Korfu – informacje praktyczne. Gdzie spać i jak poruszać się po wyspie?

Jeśli jesteś na etapie planowania swojej greckiej podróży i zastanawiasz się gdzie spać na Korfu oraz jak najlepiej podróżować, po jednej najbardziej zielonych wysp na Morzu Jońskim, zapraszam do poczytania. Poniżej znajdziesz sporo praktycznych informacji, a w osobnym wpisie dzielę się z Tobą moim planem zwiedzania Korfu.

Widok na zatokę w miejscowości Paleokastritsa, w drodze na wzgórze z małym klasztorem. W dole widoczna plaża Agios Spiridon.

Informacje ogólne

Korfu, czyli starożytna Kerkyra lub Korkyra to najdalej wysunięta na północ wyspa archipelagu jońskiego. Region Wysp Jońskich jest jednym z 13 greckich obszarów administracyjnych. W jego skład wchodzą jednostki regionalne Itaki, Korfu, Leukady (Lefkady), Zakintosa oraz Kefalonii. Korfu, o powierzchni 592 km², jest drugą (po Kefalonii) największą wyspą archipelagu. Położona między „obcasem włoskiego buta” a zachodnim wybrzeżem Grecji i Albanii, jest uważana za jedną z najbardziej zielonych greckich wysp – moim zdaniem całkowicie zasłużenie.

Pod względem ukształtowania terenu możemy podzielić Korfu na trzy części:

  • górzystą północ,
  • pofałdowaną część centralną,
  • nizinne południe.

Stolicą obszaru jest położone na wschodnim wybrzeżu miasto Korfu, zwane Kerkirą. Nieopodal znajduje się port lotniczy. Startujące i lądujące samoloty, z niesamowitej perspektywy możemy obserwować z betonowej grobli przecinającej zatokę, lub spod znajdującego się nieopodal maleńskiego klasztoru Vlacherna.

Walutą obowiązującą w Grecji jest euro (EUR). Aktualny kurs możemy sprawdzić na przykład tutaj. Pamiętajmy, że nie wszędzie można płacić kartą, więc zawsze dobrze mieć przy sobie zapas gotówki.

Przejściówki do gniazdek nie są nam potrzebne, a napięcie wynosi 220 [V].

Czas lokalny jest inny niż w Polsce i po przylocie na wyspę przesuwamy zegarki godzinę do przodu, tj. kiedy u nas mamy 17:00 na Korfu jest już 18:00.

Plaże, które odwiedziliśmy podczas wyjazdu i przylegające do nich parkingi były bezpłatne. Opłata obowiązuje tylko kiedy chcemy wypożyczyć leżak lub parasol. W zależności od tego w jakiej części wyspy spędzimy nasz wypoczynek, możemy znaleźć plaże kamieniste, piaszczyste lub takie gdzie plażujemy na skalnych półkach. Dla własnego komfortu i dobrze wyposażyć się w obuwie do wody. Dodatkowo przydadzą się rurka i maska do obserwacji podwodnego świata.

Najwyższym szczytem wysypy jest Pantokrator – 906 m n.p.m. Już z bardzo daleka możemy go poznać po gąszczu masztów antenowych. Na sam szczyt prowadzi asfaltowa – dosyć stroma, ale droga dobrej jakości, więc bez problemu dostaniemy się tutaj samochodem. Pantokrator oferuje nam piękne widoki na całą wyspę i sąsiadującą Albanię. Na szczycie możemy odwiedzić mały klasztor (pn-nd, 09:30–19:30) i przyjemną kawiarnię (pn-nd, 09:30–19:45). 

Językiem obowiązującym w Grecji jest oczywiście grecki. Zawsze dobrze wiedzieć jak podziękować za pyszne danie w restauracji, albo przywitać się z gospodarzem naszego noclegu, więc podrzucam kilka przydatnych zwrotów:

Dziękuję!  – Efcharisto!
Proszę – Parakalo
Przepraszam – Signomi
Dzień dobry – Kali mera
Dobry wieczór – Kali spera
Dobranoc – Kali nichta
Do widzenia – Adio
Smacznego – Kali oreksi

gdzie spać na korfu
Widok na wybrzeże z zamku Angelkastro w oczekiwaniu na zachód słońca. W oddali widzimy zabudowania Paleokastritsy.

Jak dostać się na Korfu?

Na Korfu bez problemu dostaniemy się wybierając ofertę popularnych biur podróży takich jak Tui, Itaka, czy Grecos. Nawet jeśli nie interesują nas wakacje typu all inclusive, to warto obserwować oferty biur, gdyż możemy upolować przelot i nocleg w bardzo dobrej cenie. A wolny czas spędzimy tak jak chcemy, czyli np. śmigając po wyspie wypożyczonym autem i intensywnie zwiedzając. 

