Perła Adriatyku, czyli dzień w Dubrowniku!

Dubrownik zwany Perłą Adriatyku to jedno z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych przez turystów miast Chorwacji. Tłumy przybywają do Dubrownika przede wszystkim dla jego zabytków i niezwykłej architektury. W końcu nie bez powodu tutejsza starówka w całości zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Dodatkowo po sukcesie serialu „Gra o Tron”, będącego adaptacją sagi „Pieśń lodu i ognia” autorstwa amerykańskiego pisarza George’a R.R. Martina, dubrownickie uliczki przemierzają fani serii.

Jeśli masz do dyspozycji tylko jeden dzień w Dubrowniku i szukasz gotowego planu zwiedzania, to świetnie trafiłaś/eś! Jeśli możesz przeznaczyć na poznawania miasta więcej czasu – również zapraszam! Mam dla Ciebie garść informacji, z którymi zwiedzanie Perły Adriatyku będzie o wiele przyjemniejsze.

Poniższy tekst jest rozbudowanym fragmentem przygotowanego przeze mnie harmonogramu 10-dniowego wyjazdu do Chorwacji. Jeśli planujesz swój chorwacki urlop i szukasz inspiracji, zapraszam Cię do pełnej wersji mojego planu. Znajdziesz w nim mnóstwo praktycznych informacji, trasy na każdy dzień, poglądowe mapy, koszty atrakcji i przykładowe noclegi.

Dojazd do Dubrownika

Odwiedziliśmy Dubrownik przedostatniego dnia (19/09/2020r.) naszej chorwackiej samochodowej przygody. Poniżej zamieszczam poglądową mapę z trasą naszego przejazdu z Breli (Riwiera Makarska) uwzględniającą przystanki w miejscowości Trsteno i w okolicy Stonu. Więcej o wspomnianych przystankach przeczytasz w dalszej części wpisu.

Trasę do Dubrownika zrobiliśmy na raz przejeżdżając 180 km w około 2,5 h.
Natomiast w drodze powrotnej do Breli nadrobiliśmy około 20 km zatrzymując się w Trsteno, wjeżdżając do Stonu oraz Hodilje. 

 
Uwaga! Jadąc do Dubrownika przejeżdżamy przez 10-kilometrowy fragment Bośni i Hercegowiny. Pomimo tego, że kraj ten nie należy do państw członkowskich UE przejazd jest możliwy za okazaniem dowodu osobistego.

Trasa Brela – Dubrownik z planowanymi przystankami

Do Dubrownika przejechaliśmy bez postojów (180 km, ok. 2.5 godz.), dopiero w drodze powrotnej (200 km) zatrzymaliśmy się w Arboretum Trsteno, przejechaliśmy przez Ston i zrobiliśmy dłuższy przystanek obiadowy w restauracji Seosko domaćinstvo Ficović w miejscowości Hodilje.

Płatne parkowanie w Dubrowniku

Jeśli planujesz podróż do Chorwacji autem, musisz wiedzieć, że parkowanie w Dubrowniku potrafi być kilkukrotnie wyższe, niż w innych chorwackich miastach. Dla porównania – za godzinę parkowania we wrześniu 2020 r. przy Jeziorach Plitwickich płaciliśmy 10 KN/godz., w Zadarze 6 KN/godz., w Szybeniku 10 KN/godz., w Splicie 6 KN/godz. Natomiast w Dubrowniku godzina parkowania może nas wynieść 40-50 KN/godz., tj. 24-30 PLN/godz. Niektóre parkingi mają opcję biletów całodniowych, np. dobrze oceniany Dubrovnik Daily Parking, gdzie za cały dzień płacimy 100 -250 KN (w zależności od miesiąca).

Poniżej zostawiam mapę z parkingami, które możemy znaleźć korzystając z Map Google. Warto poczytać opinie użytkowników, wśród których znajdziemy informacje o cenach i dostępności miejsc parkingowych. Pamiętajmy jednak, że dobrze sugerować się najświeższymi komentarzami, zwłaszcza jeśli chodzi o podawane ceny.

Bezpłatne parkowanie w Dubrowniku

Teraz opcje bardziej przyjazne dla portfela, czyli dwa miejsca, w których możemy bezpłatne zaparkować nasze auto.

