Bezpłatne parkingi niedaleko lotnisk Tegel i Schönefeld w Berlinie

Oferta połączeń z berlińskich lotnisk jest długa, a ceny potrafią być bardzo kuszące. Z tego powodu wielu mieszkańców zachodniej Polski decyduje się na Berlin jako punkt startowy swojej podróży. Bez względu na to czy interesuje nas jakaś grecka wyspa, futurystyczny Singapur czy będziemy spełniać swój amerykański sen w Nowym Jorku, z niemieckiej stolicy dolecimy tam bezpośrednio. 

Pozostaje tylko kwestia dojazdu… A jeśli pokonujemy trasę swoim samochodem dochodzi do tego jeszcze parking. Oczywiście blisko lotniska i tani, a najlepiej to w ogóle bezpłatny! Pytanie tylko, gdzie taki znaleźć? Poniżej moje sprawdzone parkingowe opcje zarówno przy lotnisku Tegel jak i Schönefeld.

 

Mapa z dokładnym rozmieszczeniem parkingów oraz z przystankami, na których wsiadamy/wysiadamy żeby podjechać na lotnisko komunikacją miejską.

Bezpłatny parking niedaleko lotniska Berlin Schönefeld (SXF)

W Berlinie mamy do dyspozycji parkingi typu P+R – park and ride, czyli parkuj i jedź. Zlokalizowane w różnych częściach miasta mają na celu ograniczenie ruchu samochodowego w centrum.  Zostawiamy bezpłatnie auto w takim miejscu i dalej jedziemy komunikacją miejską.

Dwie stacje kolejką S-Bahn od lotniska Schönefeld znajduje się duży Parking P+R Altglienicke, z którego mamy 300 m do stacji o tej samej nazwie. W biletomacie, którego menu jest również po polsku, możemy kupić bilet na krótki przejazd czyli tzw. Kurzfahrstrecke. Jest to bilet na maksymalnie 3 przystanki U/S-bahn lub 6 przystanków tramwajem lub autobusem, a jego koszt to 1,7 EUR. Kupujemy bilet i czekamy.

Na tej trasie kursują pociągi linii S9 i S45, które przyjeżdżają naprzemiennie więc nie powinniśmy czekać dłużej niż 10 minut. Pociągi w tygodniu zaczynają kursować chwilę przed 4:00 nad ranem i kończą po 1:00 w nocy. Natomiast w piątkowe i sobotnie noce możemy być spokojni bo linia S9 kursuje co 30 minut.  

W drodze na lotnisko mijamy stację Grünbergallee i wysiadamy na S Flughafen Berlin-Schönefeld Bhf skąd 300 m dzieli nas od budynku portu lotniczego.

dojście z parkingu altglienicke na stację s-bahn
Trasa dojścia z parkingu P+R Altglienicke na stację, z której odjeżdża S-Bahn na lotnisko.

Bezpłatny parking niedaleko lotniska Berlin Tegel (TXL)

Również niedaleko Tegel znajdują się bezpłatne parkingi P+R, ale przeważnie są o wiele mniejsze niż Altglienicke przez co możemy mieć problem z miejscem. Nam udało się znaleźć spory Parking P + R Jungfernheide, gdzie na cztery parkowania nie mieliśmy żadnego problemu z miejscem. Parking ciągnie się wzdłuż Max-Dohrn-Straße, a my parkujemy dokładnie tam gdzie znajduje się pinezka na mapie.

Zaraz obok parkingu znajduje się przystanek, z którego odjeżdżają autobusy 109 i X9 jadące na lotnisko Tegel. Na przystanku nie mamy biletomatu, ale możemy kupić bilet bezpośrednio u kierowcy. Ponownie będzie to bilet na krótki przejazd za 1,7 EUR czyli tzw. Kurzfahrstrecke (maksymalnie 3 przystanki U/S-bahn lub 6 przystanków tramwaj/autobus). Możemy przejść też dystans na pieszo (3,6 km).

mapa z lokalizacją bezpłatnego parkingu jungfernheide
Parking P + R Jungfernheide niedaleko lotniska Berlin-Tegel (TXL)

Tani parking niedaleko lotniska Berlin Tegel (TXL)

Przy Tegel możemy skorzystać również z opcji płatnego parkingu, ale w porównaniu z innymi ten wychodzi naprawdę korzystanie. Mowa o parkingu na dachu centrum handlowego Der Clou. Podkreślam, że chodzi tylko o poziom na dachu czyli tzw. freideck. Pozostałe, niższe poziomy są droższe. Za tani parking na dachu płacimy 2 EUR/dobę, a za niższe poziomy 8 EUR/dobę.

