Gra o Tron w Chorwacji – miejsca, w których kręcono serial

„Gra o Tron” to jeden z najbardziej popularnych seriali stacji HBO, będący adaptacją sagi „Pieśń lodu i ognia” autorstwa amerykańskiego pisarza George’a R.R. Martina. Przez wielu produkcja uważana jest za najlepszy serial wszech czasów. Na przestrzeni 9 lat (2011-2019) powstało 8 sezonów (73 odcinki), których wspólnym mianownikiem jest walka bohaterów o władzę nad Siedmioma Królestwami znajdującymi się na kontynencie Westeros. Pretendentów do wykutego z tysiąca mieczy Żelaznego Tronu było wielu. W drodze do finału oczywiście intrygi, spiski, zdrady, konflikty mocarnych rodów, siły ciemności budzące się na dalekiej północy, pragnienia, namiętności, a do tego przyjaźń, miłość, humor i…niesamowite scenerie kręconych ujęć. Nie dziwi fakt, że fani zaczęli podążać śladami serialowych bohaterów do Maroko, Islandii, Irlandii Północnej, Szkocji, Hiszpanii, Malty i oczywiście…Chorwacji!

„Gra o Tron” w Chorwacji była nagrywana m.in. w Szybeniku, Splicie, Trogirze, Dubrowniku i Trsteno. Jako fanka serii, będąc we wspomnianych miejscowościach, nie mogłam pozostać obojętna wobec serialowych lokacji! W końcu też chciałam pospacerować uliczkami, które przemierzali moi ulubieni bohaterowie i bohaterki.

Poniżej mam dla Ciebie zestawienie miejsc z GoT, które udało nam się zobaczyć we wrześniu 2020 r., podczas 10-dniowego wyjazdu do Chorwacji. Mam nadzieję, że z moim wpisem łatwiej zrealizujesz swoją tematyczną podróż.

Jeśli jesteś na etapie planowania podróży i szukasz inspiracji, zapraszam Cię do mojego szczegółowego harmonogramu 10-dniowego wyjazdu do Chorwacji. Znajdziesz w nim mnóstwo praktycznych informacji, trasy na każdy dzień, poglądowe mapy, koszty atrakcji i przykładowe noclegi. 

gra o tron w chorwacji

Na początek poglądowa mapa z lokalizacjami, o których wspominam w tekście – tak dla lepszej orientacji 🙂

Szybenik (Šibenik)

Katedra św. Jakuba w Szybeniku to serialowy Żelazny Bank, czyli instytucja finansowa z siedzibą w Wolnym Mieście Braavos.

Zwiedzając Katedrę św. Jakuba warto zwrócić uwagę na detale świątynnej fasady, takie jak fryz ozdobiony 71 rzeźbami twarzy mężczyzn, kobiet i dzieci, autorstwa głównego architekta świątyni Juraja Dalmatinca, oraz 2 renesansowe cherubinki z notatką poświęconą budowie katedry i podpisem mistrza Juraja. Z biletem wstępu otrzymujemy ulotkę w języku polskim z najważniejszymi punktami wewnątrz i na zewnątrz katedry oraz krótkim opisem historii budowy, która trwała 105 lat (1431-1536, budynek poświęcono w 1555 r.). Konstrukcja powstała w całości z kamienia, a podczas budowy sklepienia i kopuły wykorzystano unikalne techniki. Od 2000 r. obiekt znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Podczas podróży samochodem auto możemy zostawić np. na parkingu podziemnym zaraz obok starówki – dokładnie tutaj, opłata 10 KN/godz., tj. 6 PLN.

Wstęp do katedry to koszt 30 KN/os., tj. 18 PLN. Z tym samym biletem możemy też wejść do Civitas Sacra, czyli muzeum będącego centrum interpretacyjnym katedry.

gra o tron w chorwacji
Katedra św. Jakuba w Szybeniku (wrzesień 2020 r.)
gra o tron w chorwacji
GoT S05E09 Żelazny Bank w Wolnym Mieście Braavos

Masyw Biokovo

Górskie pejzaże pomiędzy miejscowościami Makarska i Krvavica stanowiły tło dla scen z Daenerys Targaryen i jej smokami.

