Rajskie plaże Dominikany – Playa Fronton, Playa Madame, Playa Rincon

Po przyjemnym trekkingu do wodospadu Salto El Limon, który zorganizowaliśmy sobie na własną rękę, kolejny dzień spędzimy na zorganizowanej wycieczce z lokalnym biurem. Tym samym, z którym podziwialiśmy Park Narodowy Los Haitises. Tym razem jednak czekają nas rajskie plaże Dominikany, które uważane są za jedne z najpiękniejszych na świecie. Ile w tym prawdy, czy woda jest tu tak bardzo turkusowa, a niebo tak błękitne jak na zdjęciach? Odpowiedź brzmi: tak! Powiedziałaby nawet, że w rzeczywistości wygląda to lepiej! 🙂

Miejsca, o których będzie w tekście: Hotel Playa Colibri (Las Terrenas) – Avenida La Marina (molo, z którego odpływają łodzie w Samanie) – La Boca del DiabloPlaya FrontonPlaya MadameLa Playita (Las Galeras) – Playa Rincon.

Jak dotrzeć do rajskich plaż?

22/03/2018 – Śr


Wycieczka zorganizowana

Najprostszym i najszybszym sposobem na dotarcie do opisanych przeze mnie rajskich plaż Dominikany jest uczestnictwo w zorganizowanej wycieczce. Szereg lokalnych biur oferuje tego typu atrakcje, a rezerwację możemy zrobić wcześniej online. Jeśli wolimy spontan to wystarczy po przyjeździe na półwysep Samana zapytać w hotelowym lobby czy nasz obiekt oferuje tego typu fakultatywne tripy.

Podobnie jak w przypadku zwiedzania Parku Narodowego Los Haitises, zarezerwowałam wycieczkę z biurem Peninsula Tours. Atrakcja nie należy do najtańszych (95 USD, przy rezerwacji online -10%), ale jeśli ktoś ma ograniczony czas na zwiedzanie i chce mieć 99% pewności, że wycieczka odbędzie się, to zdecydowanie warto. 1% z tej pewności odejmuje na zdarzenia losowe bo nigdy nie wiadomo 😉 W cenę wycieczki wliczono transfer z/do hotelu, przekąski, napoje, obiad, ekwipunek do nurkowania z rurką, a do tego drinki z Brugalem (dominikański rum). Płacimy na miejscu w gotówce więc nie ma ryzyka, że jakieś pieniądze nam przepadną jeśli wycieczka nie dojdzie do skutku.

rajskie plaże dominikany
Mapa poglądowa z trasami prowadzącymi do plaż (podkład https://www.openstreetmap.org).

Droga do plaż

Jeśli ktoś ma więcej czasu i mocno ograniczony budżet, powinien zainteresować się dotarciem na rajskie plaże Dominikany na własną rękę.

Autem do Playa Rincon

Do Playa Rincon możemy dotrzeć np. wypożyczonym samochodem. Wskazany jest pojazd z napędem 4×4 gdyż droga dojazdowa do plaży jest podobno bardzo kiepskiej jakości. Podróż na własną rękę z Las Terrenas do Rincon może nam zająć około 1,5 godziny (80 km) w jedną stronę. O warunkach na drogach Dominikany krążą niepochlebne opinie więc lepiej nie jeździć po zmroku. My jako pasażerowie autobusów, guagua (pickupy kursujące między miasteczkami) i motoconcho (motor-taksówka) nie mieliśmy żadnych niebezpiecznych sytuacji na drodze. Jednak brak przestrzegania zasad ruchu drogowego przez kierowców występuje tu podobno bardzo często i lepiej nie kusić losu, zwłaszcza przy ograniczonej widoczności w nocy.

Las Galeras jako baza wypadowa na plaże

Jeśli oprócz plaży Rincon mamy w planie Playa Fronton i Madame to warto rozważyć nocleg w Las Galeras. Miejscowość znajduje się dokładnie pośrodku trasy pomiędzy Playa Fronton a Playa Rincon więc jest świetną bazą wypadową. Dodatkowo w Las Galeras możemy skorzystać z transferu łodzią na wspomniane plaże, a jeśli posiadamy trochę umiejętności negocjatorskich to może uda nam się zbić pierwotnie podaną cenę. Kwoty przeważnie są sporo zawyżane dla turystów więc spokojnie można się targować.

