Inspirujące filmy dokumentalne, które sprawiają, że chcę „być lepiej”

Zdarza się, że po obejrzeniu jakiegoś filmu jesteśmy poruszeni. Trafia on w naszą wrażliwą strunę, inspiruje, uruchamia ciąg przemyśleń, dzięki którym zaczynamy doceniać bardziej to, co mamy i zarazem chcemy „być lepiej”, czyli być lepszym i żyć lepiej. Dla mnie oznacza to życie bardziej świadome, uważne i dobre. Gdzie troską otaczamy siebie, innych i naszą planetę. Pamiętając przy tym o byciu tu i teraz, i dostrzeganiu wszystkich małych mikroprzyjemności, które czasami umykają nam kiedy pozostajemy w ciągłym biegu. 

Poniżej znajdziesz listę filmów, które mnie osobiście poruszają, skłaniają do refleksji i mobilizują do działania. Pamięć bywa zawodna – moja jest dobra, ale niestety krótkotrwała, więc to jest wpis „ku pamięci”.  Zbieram inspirujące filmy dokumentalne w jednym miejscu i przy okazji dzielę się nimi z Tobą.

inspirujące filmy dokumentalne

Inspirujące filmy dokumentalne

Filmy podaję w kolejności od najnowszych do najstarszych, a zdecydowaną większość z nich można zobaczyć na platformie Netflix. Numeracja jest od końca, bo planuję uzupełniać listę o nowe pozycje. 

Sporo tu filmów o tematyce ekologicznej i poruszających kwestie społeczne. Często nie są to łatwe i przyjemne obrazy, ale uważam, że absolutnie każdy powinien je zobaczyć. Przy okazji to dobre opcje w sam raz na długie, jesienne i zimowe wieczory, podczas których idealną kombinację stanowią kocyk, herbata i Netflix*.

* btw dla mnie to idealne połączenie przez cały rok 😉

 

 

inspirujące filmy dokumentalne
Inspirujące filmy dokumentalne

Inspirujące filmy dokumentalne

15. David Attenborough: Życie na naszej planecie

Oryginalny tytuł: David Attenborough: A Life On Our Planet
Rok: 2020 r.
Gatunek: dokumentalny
Gdzie obejrzeć: Netflix

Film absolutnie wyjątkowy! To świadectwo legendarnego popularyzatora wiedzy przyrodniczej, biologa, podróżnika, pisarza i narratora, czyli sir Davida Attenborough. Wspomina on swoje życie i opowiada o zmianach, które w tym czasie zaszły na Ziemi. Dzieli się z nami również swoją wizją przyszłości, która jak możecie się domyślać, nie jest optymistyczna. Wszystko to porusza, nie pozostawia złudzeń, a mnie mobilizuje do dalszych zmian w codziennych nawykach.

W filmie prezentowane są zmiany jakie zaszły na naszej placecie w odniesieniu do poszczególnych etapów życia sir Davida. Każdy rozdział rozpoczyna przywołanie istotnych danych liczbowych, m.in. liczby ludności Ziemi i procentowej ilości dzikiej przyrody. Już sama obserwacja zmieniających się wartości budzi niepokój. A jeśli dodamy do tego niezwykłe kadry i „zeznania” głównego bohatera, który na przestrzeni 94 lat swojego życia przemierzył Ziemię wzdłuż i wszerz, nie powinniśmy mieć wątpliwości, że na naszych oczach, dzieje się tragedia. Nie tak gwałtowna i spektakularna jak ta w Czarnobylu (to tutaj zaczyna swoją opowieść sir David Attenborough), ale postępująca z dnia na dzień, pozornie niezauważalna. Zeznań takiego świadka nie sposób podważać. Powinniśmy wziąć je sobie do serca i wyciągnąć czym prędzej wnioski. Dopóki jest nadzieja, a nasz raj jeszcze całkowicie nie zamienił się w piekło.

14. Dylemat społeczny

Oryginalny tytuł: The Social Dilemma
Rok: 2020 r.
Gatunek: dokumentalny
Gdzie obejrzeć: Netflix

Niby wszyscy wiemy, że media społecznościowe to nic dobrego. Fake newesy, teorie spiskowe, prowokacje, manipulacje, serwowana przez różne portale cukierkowa i idealna, internetowa rzeczywistość, która skrzywia nam postrzeganie tej rzeczywistej, czasami szarej i nie tak wymuskanej. A im dalej w las, tym bardziej posępnie. W filmie o mechanizmach działania mediów społecznościowych i negatywnych skutkach ich wpływu na ludzi, opowiadają eksperci i twórcy nowoczesnych technologii. Usłyszymy byłych pracowników Facebooka, Instagrama, Google’a czy Twittera.