 1. Parkowanie przy ulicy w miejscach dozwolonych
  Podczas naszej podróży skorzystaliśmy z podpowiedzi znajomych i udało nam się znaleźć darmowe miejsce parkingowe przy głównej drodze dojazdowej (Jordanska Cesta) – dokładnie tutaj. Mamy stąd jakieś 500 m schodami i uliczkami w dół do bram dubrownickiej starówki. O poranku droga w dół nie stanowi problemu, ale powrót w górę, po kilkugodzinnym zwiedzaniu, może być lekkim wyzwaniem 😉

 2. Parking na wzgórzu Srđ
  Sprytną opcją parkingową jest zostawienie auta na darmowym parkingu na wzgórzu Srđ (412 m n.p.m.). Pomiędzy szczytem a okolicą północnej bramy starówki, kursuje kolejka linowa – Dubrovnik Cable Car. Bilet w obie strony kosztuje 160 KN/os., tj. 95 PLN. Cena jest dosyć wysoka, ale jeśli planujemy skorzystanie z tej atrakcji, to najlepiej auto zostawić na szczycie wzgórza, zjechać w dół, zwiedzić to co chcemy i na koniec wrócić na górę po nasz samochód.

Na oficjalnej stronie kolejki Dubrovnik Cable Car sprawdzisz aktualne ceny biletów oraz godziny otwarcia atrakcji

Ze wzgórza Srđ roztacza się piękna panorama, więc zdecydowanie warto tutaj wjechać samochodem, kolejką linową, albo wejść na pieszo od strony Starego Miasta. Piesze podejście powinno zająć około 40 minut, a wszelki trud wynagrodzą widoki. Po drodze nie ma cienia, więc zapas wody i ochrona przeciwsłoneczna są wskazane.

dzień w Dubrowniku
Kolejka linowa na wzgórze Srd

Dzień w Dubrowniku – zwiedzanie głównych atrakcji 

Po godzinie 9:00 docieramy do Dubrownika. Zostawiamy auto na wspominanym wcześniej bezpłatnym parkingu (przy głównej drodze dojazdowej (Jordanska Cesta) – dokładnie tutaj) i kierujemy się do północnej bramy Starego Miasta (Brama Buže). Całe Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO i naprawdę jest naszpikowane zabytkami, więc jeśli chcielibyśmy zwiedzić wszystko gruntownie – jeden dzień w Dubrowniku to za mało. Naszym głównym celem były dubrownickie Mury Miejskie i pospacerowanie po wąskich uliczkach miasta, które rzadko bywają tak puste jak teraz, tj. w trakcie pandemii COVID-19. Musieliśmy wykorzystać okazję!

Zaczynamy od przejścia główna ulicą Starego Miasta, czyli Stradun. Ta szeroka, wyłożona śliskimi i lśniącymi wapiennymi blokami ulica rozciąga się z zachodu na wschód, pomiędzy bramami miejskimi Pile oraz Peskarija. Od strony bramy Pile podziwiamy fontannę – Wielką Studnię Onofria, a od strony bramy Peskarija mamy mniejszy wodotrysk – Małą Studnię Onofria. Chwilę przed 10:00 na Straun panują zupełne pustki.

 

Mury Miejskie

Ulicą Stradun dochodzimy w okolice Bramy Pile, gdzie kupujemy bilet wstępu na Mury Miejskiekoszt biletu to 200 KN, tj. 118 PLN (można płacić kartą). Z tym samym biletem bez dodatkowych opłat wchodzimy również do Twierdzy Lovrijenac. Mury maja prawie 2 km długości, a w tych zawiera się szereg bram, baszt i twierdz. Z każdego miejsca podziwiamy czerwone dachy wieńczące zwartą zabudowę starówki. Przechodzimy w kierunku Baszty Bokar, skąd dumnie prezentuje się Twierdza Lovrijenac. Po przejściu na wschodnią stronę murów, z Fortu św. Jana, obserwujemy wyspę Lokrum i Stary Port, z którego możemy wybrać się w rejs na wspominają wyspę (prom raz na pół godziny). Dochodząc do średniowiecznej Wieży Minceta powoli zamykamy fortyfikacyjną pętlę.
 