Trekkingi do Playa Madame i Playa Fronton

Jeśli nie chcemy korzystać z dosyć drogich wycieczek ani transferu łodzią, a zależy nam na dotarciu do plaż Madame i Fronton to musimy liczyć się z małym trekkingiem. Na mapie umieszczonej trochę wyżej zaznaczyłam piesze szlaki prowadzące do plaż. Warto zainstalować sobie na telefonie aplikację maps.me. Pobieramy przed wyjazdem mapę danego obszaru, a w czasie trekkingu korzystamy z nawigacji offline.

W przypadku Playa Fronton powinniśmy dojechać do punktu zwanego La Boca Del Diablo, z hiszp. diabelskie usta. To szczelina w wysokim klifie, przez którą dzięki połączeniu z oceanem, przy dużych falach, woda jest wyrzucana wysoko w górę pod znacznym ciśnieniem. Nawet jeśli nie mamy akurat wzburzonego morza to sam podmuch wiatru ze szczeliny robi podobno duże wrażenie. Miejsce jest atrakcją samą w sobie. Zgodnie z informacją z OpenStreetMap trasa z La Boca Del Diablo do plaży Fronton wynosi 3,5 km i powinna zająć około 40 minut w jedną stronę. Trasa prowadzi nas prosto przez zacieniony las gdzie z lewej strony będziemy mieć skalne klify, a z prawej majaczący wśród zarośli ocean. Na końcu trasy czeka nas przepiękna plaża Fronton.

W przypadku Playa Madame również nie obędzie się bez odrobiny wysiłku. Od miejsca, do którego dotrzemy środkiem transportu czeka nas trasa na 1,7 km i około 20 minut pieszej wędrówki.  

Klify i turkusowa woda Playa Fronton.

Rajskie plaże Dominikany w jeden dzień


Przed 8:00 zostajemy odebrani sprzed naszego hotelu. Po drodze zgarniamy kilku innych turystów i ruszamy w kierunku miasta położonego na południu półwyspu Samana czyli Santa Barbara de Samana. To stąd ruszają łodzie, którymi możemy udać się w rejs do Parku Narodowego Los Haitises, na obserwacje wielorybów w zatoce, czy właśnie na rajskie plaże Dominikany. Po godzinie jazdy i 40 przejechanych kilometrach zatrzymujemy się przy molo, z którego odpływają łodzie. Po chwili oczekiwania płyniemy naszą motorówką do pierwszego celu.

Playa Fronton

Już z daleka widzimy wysokie strzeliste, czarne klify, wyłaniające się z turkusowej wody. Nie dosyć, że sceneria nad taflą wody jest niesamowita to również pod nią kryją się cuda. Przy plaży Fronton mamy jedną z największych raf koralowych kraju, gdzie zaledwie 7 metrów od brzegu możemy oglądać bajecznie kolorowy, podwodny świat. Zatoka Samana jest miejscem, do którego przypływają walenie w okresie godowym, a plaża Fronton znajduje się w części półwyspu, która stanowi bramę do zatoki. Od stycznia do marca można z plaży dostrzec bawiące się w oceanie wieloryby. Nam się to nie udało, ale podobno jest szansa. Dodatkowo skały otaczające plażę mają w sobie spory potencjał wspinaczkowy.  

Po pływaniu w rurką i odpoczynku pod palmą zmierzamy do kolejnej niebiańskiej plaży.

Playa Madame

Tym razem naszym oczom ukazuje się malownicza zatoczka, a w niej Playa Madame. Mała, klimatyczna, urokliwa plaża otoczona skałami. Tutaj również możemy popływać z rurką. Plaża niewielka, niewielu też turystów. 

Playa La Playita

Zbliża się pora obiadowa i w związku z tym zmierzamy do naszej jedzeniowej miejscówki na plaży La Playita w Las Galeras. Możemy wybrać czy chcemy danie z kurczakiem, rybą czy homarem (polecam). Do tego napoje i owoce na deser, a wszystko smaczne i sycące. Sama plaża jest mniej rajska niż pozostałe. Mamy piękną wodę i jasny piasek pod stopami, ale spora ilość leżaków, parasole i cała plażowa infrastruktura zabierają klimat, który znamy z pozostałych miejsc dzisiejszego dnia. Możemy się tutaj bez problemu dostać od strony lądu z Las Galeras.

Po obiedzie pora na ostatni punkt programu.

Playa Rincon

Top rajskich plaż na Dominikanie! 3 km białego piachu do naszej dyspozycji czyli plaża Rincon. Robi wrażenie swoją długością więc możemy spacerować i spacerować o ile słońce jeszcze nie wyssało z nas sił bo… z nas już trochę wyssało. W części plaży, przy której zatrzymują się łodzie było sporo turystów i trochę leżaków, ale wystarczy przejść dalej i plaża jest cała dla nas. Pływamy, odpoczywamy, rozmawiamy z towarzyszami wycieczki, żartujemy, kto chce dostaje drinka z Brugalem, chill i relaks!