Odwiedzając masyw Biokovo nie szukaliśmy tego miejsca, ale porównanie serialowej sceny i zdjęć satelitarnych Google Maps podpowiada mi, że to gdzieś w tej okolicy.

gra o tron w chorwacji
GoT S04E01 Daenerys Targaryen ze swoim smokiem
gra o tron w chorwacji
GoT S04E01 Daenerys Targaryen i Jorah Mormont
Widok z okolicy szczytu Sveti Jure - najwyższego punktu w Parku Biokovo (wrzesień 2020 r.)

Split

Split i jego okolice to serialowe miasto Meereen. Piwnice Pałacu Dioklecjana to katakumby Meereen, w których Daenerys Targaryen zamknęła swoje smoki, po tym jak zaczęły stanowić zagrożenie dla niewinnych ludzi. Również w wąskich uliczkach starówki Splitu rozpoznamy tło serialowych scen, które powstawały np. na ulicy Papalićeva i w westybule Pałacu Dioklecjana.

Pałac Dioklecjana to tak naprawdę cała starówka Splitu. Prowadzą do niego cztery bramy (Złota, Srebrna, Miedziana, Żelazna), które w wyraźny sposób wyznaczają ramy kompleksu. Cesarz Dioklecjan na przełomie III i IV w. wzniósł obiekt, chcąc spędzić w nim ostatnie lata swojego życia. W ten sposób powstał jeden z najlepiej zachowanych na całym świecie pomników budownictwa rzymskiego. Północna część pałacu była przeznaczona dla wojska i służby, natomiast w południowej znajdowały się reprezentacyjne cesarskie komnaty, które dodatkowo posiadają podpiwniczenie. W VII w. mieszkańcy pobliskiej Salony opuścili swoje domy z powodu zagrożenia ze strony Słowian, znajdując schronienie w pałacu. Był to początek średniowiecznego Splitu, który przejął rolę centrum religijnego i administracyjnego, a pałacowe zabudowania były stopniowo przekształcane na potrzeby jego nowych mieszkańców. Po pałacu, czyli dzisiejszej starówce Splitu, możemy pospacerować bez biletu wstępu. Przemierzamy wąskie brukowane uliczki pomiędzy czterema bramami wyznaczającymi ramy pałacu, podziwiamy perystyl, czyli główny dziedziniec pałacu z kolumnadą oraz przechodzimy fragmentem piwnic, który stanowi łącznik pomiędzy perystylem, a nadmorską promenadą.
 

Bilety wstępu:

  • Katedra św. Duje, dzwonnica z poziomem widokowym, krypta, baptysterium oraz skarbiec (muzeum) – 55 KN/os., tj. 32 PLN,
  • Piwnice Pałacu Dioklecjana – 45 KN/os., tj. 25 PLN.

Piwnice Pałacu Dioklecjana

Katakumby miasta Meereen, w którzych Daenerys uwięziła swoje dwa smoki

lokalizacja

Piwnice Pałacu Dioklecjana w Splicie (wrzesień 2020 r.)
gra o tron w chorwacji
GoT S04E10 Daenerys zamyka swoje smoki Viseriona i Rhaegala w katakumbach Meereen, po tym jak trzeci z nich Drogon (uciekł, więc nie wylądował w piwnicy) zabił 3-letnią dziewczynkę
gra o tron w chorwacji
GoT S05E05 Katakumby Meereen, w których Daenerys Targaryen zamknęła swoje smoki
gra o tron w chorwacji
GoT S05E05 Smoki Viserion i Rhaegal palą i pożerają człowieka
gra o tron w chorwacji
Korytarz w Piwnicach Pałacu Dioklecjana (wrzesień 2020 r.)
gra o tron w chorwacji
GoT S05E04 Patrol Nieskalanych wpada w pułapkę Synów Harpii