UWAGA! Po sprawdzeniu, aktualnie na stronie parkingu nie ma informacji o różnicach w taryfikacji ze względu na piętro parkingu więc może od czerwca 2019 kiedy tam parkowaliśmy, coś się zmieniło. Przy wjeździe na parking jest tablica informacyjna ze stawkami, a tutaj strona parkingu z aktualnymi informacjami.

Niewątpliwie sporym ograniczeniem dla niektórych mogą być godziny otwarcia parkingu, tj. od poniedziałku do soboty 06:30 – 23:00, a w niedziele 09:30 – 20:30. Pierwszy raz przy opcji lotu z Tegel parkowaliśmy właśnie tutaj, ale potem przerzuciliśmy się na opcję parkingu niedaleko Jungfernheide. Nie ograniczają nas tam żadne ramy czasowe. Auto zostawiasz i odbierasz kiedy chcesz.

Naprzeciwko centrum Der Clou znajduje się przystanek, z którego możemy podjechać na lotnisko Tegel autobusem 128 (bilet na krótki przejazd za 1,7 EUR tzw. Kurzfahrstrecke). Jeśli mamy ochotę możemy też przejść pieszo (4 km).

Parkowanie niedaleko Tegel na Saatwinkler Damm

Popularny jest też bezpłatny parking niedaleko lotniska Berlin-Tegel przy ulicy Saatwinkler Damm dokładnie TUTAJ. Niestety parking jest mały i podobno często zapełniony.

Parkuje się również wzdłuż ulicy Saatwinkler Damm. Opcja jest kusząca bo samochód zostawiamy tylko 1 km od lotniska. Nie testowałam i wolę swoje sprawdzone, pewne opcje, ale może ktoś z Was tam parkował i może powiedzieć coś więcej o tej miejscówce 🙂 

Mapa z lokalizacją parkingu przy Saatwinkler Damm (Parkplatz 1) oraz fragment ulicy gdzie stoją zaparkowane samochody. Mamy stąd 15 minut na pieszo do Terminalu C lotniska Tegel.

Flixbusem z Poznania na lotnisko Schönefeld (SXF)

Jeśli nie bierzesz pod uwagę jazdy swoim samochodem, a autostop albo przejazd z kimś również nie wchodzą w grę to może zainteresować Cię oferta Flixbusa. Na przykład przejazd z Poznania na lotnisko Berlin Schönefeld (SFX) zajmuje trochę ponad 3 godziny, a za bilet w jedną stronę płacimy ok 60 PLN. Warto obserwować ceny biletów bo pojawiają się promocje. Nie korzystałam nigdy z tej formy transportu, ale wiem, że jest więc informuję. 

Takie są moje opcje parkowania niedaleko berlińskich lotnisk. Daj znać w komentarzu jeśli mój wpis przydał Ci się 🙂 A może masz jakieś swoje sprawdzone parkingi i chcesz się nimi podzielić? Jeśli tak to dawaj śmiało! 🙂

Dzięki za poczytanie,

NAJNOWSZE WPISY

chorwacja samochodem
Chorwacja samochodem – plan 10-dniowego wyjazdu

Chorwacja samochodem? Czemu nie! Na miejscu czeka śródziemnomorski klimat, turkusowe jeziora, malownicze wodospady, chłodne jaskinie, górskie szlaki, piękne plaże, warowne twierdze, klimatyczne miasteczka, a na każdym kroku towarzyszą nam widoki...

7 thoughts on “Bezpłatne parkingi niedaleko lotnisk Tegel i Schönefeld w Berlinie”

  1. Polecam także zaparkowanie na ulicy niedaleko lotniska Schonefeld – Hans-Grande-Alle, w pobliżu salon Mercedesa ? (to punkt orientacyjny). Zostawialiśmy ostatnio auto na tydzień i nie było żadnego problemu. Stamtąd pieszo na lotnisko to ok. 10 minut, także to już w ogóle bezkosztowy parking 🙂

    1. Wielkie dzięki za polecenie miejscówki! 🙂 Zerknęłam jeszcze w Google Maps i nawet na zdjęciach satelitarnych widać sznur samochodów parkowanych niedaleko salonu Mercedesa, o którym wspominasz. Następnym razem przy wylocie z Schonefeld spróbujemy się tam wbić 😀

  2. Jest szansa zostawienia samochodu na 1,5 misiaca na jakims bezpłatnym parkingu czy nie ma sensu ryzykowac bo zostanie odholowane po takim czasie?

    1. Wydaje mi się, że parkując w miejscu do tego przeznaczonym nie powinno być ryzyka, że po miesiącu nasze auto zostanie odholowane. Ja zostawiałam auto na 3 tygodnie na parkingu P + R Jungfernheide i nie było żadnego problemu. Odholowanie grozi za parkowanie w miejscach niedozwolonych, ale parkując na P+R nie obawiałabym się o to.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.