektowany z uwzględnieniem zasad feng shui. Z wieżowca mamy rozległy widok na Port Wiktorii co powinno przynosić bogactwo i pomyślność gdyż są one nierozerwalnie związane z wodą. Stawiając budynek w pobliżu zbiorników wodnych, zgodnie z feng shui zapewniamy sobie powodzenie.

Po serii niefortunnych zdarzeń, które miały miejsce po otwarciu Bank of China Tower, HSBC postanowił nie czekać na kolejne nieszczęścia i odpowiedział instalacją na dachu wieżowca dwóch dźwigów. Przypominają one działa i zostały skierowane bezpośrednio na Bank of China. Dźwigi miały podobno służyć zabiegom konserwacyjnym, ale całkiem prawdopodobna wydaje się wersja zgodnie z którą, instalacja ma bronić przed negatywną energią ze strony konkurencyjnego banku.

wieżowiec hsbc nocą
Wieżowiec HSBC oświetlony wieczorem.
Przejście pod wieżowcem HSBC - dziedziniec wewnętrzny budynku jest ogólnodostępny i łączy się z przestrzenią chodnika.

Lippo Centre

To kompleks bliźniaczych wież  o wysokości 172 m (44 piętra) i 186 m (48 pięter), które zostały ukończone w 1988 roku. Projekt jest autorstwa amerykańskiego architekta Paula Rudolph’a, który swym śmiałym pomysłem chciał rzucić wyzwanie zwyczajnym projektom wieżowców w mieście. Budynek ma zabawną formę i jest nazywany “drzewem koala”  gdyż przypomina misie koala wspinające się po drzewach. Ten wieżowiec od początku stał się zdecydowanie moim ulubieńcem! Budynki o ośmiokątnej bryle pokryte są ciemnoniebieskim kryjącym szkłem. Niektórzy sugerują, że budynek ma złe feng shui z uwagi na C-kształtne wycięcia w szklanej fasadzie. Jednocześnie konsultant korporacji, która przyjęła kompleks, nie stwierdził złej energii.

Wieżowce dzielnicy Central w Hongkongu. Po prawej stronie jedna z wież kompleksu Lippo Centre, tzw. drzewa misiów koala.
Wieże Lippo Centre czyli "drzewa koala" .

Central Plaza

Trzeci co do wysokości budynek miasta na 374 m, 79 pięter, znajduje się w dzielnicy handlowej Wan Chai i został oddany do użytku w 1992 roku. Dla zmaksymalizowania widoku na pobliski port, budynek zaprojektowano na planie trójkąta, którego podstawa skierowana jest właśnie w stornię Portu Wiktorii. Dzięki takiej konstrukcji z dwóch trzecich dostępnej powierzchni biurowej mamy widok na port, a z pozostałych okiem widzimy góry oraz miasto. Budynki o trójkątnej formie nie są zbyt popularne gdyż powstaje w nich wiele martwych kątów. Jednak w tym przypadku projektanci zmodyfikowali wewnętrzną powierzchnię podłogi, odcinając rogi trójkąta. Te ścięte rogi zapewniają bardziej funkcjonalną przestrzeń wewnętrzną i likwidują ostre narożniki, które generują negatywną energię zgodnie z zasadami feng shui.

Wieżowiec znany jest ze swoich pięknych wnętrz oraz systemu oświetlenia. Jasne neonowe podłużne elementy oświetlenia na fasadzie zmieniają kolor co kwadrans, wskazując aktualny czas. Ponadto na 46 piętrze budynku znajduje się Sky Lobby, które oferuje odwiedzającym panoramę miasta (360°).  Budynek mieści również  najwyżej  położony na świecie kościół – Sky City Church. W każdą niedzielę, na 75 piętrze możecie wziąć tutaj udział w mszy.

Wieżowiec Central Plaza z charakterystycznymi złotymi elementami na fasadzie oraz Centrum Wystawiennicze Hong Kong Convention and Exhibition Centre (źródło: Pixabay).

Hong Kong Convention and Exhibition Centre

Prawie na koniec gigantyczna struktura ze szkła i metalu,  stworzona na nabrzeżu  Wan Chai. Jest to ważne miejsce w historii Hongkongu gdyż to właśnie tutaj – 1 lipca 1997 roku, odbyło się oficjalne  przekazanie  Hongkongu z rąk Wielkiej Brytanii z powrotem do Chin. Był to kres 150 lat brytyjskich rządów kolonialnych na tym obszarze.