Ulicy Papalićeva

Miasto Meereen

lokalizacja

Nie mam zdjęcia z tej uliczki, ale na serialowym kadrze widzimy po prawej stronie wejście prowadzące w rzeczywistości do muzeum w Splicie, a niebieskie drzwi na zdjęciach Google Street View są bordowe 🙂

gra o tron w chorwacji
GoT S05E04 Barristan Selmy zmierzający w stronę Nieskalanych walczących z Synami Harpii

Westybul Pałacu Dioklecjana

Miasto Meereen

lokalizacja

gra o tron w chorwacji
Westybul, czyli obszerny, reprezentacyjny przedsionek prowadzący w tym przypadku do cesarskich komnat w Pałacu Dioklecjana (wrzesień 2020 r.)
gra o tron w chorwacji
GoT S05E04 Walka Nieskalanych z Synami Harpii

Villa Dalmacija

Willa z kamiennym pomostem w mieście Dorne

lokalizacja

Nie widzieliśmy willi na własne oczy, a tylko spoglądaliśmy w jej kierunku z punktu widokowego na wzgórzu Parku Marjan.

Tak na marginesie, to poznałam to miejsce podczas oglądania zupełnie innego serialu (Kiss Me First). Pojawia się z w nim również wielokrotnie Park Narodowy Krka.

gra o tron w chorwacji
Widok z Parku Marjan. Gdzieś w dole wśród drzew, poza ścisłą zabudową, znajduje się Villa Dalmacija (wrzesień 2020 r.)
gra o tron w chorwacji
GoT S05E10 Książniczka Myrcella i Jamie Lannister ruszają z Dorne do Królewskiej Przystani
gra o tron w chorwacji
GoT S05E10 Ellaria Sand (z córkami) obserwuje statek odpływający z Myrcella i Jamiem

Twierdza Klis

Warowna twierdza w miejscowości Klis to, podobnie jak położony niedaleko Split, serialowe miasto Meereen. Jeśli oglądałeś/aś serial z pewnością pamiętasz charakterystyczną scenę, w której na rozkaz Daenerys zostaje ukrzyżowanych 163 możnych Meereen – to wszystko działo się właśnie tutaj.

lokalizacja

Twierdza Klis jest uznawana za jeden z cenniejszych zabytków Chorwacji. Istniała już od czasów imperium rzymskiego, strzegąc przełęczy łączącej Adriatyk z wnętrzem kontynentu. Przechodziła kolejno w ręce Chorwatów, Węgrów, Wenecjan, Turków, Francuzów i Austriaków. Przez wieki stanowiła najważniejszą fortecę w rejonie dzisiejszej Chorwacji. Pierwotnie nosiła grecką nazwę „Kleisa”, co oznaczało klucz. Stąd do dziś Klis często określa się mianem „klucza Dalmacji”
Prezentuje się naprawdę imponująco! Ma długość 204 metrów, a w najwęższym miejscu szerokość 53 metrów. W systemie umocnień przeważają fortyfikacje wykonane przez Wenecjan i Austriaków. Do dziś twierdza zachowała wiele ze swojego średniowiecznego charakteru. Ruiny znajdują się w dobrym stanie. Zachowały się wszystkie bramy, kościół św. Wita (dawny meczet), mury, wieże oraz stanowiska dla artylerii i strzelców. Mamy klika poziomów, po których spacerujemy i podziwiamy niesamowite widoki. 
 