Ze swojej strony polecam planowanie podróżny na własną rękę i loty tanich przewoźników. Na Korfu polecimy, np. irlandzkimi liniami Ryanair z Katowic, Wrocławia, Warszawy i Poznania (stan na wrzesień 2020 r.).

Lot z Poznania trwa 2 godz. 20 min., a bilet w obie strony możemy mieć za 300 – 400 PLN.

Jak poruszać się po wyspie?

 

Mamy do wyboru dwie opcje, czyli jazdę komunikacją miejską albo wypożyczenie samochodu. Nasz wybór będzie zależny od indywidualnych preferencji, zasobności portfela oraz od tego jak prezentuje się plan naszego zwiedzania.

 

Samochód

Samochód jest zdecydowanie najlepszą opcją, bo wszędzie dojedziemy sprawnie i stosunkowo szybko. Pamiętaj, że północ Korfu jest górzysta, więc drogi bywają strome i czasami bardzo kręte. Ich ogólny stan nie budzi zastrzeżeń i uważam, że większość kierowców powinna sobie bez najmniejszego problemu poradzić. Dodatkowo biorąc pod uwagę, że w sezonie upał daje w kość, klimatyzacja samochodowa może okazać się prawdziwym ukojeniem pomiędzy jedną a drugą atrakcją.

Korzystaliśmy z wypożyczalni Imperial Car Rental – rezerwacja poprzez formularz na stronie. Za samochód (klasa mini economy) na 7 dni (czerwiec 2018 r.) zapłaciliśmy 135 EUR (595 PLN), w tym uwzględniony był dodatek 20 EUR, za późny odbiór auta. Lądowaliśmy po północy, a wypożyczalnie często doliczają dodatkową kwotę za przekazanie auta po godzinach ich pracy. Wszystko sprawnie i na czas, więc z czystym sumieniem polecam Imperial Car Rental.

Komunikacja miejska

Wybierając komunikację miejską mamy do wyboru dwa rodzaje autobusów:

  • zielone kursujące pomiędzy miastami całej wyspy (Green Buses)
  • niebieskie jeżdżące w obrębie stołecznego Korfu (Blue Buses).

Na stronie astikoktelkerkyras.gr znajdziemy wykaz linii niebieskich autobusów stołecznego Korfu wraz z odnośnikami do map prezentujących przebieg poszczególnych tras. W zależności od tego czy podróżujemy w strefie A czy B, pojedynczy bilet będzie kosztował odpowiednio 1,10 EUR lub 1,50 EUR. Aktualne ceny oraz podział na strefy możemy sprawdzić również na astikoktelkerkyras.gr.

Na oficjalnej stronie greenbuses.gr sprawdzimy trasy zielonych autobusów. Mamy podane godziny odjazdów, czas przejazdu, cenę biletu oraz mapę z przystankami. Dla przykładu podałam odnośnik do trasy Korfu – Paleokastritsa, która autobusem A9 powinna zająć około godziny, a koszt biletu w jedną stronę to 2,30 EUR.

Trasę przejazdu zarówno zielonymi jak i niebieskimi autobusami możemy zaplanować korzystając ze strony movitapp.com.

Na "parkingu" przed naszym hotelem wcześnie rano i późnym popołudniem można spotkać takie sympatyczne owce pędzone na wypas.

Gdzie spać na Korfu?

Przed wyborem miejsca noclegowego najlepiej wstępnie przygotować plan naszego pobyt, żeby w trakcie wyjazdu nie tracić zbyt wiele czasu na przejazdy pomiędzy atrakcjami. Korfu w północnej części jest górzyste i pomimo niewielkich odległości, przejazd może zająć dłuższą chwilę. Najlepiej jeśli wstępnie zaznaczymy na mapie interesujące nas obiekty i na tej podstawie określimy obszar naszego potencjalnego noclegu. Na końcu wpisu znajdziesz taką mapę przygotowaną przeze mnie 🙂

Jeśli planujesz wyjazd na własną rękę i miejscowość, w której śpisz nie jest z góry zdefiniowana ofertą biura podróży, a do tego cenisz spokój, piękne widoki i przyrodę, to zdecydowanie wybierz północ. Gdzie dokładnie spać na Korfu? Moim zdaniem koniecznie w miejscowości Paleokastritsa. Poszarpana linia brzegowa, małe zatoczki, wzgórza porośnięte śródziemnomorską roślinnością, piękne kamieniste plaże, monastyr i kwitnące oleandry. To wszystko czyni Paleokastritsę jedną z najbardziej malowniczych miejscowości na wyspie.