Nawet jeśli zdajecie sobie sprawę z socjotechnicznych zabiegów jakie wykorzystywane są w internecie, to i tak zdecydowanie warto obejrzeć. Do tego eksperci dają nam kilka rad jak nie wpaść w wirtualne sidła. Padają propozycje dosyć oczywiste, m.in. wyłączyć powiadomienia, nie trzymać telefonu przy łóżku, nie klikać w rekomendowane filmy, lubić profile osób i instytucji, z którymi się nie zgadzamy. Ja do tego dodałabym coś bardzo ważnego czego nie znalazłam w filmie, a mianowicie dbanie o dobre relacje z najbliższymi i z samym sobą. Niestety to dosyć często zaniedbywany grunt. Ludzie wybierają skrolowanie insta zamiast potrzebnej rozmowy albo chwili na analizę naszego życia i samodzielne myślenie. Bo być może samodzielne myślenie nie jest wskazane… Im dłużej algorytm aplikacji zatrzyma nas na skrolowaniu kontentu o niczym, tym bardziej prawdopodobne, że nie zobaczymy czegoś naprawdę istotnego. Niestety nowoczesna technologia podsyła nam treści bardzo wybiórczo i czasami robi z ludzi zmanipulowanych ignorantów.

13. Kiss the Ground

Rok: 2020 r.
Gatunek: dokumentalny
Gdzie obejrzeć: Netflix

Gleba – niezbyt wiele się o niej mówi, a ma tak olbrzymie znaczenie! Pochodzę z maleńkiej, wiejskiej miejscowości, a moi rodzice od zawsze zajmują się prowadzeniem gospodarstwa rolnego i hodowlą trzody chlewnej. W związku z powyższym i czysto teoretycznie, o glebie powinnam wiedzieć sporo, ale po obejrzeniu tego filmu stwierdziłam, że nie wiem nic – prawdopodobnie jak większość rolników zajmujących się uprawą roli. Wiedzą kiedy trzeba wyjechać w pole żeby orać, bronować, siać, nawozić, opryskiwać czy kosić. Ale tylko znikomy odsetek wie, jakie naturalne procesy zachodzą w glebie i jak wpływa na nią tradycyjny system uprawy roli. 

W filmie Kiss the Ground rola narratora przypadła Woodemu Harrelsonowi, który sympatycznym głosem opowiada nam o olbrzymiej roli gleby i o tym, że odpowiednio wykorzystywana może stanowić rozwiązanie kryzysu klimatycznego. Usłyszymy m.in. o roli pestycydów, ich wpływie na glebę i nasze zdrowie oraz o tym ile zbiorów nam zostało jeśli nie zatroszczymy się o ziemię. Jak się okazuje zmienić można całkiem sporo, np. wykorzystując rolnictwo regeneracyjne, odtwarzając zdegradowane tereny i tym samym doprowadzając do obniżenia emisji dwutlenku węgla, który zostanie zakumulowany w glebie i roślinach.

W filmie pojawiają się również znane osoby zaangażowane w działania na rzecz klimatu – Jason Mraz, Patricia Arquette i Ian Somerhalder. Niestety wszystkie szczytne idee i świetne pomysły skonfrontowane z polityką mają się słabo. Bardzo polecam obejrzenie, nie tylko rolnikom i dzieciom rolników 😉 Całujmy ziemię, po której stąpamy, bo mamy tylko jedną.