Nasz spacer murami ostatecznie trwał 1,5 godz. W tym czasie zrobiliśmy jedną dłuższą przerwę na kawę na murze. Warto pamiętać, że idziemy tutaj cały czas wyeksponowani na słońce, więc woda i krem z filtrem przydadzą się pod ręką. Dla nas słońce było łaskawe i przez większość czasu delikatnie skrywało się za chmurami. Przez to zdjęcia nie są może najlepsze, ale nasze karki wyszły z tej potyczki bez szwanku. 
dzień w Dubrowniku
Widok na zwartą zabudowę Starego Miasta Dubrownika i wyspę Lokrum.
Widok z Murów Miejskich Dubrownika na Twierdzę Lovrijenac (po lewej) oraz Basztę Bokar (po prawej).
Stary Port, z którego ruszają rejsy na wyspę Lokrum.

Twierdza Lovrijenac

Schodzimy z murów w tym samym miejscu, w którym zaczęliśmy spacer, czyli nieopodal Bramy Pile. Następnie przechodzimy przez wspomnianą bramę w kierunku małego Wschodniego Portu, nad którym góruje Fort Lovrijenac. Z twierdzy rozpościera się piękny widok na Mury Miejskie Dubrownika. Wstęp do obiektu umożliwia nam bilet kupiony wcześniej przy wstępie na Mury. Zwiedzamy twierdzę, podziwiamy malowniczą małą zatokę i wracamy dalej eksplorować starówkę.

dzień w Dubrowniku
Widok na Mury Miejskie z Twierdzy Lovrijenac

Stare Miasto Dubrownika

Przechodzimy od Bramy Pile ponownie główną ulicą starówki, czyli Stradun, która stała się nieco bardziej ruchliwa. Kupujemy w małej piekarence śródziemnomorską przekąskę, czyli tzw. burka. To wypiek z ciasta filo wypełniony nadzieniem, w moim przypadku był to szpinak i ser. Posileni dochodzimy do Placu Luža i barokowego Kościoła św. Błażeja ze stojącą przed nim Kolumną Rolanda (niestety akurat była zasłonięta rusztowaniem). Zaraz obok wieży zegarowej znajduje się XVIII wieczny Pałac Spoza. Jeśli mamy ochotę poczuć klimat muzealnych pomieszczeń możemy wejść do Pałacu Rektorów (Muzeum Kulturowo-Historyczne, za wstęp zapłaciłam 50 KN/os.). Dalej przechodzimy przez niewielkie targowisko w kierunku barokowych schodów (wzorowane na schodach hiszpańskich w Rzymie) prowadzących nas na plac przed Kościołem św. Ignacego. Schody wybitnie zainteresują fanów Gry o Tron, bo to właśnie tutaj została nagrana słynna scena pokutnego marszu królowej Cersei.

Spacerujemy wąskimi klimatycznymi uliczkami Perły Adriatyku, podziwiamy spójną architekturę, detale budynków i powoli opuszczamy Stare Miasto.

dzień w Dubrowniku
Fontanna Wielka Studnia Onofria, a w tle schody prowadzące na Mury Miejskie.
dzień w Dubrowniku
Główna ulica starówki Dubrownika, czyli Stradun.
dzień w Dubrowniku
Kościół św. Błażeja, kolumna Rolanda, a po lewej stronie fragment kolumny Pałacu Spoza.
Słynne z Gry o Tron schody (marsz pokutny Cersei) prowadzące na plac przez Kościołem św. Ignacego.

Punkt widokowy na wzgórzu Srđ

Zdecydowaliśmy się skorzystać z wjazdu kolejką linową na wzgórze Srđ. Wspominałam, że możemy tam zostawić auto na bezpłatnym parkingu i zjechać w dół do Starego Miasta. Przejazd kolejką w obie strony wynosi 160 KN/os., tj. 60 PLN. Jedziemy krótko i stoimy ściśnięci w kilkuosobowych gondolach, więc moim zdaniem jeśli dysponujemy autem lepiej podjechać nim na szczyt i odpuścić kolejkę. Zwłaszcza jeśli mielibyśmy czekać na przejazd z powodu dużej ilości turystów. Na szczycie znajduje się restauracja z pięknym widokiem, ale ceny są tam, jak na szczyt przystało – dosyć wysokie. Poza tym podczas naszej wizyty stoliki z najlepszym widokiem były już zajęte, więc odpuściliśmy konsumpcję i pokręciliśmy się w okolicy Fortu Imperial.

Dubrownickia starówka z góry prezentuje się pięknie, więc wizyta na szczycie Srđ stanowi naprawdę świetny dodatek.