Centrum wystawiennicze zaprojektowano tak, by przedstawiało wznoszącego się ptaka, a aluminiowy dach budynku tworzy jego skrzydła. Ale gdybym wcześniej tego nie wiedziała… chyba sama z siebie nie dostrzegłabym tam ptaka…

Dzięki ponad 83 000 m² powierzchni wystawienniczej i funkcjonalnej, w budynku odbywają się największe miejskie konwencje, ceremonie i koncerty. Dzięki możliwości uczestnictwa w Międzynarodowych Targach mieliśmy okazję wejść do budynku i podziwiać panoramę Portu Wiktorii bezpośrednio z budynku Hong Kong Convention and Exhibition Centre.

Hong Kong Convention and Exhibition Centre - centrum wystawiennicze Międzynarodowych Targów w Hongkongu.
Wnętrze Centrum Wystawienniczego Hong Kong Convention and Exhibition Centre.

Kompleks Nina Towers

Ostatnią pozycję naszego zestawienia zajmuje kompleks Nina Towers. Pierwotny projekt zakładał zbudowanie najwyższego na świecie budynku, który miał mieć 518 m, ale za względu na lokalizację blisko lotniska, wysokość została ograniczona do obecnych 319,8 m, a projekt przekształcono w dwie oddzielne wieże.

Niższa wieża kompleksu symbolizuje Ninę Wang (właścicielkę Chinachem Group), a wyższa – Teddy Tower, upamiętnia męża właścicielki, który został porwany i zniknął bez śladu. Cały kompleks został ukończony w 2006 roku i nosi miano Nina Towers.

Na 41 piętrze znajduje się sky lobby, do którego możecie dostać się za darmo windą z lobby na parterze i podziwiać widok na Tsuen Wan i jego port. Widzimy stąd między innymi najwyższy szczyt Hong Kongu Tai Mo Shan. Wieże kompleksu są najdalej wysuniętym na północ budynkiem zestawienia.

Hongkong kompleks wież Nina Towers
Kompleks wież Nina Towers (źródło: Pixabay).

Mam nadzieję, że nie zanudziłam, ale poznawanie wieżowców dosyć mocno mnie wciągnęło i ciężko było mi skrócić opisy bo wszystko wydawało mi się interesujące. Zapraszam również do pozostałych wpisów z serii hongkońskiej, w których dzień po dniu opisuję nasze 5-dniowe zwiedzanie miasta.

Tutaj jeszcze świetnie opracowany diagram, na którym wieżowce Hongkongu są zwizualizowane i uszeregowane od najwyższego. Zerknij na niego i zobacz jak wiele drapaczy chmur posiada Hongkong!

Już chyba dwa razy polecałam kanał AIAGI w moich wpisach, ale polecę  po raz kolejny bo tutaj w końcu o architekturze było więc koniecznie obejrzyjcie!

Panorama Hongkongu (źródło: Pixabay).
Przy tworzeniu wpisów korzystałam z poniższych źródeł:
  • https://pl.wikipedia.org
  • https://en.wikipedia.org
  • http://skyscraperpage.com
  • https://www.skyscrapercenter.com
  • https://theculturetrip.com/asia/hong-kong
  • Hongkong, Przewodnik National Geographic

MAPA Z WAŻNYMI OBIEKTAMI

RAMOWY PLAN WYJAZDU

DO POBRANIA

POWIĄZANE WPISY
zwiedzanie atrakcje singapuru
Singapur – foto story

W Singapurze spędziliśmy tylko 1 dzień z kawałkiem, ale to wystarczyło, żeby poczuć futurystyczny klimat tego miejsca. Mieliśmy okazję podziwiać pokazy światła i dźwięku w zatoce Marina Bay oraz w...

Filipiny – foto story

Dwu tygodniowy pobyt na czterech filipińskich wyspach w dosłownie fotograficznym skrócie. Na pierwszy ogień idzie wyspa Luzon, a na niej wulkan Pinatubo i tarasy ryżowe w okolicy Banaue. Potem przelatujemy...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.