12. Czego nauczyła mnie ośmiornica

Oryginalny tytuł: My Octopus Teacher
Rok: 2020 r.
Gatunek: dokumentalny

Zaintrygował mnie tytuł, więc włączyłam i już po kilku minutach wiedziałam, że najbliższe 1,5 h spędzę na poznawaniu niesamowitej historii przyjaźni pewnego filmowca i ośmiornicy zamieszkującej południowoafrykański las wodorostów. Główny bohater Craig Foster opowiada nam o swoim kryzysie, wypaleniu zawodowym, decyzji o powrocie do korzeni i poszukiwaniu siebie na nowo. Nasz narrator wraca do kraju dzieciństwa, czyli RPA odnajdując spokój i ukojenie w nurkowaniu, w lodowatych wodach Atlantyku (okolice Przylądka Burz). Jego towarzyszką staje się w pewnym momencie ośmiornica! Octopus vulgaris, czyli ośmiornica zwyczajna, chociaż patrząc na jej zachowanie, kolory i kształty, chciałoby się powiedzieć – nadzwyczajna. To zachwycające i nieprawdopodobnie inteligentne stworzenie, zostaje drugim, równorzędnym bohaterem filmu. 

Są momenty zabawne, wzruszające, pełne grozy, smutku, nadziei, radości. Bohater opowiada nam o swojej przemianie, przywiązaniu graniczącym z obsesją, rozdarciu, strachu i niepokoju o towarzyszkę swoich podmorskich eskapad. Nie będę spojlerować szczegółami i zachęcam do obejrzenia. Film stanowi niesamowitą ucztę dla oka i funduje cały wachlarz emocji. Ja skończyłam oglądanie poruszona, z refleksją o przemijaniu i jednocześnie myślą, że fajnie być i trzeba dobrze wykorzystać to nasze bycie, pomimo przytrafiających się burz. 

11. Jak feniks

Oryginalny tytuł: Rising Phoenix
Rok: 2020 r.
Gatunek: dokumentalny
Gdzie obejrzeć: Netflix

Jeśli chodzi o inspirujące filmy dokumentalne, które dają kopa do działania, to ten aż kipi siłą i wolą walki. W dokumencie poznajemy dziewięcioro sportowców paraolimpijskich, reprezentujących różne dyscypliny, którzy mimo niepełnosprawności, są niewiarygodnie sprawni. Przede wszystkim można podziwiać ich wewnętrzną siłę, z dramatycznymi historiami w tle, chorobami, wojną, ubóstwem czy dyskryminacją. 

Do tego dostajemy sporą dawkę historii igrzysk paraolimpijskich, które rodziły się w bólach. Marginalizowane, niedofinansowane i spychane na drugi plan, jako impreza niewarta uwagi. Wręcz wstydliwa, bo niektóre kraje wolały nie przyznawać się do tego, że mają w swoich szeregach ludzi niepełnosprawnych. To historia globalnego ruchu, który na przestrzeni lat zmienia sposób odbierania niepełnosprawności.

Piękne historie, pięknych ludzi, przedstawione w naprawdę piękny sposób! I hasło, które pada w filmie i stanowi świetne podsumowanie: 

Olimpiady tworzą bohaterów, a paraolimpiady superbohaterów!

10. Nasza planeta

Oryginalny tytuł: Our Planet
Rok: 2019 r.
Gatunek: dokumentalny
Gdzie obejrzeć: Netflix

Miały być co prawda inspirujące filmy dokumentalne, ale zaplątał się też jeden serial. W serii Nasza planeta znowu możemy usłyszeć narrację sir Davida Attenborough. Czeka nas zachwycająca podróż przez lasy, morza, jeziora, stepy, pustynie i tereny skute lodem. Oprócz niesamowitych zdjęć przyrody otrzymujemy również wiele informacji o zmianach klimatycznych i degradacji środowiska naturalnego. 

9. Globstory

Kanał na YouTube
Vlogi podróżnicze

Teraz inspiracja z YouTube’a i niezwykły kanał podróżniczy. Projekt Globstory tworzą Kaja i Mateusz, a ich filmy są naprawdę wyjątkowe, pełne wartościowych treści, edukują i uwrażliwiają. Do tego pełen profesjonalizm montażu i dźwięku. Uwielbiam! Dzięki Globstory poznajemy poruszające historie imigrantów na drodze do Europy, podglądamy jak wygląda zwyczajne życie w dżungli amazońskiej, dowiadujemy się czego nie dostrzegamy (a powinniśmy) patrząc na zdjęcia satelitarne. Obecnie (listopad 2020 r.) Kaja i Mateusz mieszkają na szczycie góry w Tanzanii, a w najnowszych filmach przybliżają nam masajską rzeczywistość.