Jeśli nie mamy samochodu albo nie chcemy płacić za kolejkę linową możemy wejść na szczyt pieszym szlakiem. Trasa powinno zająć około 40 minut, a wszelki trud wynagrodzą wspaniałe widoki. Po drodze nie ma cienia, więc zapas wody i ochrona przeciwsłoneczna są wskazane.

Zjeżdżamy ze wzgórza i opuszczamy Dubrownik około 15:00.

Dzień w Dubrowniku: poglądowa mapa z najważniejszymi punktami

Darmowe miejsce parkingowe przy ulicy – Dolna stacja kolejki Dubrovnik Cable Car na szczyt Srd – Brama od Buze prowadząca do Starego Miasta – główna ulica Starego Miasta, czyli Stradun – wejście na Mury Miejskie – Brama Pile (obok fontanna Wielka Studnia Onofria, Klasztor Franciszkanów) – Fort Lovrijenac – Kościół św. Błażeja (obok m.in. Pałac Spoza, Kolumna Rolanda, fontanna Mała Studnia Onofria) – muzeum w Pałacu Rektorów – historyczne schody prowadzące na plac przez Kościołem św. Ignacego

Pozostałe atrakcje Dubrownika

Niespełna jeden dzień w Dubrowniku to zdecydowanie za mało na szczegółowe zwiedzanie. Tak krótki czas pozwala zaledwie na „liźnięcie” miasta i poczucie odrobiny klimatu miejsca. Perła Adriatyku ma nam do zaoferowania o wiele więcej, ale my z racji ograniczonej ilości czasu skupiliśmy się na najważniejszych dla nas obiektach. Jeśli Ty możesz sobie pozwolić na dłuższy pobyt, to być może zainteresują Cię takie atrakcje miasta jak:

Bilet za 130 KN/os. (tj. 77 PLN) jest ważny 7 dni i umożliwia wstęp do Muzeum Kulturowo-Historycznego w Pałacu Rektorów, Muzeum Marynistycznego, Muzeum Etnograficznego, Muzeum Archeologicznego, Muzeum Historii Naturalnej, Domu Marina Držića, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Galerii Dulčić Masle Pulitika oraz Atelier Pulitika.

Zniżki z Dubrovnik Card

Warto zapoznać się z ofertą Dubrovnik Card – warianty:

 • 1-dniowy 250 KN/os. (tj. 148 PLN),
 • 3-dniowy 300 KN/os. (tj. 177 PLN),
 • 7-dniowy 350 KN/os. (tj. 207 PLN).

W cenie karty mamy darmowy wstęp do najważniejszych muzeów oraz na Mury Miejskie, więc przy dłuższym pobycie i większej ilości odwiedzonych atrakcji zakup karty jak najbardziej się opłaca. W naszym przypadku (tylko 1 dzień w Dubrowniku i ograniczona ilość odwiedzonych miejsc) zakup karty nie był finansowo uzasadniony. 

Z wymienionych przeze mnie powyżej muzeów karta nie obejmuje jedynie wstępu do War Photo Limited, a do Muzeum w Klasztorze Dominikanów mamy tylko zniżkę 10%.

W zależności od wariantu karty mamy też np. zniżki na komunikację i do lokali gastronomicznych. 

Odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące karty znajdziemy na oficjalnej stronie Dubrovnik Card, np. gdzie kupić kartę, ile kosztuje, jakie atrakcje są za darmo, a dla jakich obowiązują zniżki, ile zaoszczędzimy z kartą, itp.

Dodatkowo kupując kartę online oszczędzamy 10%.

Miejsca, które warto zobaczyć w drodze z/do Makarskiej

 
Jeśli w podróży samochodem mam do przejechania sporą odległość pomiędzy jednym a drugim punktem, to zawsze staram się znaleźć jakieś interesujące punkty „po drodze”, które będą pretekstem do rozprostowania nóg, a przy okazji atrakcją samą w sobie. Jadąc z Breli (Riwiera Makarska) do Dubrownika mieliśmy do przejechania 180 km (około 2.5 godziny jazdy). W drodze powrotnej nadrobiliśmy około 20 km zatrzymując się w trzech opisanych poniżej miejscach.
 