Możemy wybrać hotel z basenem przy głównej drodze miasteczka, ale ja proponuję poszukać czegoś nieco na uboczu. Bo to właśnie tam, wśród gai oliwnych i strzelistych cyprysów, czekają kameralne obiekty noclegowe.

Tak na marginesie, to jeśli ktoś jest fanem imprez i nocnego szaleństwa do białego rana, powinien rozważyć płaskie południe wyspy i miejscowość Kavos. Nie byłam, imprezowym typem nie jestem, więc nic więcej w tym temacie nie napiszę 😉

Nocleg – Paleokastrista

Zarezerwowałam dla nas pobyt w obiekcie Arianna. Na Booking.com ma tylko ocenę 7,6/10 i generalnie można przyczepić się do paru rzeczy. Mogą przeszkadzać monotonne śniadania, mała łazienka z kiepskim oświetleniem, podstarzała wyposażenie, brak kołdry, obiekt lekko na górce, więc trzeba kawałek podejść do plaży albo małego sklepiku. Ja w pierwszym momencie miałam kilka zarzutów do stanu i wyposażenia naszego pokoju, ale tylko na początku. Później liczyły się tylko cudne spokojne popołudnia z dźwiękiem cykad, widok z okna na wzgórze porośnięte cyprysami i drzewkami oliwnymi, a do tego świetny basen. Bez wahania mogłabym tam wrócić ponownie, a lokalizacja obiektu moim zdaniem jest świetna. 200 m do najbliższego małego, ale dobrze wyposażonego sklepiku, 300 m do najbliższej plaży Agios Spiridon i 1 km do monastyru na wzgórzu, ale można tam również podjechać autem. Dodatkowo za obiektem rozpoczyna się przyjemna trasa, którą możemy dojść pieszo z Paleokastritsy do Lakones.

Za 7 nocy ze śniadaniami w pokoju z aneksem kuchennym i balkonem zapłaciliśmy 392 EUR, tj. 1730 PLN (po kursie z września 2020 r., ale nasz pobyt miał miejsce w czerwcu 2018 r.). Rezerwując nocleg np. poprzez Booking.com pamiętaj o opcji bezpłatnego odwołania do określonej daty. Wtedy nawet jeśli zmienimy plan to odpowiednio wcześniej możemy zrezygnować z obiektu bez konsekwencji.

Niektóre ważne obiekty Paleokastritsy w odniesieniu do hotelu Arianna.

Widok z naszego balkonu na basen i piękne zielone wzgórza porośnięte strzelistymi cyprysami i drzewami oliwnymi.

Wcześniej, fragment panoramy rozpościerającej się ze wzgórza Paleokastritsy z widoczną w dole plażą Ampelaki.

Restauracje – Paleokastritsa

Jeśli chcemy popróbować greckich specjałów polecam restaurację O Merkalis. Próbowaliśmy tu, m. in. mussaki, sałatki greckiej i pity gyros. Po ostatnią wpadaliśmy nawet przejazdem i braliśmy również na wynos 🙂 Niespełna 100 metrów dalej mamy kolejne smaczne miejsce – Petrino Garden. A kiedy głód dopadnie podczas plażowania na Agios Spiridon możemy wpaść po przekąskę do Nikos Resturant.

Warto wiedzieć również o La Grotta Lounge and Pub to lokal w malowniczej zatoczce otoczonej skałami. Możemy tu przyjść na drinka i jednocześnie popływać. Ostatecznie nie zajrzeliśmy, ale prezentuje się ciekawie, a ceny są podobno do zaakceptowania.

korfu 7th heaven
Szklany taras widokowy w restauracji 7th Heaven. Przed nami rozpościera się piękny widok na morze, a po stopami stromy klif i plaża Logas.

Tyle praktycznych info ode mnie, a jeśli interesuje Cię co można robić na wyspie w ciągu tygodniowego zwiedzania to zapraszam do mojego kolejnego wpisu.

Dodatkowo (poniżej) znajdziesz mapę z najważniejszymi miejscami na wyspie, z którą łatwiej zaplanujesz swój pobyt, a jeszcze niżej ramowy plan zwiedzania.