8. Cała przyjemność po stronie kobiet

Oryginalny tytuł: Female Pleasure
Rok: 2018 r.
Gatunek: dokumentalny

Głos w filmie należy do pięciu kobiet z zupełnie różnych kręgów kulturowych. Poznajemy japońską artystkę – Rokudenashiko, która spotkała się z krytyką za wykorzystywanie, jako inspiracji w sztuce, obrazu kobiecych narządów płciowych. Kolejną bohaterką jest Deborah Feldman, która opuściła ortodoksyjną społeczność nowojorskich chasydów. Na podstawie jej autobiograficznej powieści powstał serial Unorthodox (dostępny na Netflix, zdecydowanie warto obejrzeć).  Trzecią narratorką jest Leyla Hussein, pochodząca z Somalii psychoterapeutka i działaczka społeczna, która uświadamiania jakim piekłem dla kobiet jest okaleczanie ich narządów płciowych. Była zakonnica, filozofka, teolożka i pisarka – Doris Wagner, dzieli się z nami historią molestowania przez księdza. Działaczka Vithika Yadov uświadamia i edukuje młodych Hindusów w zakresie seksualności, związków i miłości. Walczy o prawo do wolności bez względu na płeć i orientację.

Na pierwszy rzut oka nasze bohaterki różni bardzo wiele, ale kiedy przyjrzymy się bliżej współczesnej kulturze dostrzeżemy wspólny mianownik – wciąż obecną dyskryminację kobiet, która przejawia się w umniejszaniu ich potrzebom, przyzwoleniu na kulturę gwałtu, dopuszczaniu obrzezania, czy traktowaniu wizerunku waginy jako wulgarny, kiedy męskie narządy płciowe nie stanowią żadnej rewelacji. Może nam się wydawać, że w rozwiniętych krajach mamy równe prawa, ale tak naprawdę wciąż żyjemy w patriarchalnym społeczeństwie, a kobiety są wychowywane tak, żeby ignorowały własne potrzeby, w zamian skupiając się na opiece nad innymi. Grzeczne, ciche i posłuszne… 

 

7. Ścigając koralowce

Oryginalny tytuł: Chasing Coral
Rok: 2017 r.
Gatunek: dokumentalny
Gdzie obejrzeć: Netflix

Film prezentuje przebieg projektu, podczas którego grupa płetwonurków, naukowców, fotografów i filmowców dokumentuje stan raf koralowych w różnych zakątkach świata. Wszystko to w celu zbadania i przedstawienia zjawiska zanikania olbrzymich fragmentów tego jakże pięknego i niesamowicie bogatego ekosystemu. Poznajemy historie bohaterów i przeciwności, które muszą pokonać w trakcie realizacji swojego ambitnego projektu. Jako ciekawostkę zdradzę, że twórcy konceptu zainspirowali się historią przedstawioną w filmie, który również znajdziesz w moich zestawieniu – Chasing Ice, czyli Ścigając arktyczny lód, w którym grupa naukowców udokumentowała kurczącą się pokrywę lodową.

6. Jane

Rok: 2017 r.
Gatunek: dokumentalny

Piękna historia badaczki szympansów Jane Goodall. Film powstał z wcześniej niepublikowanych materiałów National Geographic. Pokazuje zaskakujące początki kariery, dziś 86-letniej Jane, wtedy zupełnie niedoświadczonej 26-letniej dziewczyny, która bez wcześniejszego przygotowania i odpowiedniego wykształcenia, zgodziła się wyruszyć do afrykańskiej dżungli, aby badać szympansy.

Jej obserwacje okazały się przełomowe i pozwoliły na poznanie procesów społecznego uczenia się, myślenia i działania szympansów. Badaczka odkryła również, że te niesamowite zwierzęta potrafią posługiwać się narzędziami. Jane Goodall poznajemy nie tylko jako badaczkę, ale również jako kobietę, matkę i żonę, a jak nietrudno się domyślić, czasami ciężko sprostać każdej z tych ról. Jane poświęciła swoje życie nie tylko pasji do szympansów i nauce, ale również działalności na rzecz ochrony przyrody oraz poprawy jakości życia ludzi. Naprawdę niesamowita kobieta, której historia nadaje się wprost na filmowy scenariusz!