Parking przy twierdzy jest bezpłatny, a za bilet wstępu płacimy 60 KN/os., tj. 35 PLN. Godziny otwarcia: 10:00-17:00. Z tym samym biletem możemy wejść również do Stella Croatica (muzeum oliwy, dalmatyńska tawerna, ogród śródziemnomorski, manufaktura oraz miejsce gdzie zakupimy lokalne produkty).
chorwacja samochodem
Twierdza Klis niedaleko Splitu (wrzesień 2020 r.)
gra o tron w chorwacji
GoT S04E04 Miasto Meereen wyzwolone przez Daenerys Targaryen spod władzy Panów.
Twierdza Klis ze Splitem widocznym na horyzoncie (wrzesień 2020 r.)
gra o tron w chorwacji
GoT S04E04 Wyzwolone miasto Meereen

Arboretum w Trsteno

Urokliwe arboretum zlokalizowane w miejscowości Trsteno to serialowe ogrody Królewskiej Przystani. Ukwieconymi alejkami przechadzali się tutaj m.in. Sansa Stark, Tyrion Lannister, Margaery Tyrell i jej babcia Olenna Tyrell.

lokalizacja

Arboretum Trsteno to niewielki ogród botaniczny, w którym oprócz wielu gatunków roślin mamy barokową fontannę z Neptunem i nimfami, akwedukt, którym niegdyś woda była doprowadzana do fontanny, zieloną loggię, letnią willę, kapliczkę oraz pawilon z pięknym widokiem. Kilka ogrodowych alejek to spacer na 20 minut. 

Wstęp do ogrodu to koszt 50 KN/os., tj. 30 PLN. Otwarte w godzinach 7:00-19:00.

Arboretum Trsteno
Altana z widokiem na morze w Arboretum Trsteno (wrzesień 2020 r.)
gra o tron w chorwacji
GoT S03E07 Spotkanie Sansy Stark i Margaery Tyrell
GoT S04E04 Margaery Tyrell rozmawia ze swoją babką Olenną

Dubrownik

Najbardziej znane i popularne miasto Chorwacji stanowiło serialową Królewską Przystań (ang. King’s Landing), czyli stolicę Siedmiu Królestw. 

Cała starówka Dybrownika została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO i naprawdę jest naszpikowana architektonicznymi perełkami, które bez większych efektów specjalnych mogą stanowić serialową scenografię.

Barokowe schody prowadzące na plac przez Kościołem św. Ignacego

Schody do Wielkiego Septu Baelora w Królewskiej Przystani

lokalizacja

Zabytkowe barokowe schody prowadzące na plac przez Kościołem św. Ignacego (wrzesień 2020 r.)
GoT S05E10 Marsz pokutny Cersei Lannister
gra o tron w chorwacji
Barokowe schody w Dubrowniku (wrzesień 2020 r.)
gra o tron w chorwacji
GoT S05E10 Marsz pokutny Cersei Lannister

Zachodnia Zatoka (Zatoka Pile)

Zatoka Czarnego Nurtu (ang. Blackwater Bay) w Królewskiej Przystani (ang. King’s Landing)

lokalizacja

Zatoka znajduje się pomiędzy Murami Miejskimi Dubrownika a Twierdzą Lovrijenac. 

Zatoka z górującą nad nią Twierdzą Lovrijenac (wrzesień 2020 r.)
GoT S02E06 Księżniczka Myrcella odpływająca z Królewskiej Przystani do miasta Dorne
Zatoka pomiędzy Bramą Pile (Mury Miejskie), a Twierdzą Lovrijenac (wrzesień 2020 r.)
GoT S08E06 Jon Snow opuszcza Królewską Przystań w finałowym odcinku serii

Baszta Bokar stanowiąca część murów miejskich Dubrownika

Fragment murów Królewskiej Przystani

lokalizacja

Twierdza Lovrijenac - po lewej, Baszta Bokar stanowiąca fragment Murów Miejskich - po prawej (wrzesień 2020 r.)
GoT S02E08 Tyrion Lannister i Lord Varys planują obronę Królewskiej Przystani
GoT S02E08 Tyrion Lannister i Lord Varys planują obronę Królewskiej Przystani, spoglądając na morze

Fort Lovrijenac

Czerwona Twierdza w Królewskiej Przystani

lokalizacja

gra o tron w chorwacji
Wnętrze twierdzy Lovrijenac. Zwracam uwagę na detale - studnia i metalowy świecznik/pochodnia są widoczne również w serialu (wrzesień 2020 r.)
gra o tron w chorwacji
GoT S02E01 Cersei Lannister rozmawia z Petyrema Baelishem
gra o tron w chorwacji
GoT S02E01 Cersei Lannister rozmawia z Petyrema Baelishem