Dzięki za poczytanie,

MAPA Z WAŻNYMI OBIEKTAMI

RAMOWY PLAN WYJAZDU

DZIEŃ 1 | 01-02/06/2018 – Sb
Lot Poznań Ławica (20:55) – Korfu (00:15, czas lokalny).
Po północy odbieramy auto i o 00:40 ruszamy w trasę do Paleokastritsy, gdzie znajduje się nasz hotel – Arianna. Od rana wybieramy się na spacer na wzgórze z monastyrem (można też wjechać autem). Spacerujemy i podziwiamy piękne widoki na wybrzeże. Po zejściu ze wzgórza spędzamy czas przy plaży Agios Spiridon i zerkamy na znajdujące się naprzeciwko plaże Ampelaki i Agios Petros. Obiad w Nikos Restaurant przy plaży. Dalej chill nad basen w naszym hotelu. Wieczorem podziwiamy zachód słońca spacerując po zatoce Paleokastritsy. Punkty dnia

DZIEŃ 2 | 03/06/2018 – Nd
Jedziemy do miejscowości Sidari po drodze zatrzymując się przy opuszczonej willi, z której roztacza się widok na okolicę. Dalej kontynuujemy podróż do Sidari, gdzie czeka słynny Canal d’Amore, czyli Kanał Miłości. Następnie przejeżdżamy do punktu widokowego na Przylądek Drastis. Dalej kierujemy się na plażę Logas u stóp klifu, którą możemy podziwiać ze szklanej kładki restauracji 7th Heaven. Wracamy do hotelu spędzić leniwe popołudnie nad basenem i na plaży, a wieczorem jedziemy obserwować zachód słońca z zamku Angelokastro. Punkty dnia

DZIEŃ 3 | 04/06/2018 – Pn
Jedziemy do miejscowości Afionas skąd zejdziemy do plaży Porto Timoni. Najlepiej być tutaj bardzo wcześnie rano, bo w pełnym słońcu trasa dojścia do plaży potrafi być naprawdę wyczerpująca. Wracając z plaży zatrzymujemy się na odpoczynek w restauracji z widokiem na wybrzeże. W drodze powrotnej z Afionas przejeżdżamy wzdłuż wybrzeża i plaży Agios Georgios. Punkty dnia

DZIEŃ 4 | 05/06/2018 – Wt
Jedziemy na najwyższy szczyt wyspy – Pantokrator (906 m n.p.m.). Podziwiamy widoki, zwiedzamy mały klasztor i  spędzamy chwilę w kawiarni. Dalej przejeżdżamy do opuszczonej wioski Perithia oraz Jaskini (Megali) Ano. Na koniec dojeżdżamy do miejscowości Kassiopi i plaży Batariaz białymi skalnymi półkami. Punkty dnia

DZIEŃ 5 | 06/06/2018 – Śr 
Jedziemy zobaczyć słynny pałac księżniczki Sissi, czyli Achillion. Dalej przejeżdżamy do punktu widokowego Kaiser’s Throne. Upalne popołudnie spędzamy w hotelu, a wieczorem wjeżdżamy na wzgórze z monastyrem aby podziwiać zachód słońca. Punkty dnia

DZIEŃ 6 | 07/06/2018 – Cz
Jedziemy do stołecznego Korfu. Zwiedzamy Starą Twierdzę, spacerujemy uliczkami miasta i wzdłuż reprezentacyjnego Listonu. Przejeżdżamy do betonowej grobli, z której możemy obserwować przelatujące wprost nad naszymi głowami samoloty.  Obok znajduje się mały klasztor na wodzie – Vlacherna Monastery. Punkty dnia.

DZIEŃ 7 | 08/06/2018 – Pt
Poranek i przedpołudnie spędzamy nad basenem i na plaży. Przejeżdżamy do Korfu i zwracamy auto na lotnisku. Lot powrotny Korfu (19:10) – Poznań (20:30).

POWIĄZANE WPISY
plan zwiedzania kefalonii
Kefalonia – plan zwiedzania na 4-dni

Kefalonia, czyli jedna z najpiękniejszych greckich wysp na Morzu Jońskim pomimo swoich niewielkich rozmiarów ma nam całkiem sporo do zaoferowania. Górzysty krajobraz gwarantuje zapierające dech w piersiach widoki. Piękne plaże...

plan zwiedzania korfu
Korfu – atrakcje i plan zwiedzania na 7 dni

Greckie Korfu jest idealne na kilkudniowy wypoczynek. Piękne widoki, turkusowa krystalicznie czysta woda, malowniczo położone plaże, bujna śródziemnomorska roślinność, grecka kuchnia, winnice, gaje oliwne, z jednej strony góry, z drugiej...

1 thought on “Korfu – informacje praktyczne. Gdzie spać i jak poruszać się po wyspie?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.