Okolice miejscowości Ploce

Mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Brelą a Dubrownikiem przejeżdżamy przez okolicę delty rzeki Neretwy i miejscowości Ploce. Okolicą powinni zainteresować się amatorzy kitesurfingu i windsurfingu.
Ze względu na wyjątkowo żyzne gleby i sprzyjający klimat delta rzeki Neretwy stanowi obszar rolniczy. Uprawia się tutaj warzywa i owoce, m. in. mandarynki, pomarańcze, cytryny, figi. Przypominają o tym mijane po drodze stoiska z lokalnymi dobrami. Zatrzymaliśmy się przy jednym ze stoisk kupując zapas oliwy z oliwek oraz trochę owoców. Pamiętaj, że taka oliwa może być świetnym prezentem przywiezionym z podróży. 
Uprawy w dolinie rzeki Neretwy

Arboretum w miejscowości Trsteno

Tematyczna podróż śladami miejsc z serialu „Gra o Tron” wjechała na całego, więc musiał być przystanek w Arboretum Trsteno, które posłużyło za scenografię ogrodów serialowej Królewskiej Przystani.

To niewielki ogród botaniczny, w którym oprócz wielu gatunków roślin mamy barokową fontannę z Neptunem, akwedukt, którym niegdyś woda była doprowadzana do fontanny, zieloną loggię, letnią willę, kapliczkę oraz pawilon z pięknym widokiem. Kilka ogrodowych alejek to spacer na 20 minut. 

Wstęp do ogrodu to koszt 50 KN/os., tj. 30 PLN. Otwarte w godzinach 7:00-19:00.

Arboretum Trsteno

Europejski mur chiński w miejscowości Ston oraz uczta z owoców morza

W drodze do/z Dubrownika warto zrobić przystanek w miasteczku Ston zlokalizowanym na przesmyku rozpoczynającym półwysep Pelješac. Ston słynie ze swoich średniowiecznych murów miejskich z czasów Republiki Dubrownickiej, kiedy miasteczko było jej ważnym fortem. Robią one naprawdę duże wrażanie i nie bez powodu nazywane są „europejskim chińskim murem”. 
 
Bilet wstępu na Mury Miejskie Stonu to koszt 70 KN/os., tj. 41 PLN. Godziny otwarcia w wysokim sezonie: 8:00-19:30. Aktualne ceny i godziny otwarcia do sprawdzenia na stronie ston.hr. 
 
System fortyfikacji rozciągających się pomiędzy Stonem a Małym Stonem chronił cały półwysep przed atakami od strony lądu. Broniono szczególnie basenów, które służyły do wytwarzania ogromnie wartościowej w tamtych czasach soli. Tutejsza tradycja wytwarzania soli sięga ponad 4000 lat i od tamtego czasu produkcja odbywa się w ten sam sposób – jedynie przy pomocy morza, słońca i wiatru. Sól powstaje w procesie parowania wody morskiej w 58 basenach solankowych, a zbiory i produkcja soli odbywa się w miesiącach letnich – od kwietnia do października. Solana Ston jest zabytkiem historycznym najwyższej klasy i bardzo popularnym miejscem turystycznym. Utworzono tutaj muzeum, a na oficjalnej stronie Solana Ston mamy również informacje o organizowanym tu obozie letnim, którego uczestnicy zbierają sól mając przy tym zagwarantowany nocleg, wyżywienie oraz różne atrakcje. 
 
Na spacer po murach Stonu niestety nie mieliśmy już ani czasu, ani sił, więc ograniczyliśmy zwiedzanie okolicy do przejazdu przez miasteczko w drodze do restauracji Seosko domaćinstvo Ficović w miejscowości Hodlije. Wspomniany lokal, w jednym ze swoich filmów, rekomendował Pan Robert Makłowicz – my byliśmy zachwyceni! To najlepsze miejsce, w którym jedliśmy podczas naszego 10-dniowego chorwackiego wyjazdu. Przepiękne otoczenie, spokój, cisza, widok na zatokę, prywatne zejście do wody (posiłek możemy połączyć z plażowaniem). Do tego wszystko smaczne i świeże. Szczególnie zadowoleni powinni być amatorzy małży i ostryg, z których słynie ten region. W marcu w Stonie odbywa się nawet festiwal ostryg, bo podobno właśnie wtedy są najsmaczniejsze. 
 