Pałac Rektorów, w którym obecnie mieści się Muzeum Historii Kultury

Rezydencja Króla Przypraw w Qarth

lokalizacja

gra o tron w chorwacji
Ozdobny dziedziniec w Muzeum Historii Kultury (wrzesień 2020 r.)
GoT S02E06 Daenerys Targaryen z wizytą u Króla Przypraw w mieście Qarth
GoT S02E06 Daenerys Targaryen z wizytą u Króla Przypraw w mieście Qarth

Baszta Minčeta stanowiąca część murów miejskich 

Dom Nieumarłych w mieście Qarth (najwyższe piętro baszty), a innym razem fragment fortyfikacji Królewskiej Przystani (widok baszty z poziomu  murów miejskich).

lokalizacja

gra o tron w chorwacji
Wejście na Basztę Minčeta z poziomu murów Dubrownika (wrzesień 2020 r.)
gra o tron w chorwacji
GoT S08E06 Jon Snow opuszcza Królewską Przystań w finałowym odcinku serii
gra o tron w chorwacji
GoT S02E10 Daenerys Targaryen przed Domem Nieumarłych w Qarth (poszukiwania skaradzionych małych smoków)

Klasztor Benedyktynów na Wyspie Lokrum

Serialowe ogrody w mieście Qarth

lokalizacja

Nie byliśmy na wyspie Lokrum, więc nie posiadam własnych zdjęć, ale na fotkach użytkowników Google Maps zweryfikowałam poprawność lokalizacji 🙂 Na wyspę Lokrum dostaniemy się łodziami odpływającymi średnio co pół godziny z portu w Dubrowniku.

gra o tron w chorwacji
GoT S02E05 Przyjęcie w ogrodach wspaniałego miasta Qarth
gra o tron w chorwacji
GoT S02E05 Przyjęcie w ogrodach wspaniałego miasta Qarth - towarzysze Daenerys zasadzają się na drogocenne kamienie umieszczone w złotym pawiu 😉

Pozostałe miejsca w Dubrowniku

Nie do każdej serialowej lokacji udało nam się podejść, bo robiliśmy to trochę przy okazji, nie specjalnie się na tym skupiając. Dla zagorzałych fanów podaję jeszcze trzy serialowe miejsca, o których wiem. Dodam tylko, że są ogólnodostępne i z łatwością osiągalne 🙂

  • Brama Pile w zachodniej części murów Dubrownika – sceny w Królewskiej Przystani – lokalizacja
  • wejście do Muzeum Etnograficznego – wejście do burdelu lorda Petyra Baelisha (Littlefingera) w Królewskiej Przystani –lokalizacja
  • Brama Ploče w północno-wschodnim narożniku murów miejskich – brama Czerwonej Twierdzy w Królewskiej Przystani –lokalizacja
  • schody obok Klasztoru Dominikanów, na ulicy łączącej Bramę Ploče z główną ulicą Stradun – kilka scen w Królewskiej Przystani  lokalizacja
  • Gradac Park, z którego mamy piękny widok na Twierdzę Lovrijenac – miejsce Purpurowego Wesela z sezonu 4, gdzie zostaje otruty król Joffrey – lokalizacja

Trogir

Trogir, czyli najlepiej zachowane romańsko-gotyckie miasto w Europie Środkowej to serialowe miasto Qarth.

Ostatecznie do Trogiru nie dotarliśmy, ale mam zamiar kiedyś to nadrobić. Przede wszystkim ze względu na tutejszą piękną starówkę, która od 1997 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Architektura dalmatyńskiego miasteczka robi wrażanie i idealnie wpasowuje się w rolę handlowego portu w Qarth. Dodatkowo w odległości 15 km od Trogiru, znajduje się miejscowość Kaštel Gomilica, której port i zamek grały w serialu część miasta Braavos.