5. Czy czeka nas koniec? 

Oryginalny tytuł: Before the Flood
Rok: 2016 r.
Gatunek: dokumentalny

No właśnie, czy czeka nas koniec? Kiedy pomyślimy o sobie jako jednostce, to oczywiście odpowiedź brzmi – tak, bo nikt z nas nie jest nieśmiertelny. W odniesieniu do naszego całego gatunku odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od tego, co wydarzy się na przestrzeni najbliższych lat. W filmie Czy czeka nas koniec?, o katastrofie klimatycznej jaka może nas spotkać, opowiada Leonardo DiCaprio, który od wielu lat jest bardzo zaangażowany w ochronę środowiska i ma na tym polu niemałe sukcesy. Aktor, odkąd jego twarz stała się rozpoznawalna, wykorzystuje swoją popularność do zwiększania świadomości w zakresie ekologii, założył własną fundację, angażuje się w wiele projektów, a przez ONZ został wybrany Posłańcem Pokoju.

DiCaprio opowiadając o zagadnieniach kryzysu klimatycznego, porusza te tematy również z ważnymi osobistościami takimi jak papież Franciszek, Barack Obama czy Elon Musk. Widzimy różne części naszego globu, gdzie obserwujemy efekty zmian klimatycznych. Kolejny świetny film, który powinien trafić do jak najszerszego grona odbiorców, którzy nie poprzestaną tylko na seansie, ale wezmą jego przekaz do siebie i wprowadzą zmiany w swoim życiu tak, aby katastrofa nie nastąpiła. Polityka, polityką, więc na zmiany systemowe próżno czekać. Pamiętajmy, że wszystko zaczyna się od jednostki.

4. Plastikowy ocean

Oryginalny tytuł: A Plastic Ocean
Rok: 2016 r.
Gatunek: dokumentalny
Gdzie obejrzeć: Netflix

Absolutnie obowiązkowa propozycja w tym zestawieniu! Film uzmysławia nam jak wszechobecny w naszym życiu jest plastik. Słuchamy badaczy, naukowców i im więcej słyszymy tym bardziej włos jeży się nam na głowie. Do tego poruszające obrazy zwierząt ginących przez plastikowe śmieci. Ptaki umierające z powodu przepełnienia żołądków plastikiem, żółwie mylące plastikowe torebki z meduzami. I to wszystko dzieje się często w rajskich zakątkach, oddalonych od cywilizacji, wiec teoretycznie z dala od naszych śmieci. Niestety to złudne, a za sytuacje odpowiadają również europejskie śmieci, które nie znikają w żaden magiczny sposób. Nawet segregacja plastiku niewiele zmienia, bo go nie ubywa.

Film nie jest łatwy. Może się zdarzyć, że komuś będzie ciężko obejrzeć go do końca, ale absolutnie powinniśmy się na to odważyć i stawić temu czoła. A jeśli przeszkadza Ci widok zdechłych ptaków i świadomość tego, że jesz plastik, to przestań go używać, albo ogranicz do absolutnego minimum. Proste.

3. Cowspiracy: tajemnica równowagi ekologicznej środowiska

Oryginalny tytuł: Cowspiracy: The Sustainability Secret
Rok: 2014 r.
Gatunek: dokumentalny
Gdzie obejrzeć: Netflix

Film traktuje o wpływie przemysłowej hodowli zwierząt na środowisko naturalne. Dokument powstał w 2014 roku, więc temat nie jest już tak mało znany, ale w dalszym ciągu wielu nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo destrukcyjna dla środowiska i zarazem nieopłacalna, jest hodowla przemysłowa zwierząt. Areały gruntu, które wykorzystywane są tylko do produkcji paszy dla zwierząt, do tego kolejne areały, które zajmują wielkie gospodarstwa, gazy cieplarniane pochodzące z hodowli, zanieczyszczenie środowiska, olbrzymie ilości wody potrzebne do wyprodukowania gotowych porcji mięsa. To wszystko naprawdę kiepsko się kalkuluje!

Jeśli ktoś lubi mięso zapewne po filmie nie przestanie go jeść, ale uważam, że świadomość i kolejny punkt widzenia to zawsze dobra rzecz. Nie chodzi o bycie radykałem, ale o podejmowanie świadomych decyzji i znalezienie złotego środka. Sama od czasu do czasu zjadam mięso, ale w bardzo ograniczonej ilości i tylko to pochodzące z dobrego źródła, np. z gospodarstwa moich rodziców.