Ceny dań zamówionych przez nas w Seosko domaćinstvo Ficović
makaron z owocami morza – 95 KN (56 PLN)
ostrygi 4 szt. – 40 KN (23 PLN)
misa owoców morza – 125 KN (74 PLN)

PO WIĘCEJ INFORMACJI O CENACH W CHORWACJI ZAPRASZAM DO WPISU: 

Mury Miejskie Stonu
chorwacja samochodem
Zejście do wody przy restauracji Seosko domaćinstvo Ficović w miejscowości Hodlije

Tym sposobem nasz dzień w Dubrowniku dobiegł końca!
Jeśli uważasz mój wpis za przydatny i w jakiś sposób pomógł Ci w zaplanowaniu wymarzonego wyjazdu, daj proszę znać w komentarzu.
Miło będzie wiedzieć, że czasami ktoś tutaj zagląda 🙂

Dziękuję za poczytanie i życzę niesamowitych podroży,

MAPA Z WAŻNYMI OBIEKTAMI

RAMOWY PLAN WYJAZDU

DZIEŃ 1  | 10/11.09.2020
Trasa z Poznania przez Czechy, Austrię, Słowenię w okolicę Parku Narodowego Jezior Plitwickich.

DZIEŃ 212.09.2020
Zwiedzanie Parku Narodowy Jezior Plitwickich i przejazd nad wybrzeże do miejscowości Seline (punkty widokowe po drodze).

DZIEŃ 313.09.2020
Park Narodowy Paklenica – trekking do jaskini Manita Peć oraz punkt widokowy Paklarić. Popołudnie z masywem Tulove Grede i kanionem rzeki Zrmanja.

DZIEŃ 414.09.2020
Księżycowa wyspa Pag i krótki spacer po Zadarze.

DZIEŃ 515.09.2020
Zwiedzanie Parku Narodowego Krka i spacer po Szybeniku.

DZIEŃ 6 | 16.09.2020
Twierdza Klis, jaskinia Vranjaca, akwedukt Dioklecjana oraz spacer po Splicie.

DZIEŃ 7 | 17.09.2020
Szczyt Parku Marjan i piwnice Pałacu Dioklecjana w Splicie. Przejazd do miasteczka Omisz, a po drodze dwa punkty widokowe na kanion rzeki Cetina. Omisz i twierdza Mirabela. Przejazd wzdłuż Riwiery Makarskiej do miejscowości Brela.


DZIEŃ 8 | 18.09.2020
Park Krajobrazowy Biokovo – kładka widokowa Skywalk i szczyt Sveti Jure. Spacer po mieście Makarska. Powrót do Breli i plaża Punta Rata.

DZIEŃ 9 | 19.09.2020
 Zwiedzanie Dubrownika, arboretum w Trsteno, przejazd przez Ston i uczta z owoców morza w Seosko domaćinstvo Ficović.

DZIEŃ 10 | 20.09.2020
Poranek na plaży Punta Rata w Breli i powrót do Polski (przez Słowenię, Austrię, Czechy).

POWIĄZANE WPISY
chorwacja samochodem
Chorwacja samochodem – plan 10-dniowego wyjazdu

Chorwacja samochodem? Czemu nie! Na miejscu czeka śródziemnomorski klimat, turkusowe jeziora, malownicze wodospady, chłodne jaskinie, górskie szlaki, piękne plaże, warowne twierdze, klimatyczne miasteczka, a na każdym kroku towarzyszą nam widoki...

4 thoughts on “Perła Adriatyku, czyli dzień w Dubrowniku!”

  1. Przejechaliśmy przez granicę i nikt nas o Zieloną Kartę wtedy nie poprosił (pomimo, że jeszcze wtedy teoretycznie była potrzebna). Podczas redagowania wpisu znalazłam informację, że od 19 października 2020 r. w Bośni i Hercegowinie Zielona Karta nie jest już wymagana. Wystarczy paszport albo dowód osobisty i możemy spokojnie śmigać do Dubrownika 🙂

   1. Świetnie opisałaś co warto zobaczyć w Dubrowniku. Zajedziemy też na obiad do rest. Ficovic (dzięki za podpowiedź) Szacun za szczegółowość i informacje. Pozdrawiam Andrzej.

 1. Super materiał, przeczytałam dwa razy, na tej podstawie powstała nasza prywatna lista do zwiedzania. Wybieramy się do Dubrownika z Makarskiej na jeden dzień, rodzice z dwójką dzieci. Twój materiał bardzo mi pomógł w planowaniu, również wstawione odnośniki do mapy są absolutnie rewelacyjne – szybko i sprawnie. Dzięki za super wpis. Pozdrawiam i życzę wielu udanych wojaży ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.