Starówka Trogiru – lokalizacja

Kaštel Gomilica – lokalizacja

Park Narodowy Krka

GoT nagrywano również w Parku Narodowym Krka, ale nie mogłam znaleźć fragmentu serialu, który prezentowałby jakiś charakterystyczny element parkowego krajobrazu. Z internetowych informacji wynika, że Krka służył jako Westeros w wielu scenach, m.in. w sezonie 4, odcinku 3, gdzie Arya Stark i Ogar przemierzają Dorzecze (ang. Riverlands). Przepiękne wodospadowy Parku Narodowego Krka są jedną z głównych atrakcji Chorwacji więc warto się tam wybrać nie tylko z uwagi na GoT.

Tak kończy się moja Gra o Tron w Chorwacji! Mam nadzieję, że się podobało 🙂
Jeśli uważasz wpis za przydatny i w jakiś sposób pomógł Ci w zaplanowaniu wymarzonego wyjazdu, daj proszę znać w komentarzu.
Miło będzie wiedzieć, że czasami ktoś tutaj zagląda.

Dziękuję za poczytanie i życzę niesamowitych podroży,

MAPA Z WAŻNYMI OBIEKTAMI

RAMOWY PLAN WYJAZDU

DZIEŃ 1  | 10/11.09.2020
Trasa z Poznania przez Czechy, Austrię, Słowenię w okolicę Parku Narodowego Jezior Plitwickich.

DZIEŃ 212.09.2020
Zwiedzanie Parku Narodowy Jezior Plitwickich i przejazd nad wybrzeże do miejscowości Seline (punkty widokowe po drodze).

DZIEŃ 313.09.2020
Park Narodowy Paklenica – trekking do jaskini Manita Peć oraz punkt widokowy Paklarić. Popołudnie z masywem Tulove Grede i kanionem rzeki Zrmanja.

DZIEŃ 414.09.2020
Księżycowa wyspa Pag i krótki spacer po Zadarze.

DZIEŃ 515.09.2020
Zwiedzanie Parku Narodowego Krka i spacer po Szybeniku.

DZIEŃ 6 | 16.09.2020
Twierdza Klis, jaskinia Vranjaca, akwedukt Dioklecjana oraz spacer po Splicie.

DZIEŃ 7 | 17.09.2020
Szczyt Parku Marjan i piwnice Pałacu Dioklecjana w Splicie. Przejazd do miasteczka Omisz, a po drodze dwa punkty widokowe na kanion rzeki Cetina. Omisz i twierdza Mirabela. Przejazd wzdłuż Riwiery Makarskiej do miejscowości Brela.


DZIEŃ 8 | 18.09.2020
Park Krajobrazowy Biokovo – kładka widokowa Skywalk i szczyt Sveti Jure. Spacer po mieście Makarska. Powrót do Breli i plaża Punta Rata.

DZIEŃ 9 | 19.09.2020
 Zwiedzanie Dubrownika, arboretum w Trsteno, przejazd przez Ston i uczta z owoców morza w Seosko domaćinstvo Ficović.

DZIEŃ 10 | 20.09.2020
Poranek na plaży Punta Rata w Breli i powrót do Polski (przez Słowenię, Austrię, Czechy).

POWIĄZANE WPISY
chorwacja samochodem
Chorwacja samochodem – plan 10-dniowego wyjazdu

Chorwacja samochodem? Czemu nie! Na miejscu czeka śródziemnomorski klimat, turkusowe jeziora, malownicze wodospady, chłodne jaskinie, górskie szlaki, piękne plaże, warowne twierdze, klimatyczne miasteczka, a na każdym kroku towarzyszą nam widoki...

5 thoughts on “Gra o Tron w Chorwacji – miejsca, w których kręcono serial”

  1. W górskim wąwozie na wysokości miejscowości Baška Voda, jest tablica, że tam był plener do scen w serialu „Gra o tron”. 30 minut spacerkiem od drogi głównej Split-Makarska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.