2. W pogoni za lodem

Oryginalny tytuł: Chasing Ice
Rok: 2012 r.
Gatunek: dokumentalny
Gdzie obejrzeć: Netflix

To właśnie ten świetny dokument stał się inspirację dla twórców Ścigając koralowce, a którym wspominałam parę pozycji wyżej. W filmie W pogoni za lodem obserwujemy niesamowity projekt fotografa przyrodniczego Jamesa Baloga, który wraz z ekipą dokumentuje zmiany powierzchni pokrywy lodowej. Cały zespół musiał pokonać sporo technicznych trudności wynikających z pracy ze sprzętem w ekstremalnych warunkach, ale efekty ich pracy są niesamowite, poruszające i niepokojące zarazem. Oglądając film i wiedząc co nieco o zmieniającym się klimacie widz domyśla się, że topnienie lodowców będzie widoczne, ale zdecydowanie warto na własne oczy zobaczyć efekt końcowy.
 

1. Śmietnisko

Oryginalny tytuł: Waste Land
Rok: 2010 r.
Gatunek: dokumentalny

Film w niezwykły, artystyczny sposób przedstawia śmieci i ludzi wśród nich żyjących. Historia opowiada o artyście Viku Munizie, który z nowojorskiego Brooklynu wyjeżdża do ojczystej Brazylii, aby tam zrealizować swój artystyczny koncept. Jego celem jest największe na świecie wysypisko śmieci Jardim Gramacho (wysypisko zamknięto w 2012 roku). Powstało za plecami słynnej figury Chrystusa Zbawiciela w Rio. Poznajemy zbieraczy odpadów, czyli tzw. catadores, którzy każdego dnia przeczesują wysypisko zbierając materiały do ponownego przetworzenia. Nie dość, że pracują na wysypisku, to jeszcze nielegalnie mieszkają tutaj.

Projekt Vika zakładał stworzenie obrazów ze śmieci zebranych na wysypisku, ale cały projekt przerodził się w coś o wiele głębszego i bardzo istotnego dla lokalnej społeczności. Obserwujemy jak zmienia się ludzkie życie i postrzeganie świata. Jak projekt, który teoretycznie nie miał wnosić niczego rewolucyjnego, zmienia tak wiele. Sztuka daje ludziom nadzieję i zmienia optykę.

A jeśli komuś mało…

Podrzucam jeszcze trochę pozycji w podobnym klimacie, czyli dokumentalnych, traktujących o ekologii, ochronie środowiska i zagadnieniach społecznych. Wszystko o czymś i skłaniające do przemyśleń, czyli dokładnie tak jak lubię najbardziej.  

  1. Mission Blue (2014, Netflix) – dr Sylvia Earle stara się chronić ocean,
  2. Virunga (2014, Netflix) – o strażnikach Parku Narodowego Virunga w Kongo podczas wybuchu rebelii,
  3. Gra o „białe złoto” (2016, Netflix) – o procederze handlu kością słoniową,
  4. Naledi: A Baby Elephant’s Tale (2016, Netflix) – historia osieroconego słoniątka,
  5. Okresowa rewolucja (2018, krótkometrażowy, Netflix) – opowieść o kobietach z indyjskiej wsi (dyskryminowane z powodu menstruacji), które zaczynają produkować tanie podpaski, by osiągnąć finansową niezależność,
  6. Zion (2018, krótkometrażowy, Netflix) – historia zapaśnika Ziona Clarka, który urodził się bez nóg.

 

Tyle filmowych inspiracji ode mnie! Życzę przyjemnych seansów, a jeśli znasz jeszcze jakąś wartą obejrzenia produkcję w podobnym klimacie, to będę bardzo wdzięczna na wszelkie polecenia w komentarzach.
Inspirujące filmy dokumentalne

Inspirujące filmy dokumentalne
Dzięki za poczytanie,

NAJNOWSZE WPISY

chorwacja samochodem
Chorwacja samochodem – plan 10-dniowego wyjazdu

Chorwacja samochodem? Czemu nie! Na miejscu czeka śródziemnomorski klimat, turkusowe jeziora, malownicze wodospady, chłodne jaskinie, górskie szlaki, piękne plaże, warowne twierdze, klimatyczne miasteczka, a na każdym kroku towarzyszą nam widoki...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.