Z plaży Rincon wracamy łodzią do Santa Barbara de Samana i dalej busem do Las Terrenas. Wysiadamy w miasteczku i idziemy na poszukiwanie kolacji. Słońce zaczyna powoli chylić się ku zachodowi kończąc nasz rajski dzień.

Playa Fronton.
Playa Madame.
Playa La Playita, Las Galeras.
Playa Rincon.
Na Playa Rincon mamy trochę plażowej infrastruktury i turystów, ale wystarczy minąć leżaki i plaża staje się praktycznie pusta.

Rajskie podsumowanie


Rajskie plaże Dominikany są na 100% rajskie! To najpiękniejsze plaże jakie do tej pory widziałam, jak coś je kiedyś przebije to na pewno zostanie to tutaj zaktualizowane 🙂

Turystów trochę, ale jeśli porównany to do dzikich tłumów, które w sezonie widzimy nad Bałtykiem to tutaj plaże można nazwać pustymi! Niesamowicie turkusowa i przejrzysta woda, chylące się nad nią palmy, strzeliste skały, delikatny biały piasek, rafa koralowa i piękne błękitne niebo!

Niestety takie miejsca nie pozostają zbyt długo dziewicze więc jeśli komuś marzy się rajska plaża to szybko na Dominikanę. Turystyka tutaj rozwija się od stosunkowo niedawna więc póki co mega kurortami obrosło głównie zachodnie wybrzeże w okolicy Punta Cana. Niestety można się spodziewać, że półwysep Samana też wkrótce spotka ten sam los. 

Przed naszym wyjazdem znalazłam gdzieś wzmiankę o tym, że planowana jest rozbudowa infrastruktury turystycznej w okolicy Playa Rincon. Podczas tworzenia wpisu natknęłam się na wizualizację zagospodarowania obszaru ze stycznia 2019. Nie ma tam harmonogramu prac więc nie wiem w jakim czasie nastąpi realizacja.

Projekt Rincon Bay zakłada powstanie  7 nadmorskich kurortów, a w nich 4572 pokoje, 18-dołkowe pole golfowe, sklepy, restauracje, biura, domy pracowników, itd. Oprócz tego przewidziano działki pod lokale mieszkalne – 1350 apartamentów i 439 luksusowych willi!
Z jednej strony nie dziwię się, że kraj chce wykorzystać swój potencjał i zwabić turystów, na których zarobi. Niestety dla mnie jest to równoznaczne ze zniszczeniem tego rajskiego zakątka… Kolejne zawłaszczone i skonsumowane przez człowieka miejsce.

Playa Madame.

MAPA Z WAŻNYMI OBIEKTAMI

RAMOWY PLAN WYJAZDU

DZIEŃ 1 | 17/03/2018 – Sb
Lotnisko Warszawa (lot czarterowy TUI) →  po 12 godz. 15 min. lądujemy na międzynarodowych lotnisku w Punta Cana na wschodzie wsypy → korzystając z transferu hotelowego (25 USD) jedziemy do Bavaro.

DZIEŃ 2 | ​​18/03/2018 – Nd​
Bavaro (autobus Bavaro Express 400 DOP) → jedziemy około 3 godz. do stolicy Dominikany Santo Domingo. Zwiedzamy miasto.​

DZIEŃ 3 | 19/03/2018 – Pn
Santo Domingo → jedziemy 2 godz. 15 min. do Las Terrenas (autobus 375 DOP) – miasteczko na półwyspie Samana (północna Dominikana).

DZIEŃ 4 | 20/03/2018 – Wt
Całodniowa wycieczka z lokalną agencją turystyczną – Park Narodowy Los Haitises (m.in. jaskinie, lasy mangrowe, obserwacja ptaków).

DZIEŃ 5 | 21/03/2018 – Śr
Samodzielny trekking do wodospadu – Salto El Limon.

DZIEŃ 6 | 22/03/2018 – Cz
Całodniowa wycieczka z lokalną agencją turystyczną – najpiękniejsze rajskie plaże Dominikany (Playa Rincon, Playa Madame, Playa Las Galeras, Playa Fronton).

DZIEŃ 7 | 23/03/2018 – Pt
Powrót autobusami na wschodnie wybrzeże: Las Terrenas Santo Domingo Higuey Bavaro.

DZIEŃ 8 | 24/03/2018 Sb
Bavaro
(taxi 30 USD) → lotnisko Punta Cana (czarter TUI) → Warszawa.

DO POBRANIA

POWIĄZANE WPISY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.