Spis treści:
Langkawi to ostatni przystanek naszej podroży po Malezji. Wyspa słynie przede wszystkim ze strefy bezcłowej oraz plaż i jest promowana jako miejsce idealne do uprawiania błogiego lenistwa. Ale to nie wszystko co Langkawi nam oferuje, bo mamy tutaj niesamowite punkty widokowe, lasy namorzynowe, jaskinie i wodospady. Poniżej garść informacji o Langkawi, o tym jak dotrzeć na wyspę oraz opis najważniejszych atrakcji.
Kilka słów o Langkawi
Wyspa Langkawi (mal. Pulau Langkawi) jest największą spośród 104 wysp archipelagu o tej samej nazwie (99 wysp plus 5 widocznych tylko w trakcie odpływu). Leży w miejscu gdzie wody Cieśniny Malakka wpływają do Morza Andamańskiego. Wyspę od północnej części Półwyspu Malajskiego dzieli 30 km, a 100 km na południe znajduje się wyspa Penang. Administracyjnie archipelag stanowi część malezyjskiego stanu Kedah, graniczącego z Tajlandią. Głównym miastem wyspy Langkawi jest, znajdujące się na południowym wschodzie, Kuah. Pentai Cenang to najpopularniejsza plaża i obszar turystyczny w Langkawi, odwiedzany każdego roku przez dziesiątki tysięcy turystów. Tych do Langkawi przyciąga również fakt, że jest to wyspa bezcłowa, więc w sklepach niektóre produkty możemy kupić o wiele taniej niż w stołecznym Kuala Lumpur, czy na wyspie Penang.
Istnieje wiele historii wyjaśniających pochodzenie nazwy Langkawi. Jedna z interpretacji mówi, że Langkawi oznacza wyspę czerwono-brązowego orła. Malajskie słowo oznaczające orła to helang (skrócone do lang), a kawi to czerwony kamień używany jako kreda. Właśnie ta historia stała się inspiracją do stworzenia charakterystycznej rzeźby orła, który jako symbol Langkawi stanął na placu w Kuah (Eagle Square, z mal. Dataran Helang).
Jak dostać się na Langkawi?
Langkawi nie posiada mostu łączącego ją ze stałym lądem, więc możemy się tutaj dostać jedynie drogą morską lub powietrzną.
Międzynarodowe Lotnisko Langkawi (LGK) obsługuje loty krajowe i międzynarodowe, więc wyspa jest dobrym miejscem na rozpoczęcie lub zakończenie przygody z Malezją. My kończyliśmy tutaj naszą podróż lecąc do Singapuru i dalej do Berlina. Aktualną siatkę połączeń obsługiwanych z Langkawi możemy sprawdzić na stronie Skyskanner. Wystarczy, że w wyszukiwarce lotów w polu dotyczącym miejsca wylotu wpiszemy „Langkawi”, a w polu „Do” wstawimy „Wszędzie”. Uzyskany wynik wyszukiwania pokaże również połączenia z przesiadkami, więc jeśli interesują nas tylko połączenia bezpośrednie musimy zaznaczyć odpowiedni checkbox.
Prom to nasza druga opcja. Możemy wybrać spośród kilku połączeń obsługiwanych na Langkawi z:
- terminala promowego w mieście Kuah – Kuah Jetty
- terminala w zachodniej części Langkawi – Telaga Harbour Marina.
Z Kuah mamy do wybory, na przykład trasy do/z:
- Kuala Perlis – miasto na Półwyspie Malajskim (32 km od portu w Kuah),
- Kuala Kedah – miasto na Półwyspie Malajskim (53 km od portu w Kuah),
- Penang – wyspa leżąca 100 km na południe od Langkawi,
- Satun – prowincja w Tajlandii (35 km od portu w Kuah),
- Koh Lipe – wyspa w Tajlandii (70 km od partu w Kuah).
Prom z Penang
Podróżując promem z Penang wybraliśmy rejs z Super Fast Ferry. Niestety pogoda nie dopisała więc bardzo mocno bujało naszą łodzią. Zaznaczam, że to nie był wielki prom tylko mały szybki promik. Załoga rozdawała pasażerom worki foliowe, bo były bardzo potrzebne…
Planowo podróż jest przewidziana na 2 godziny 45 minut (my płynęliśmy ponad 3 ze względu na warunki), a za bilet w jedną stronę płacimy 70 MYR, tj. 65,80 PLN/os. Kupiliśmy bilet z marszu, godzinę przez wypłynięciem (25 sierpnia 2019 r.), ale w wysokim sezonie, albo w weekendy lepiej zatroszczyć się o to wcześniej, bo z miejscami bywa problem. To potwierdzona informacja od Pani, która sprzedawała nam bilety.
Rozkład promów i ceny biletów do sprawdzenia na przykład na:
langkawi-ferry.com
busonlineticket.com
W jakiej lokalizacji spać i jak poruszać się po wyspie?
Nocleg
Wszystko zależy oczywiście od tego jaki mamy plan i na czym nam zależy, ale z racji tego, że najbardziej rozwinięta jest baza noclegowa w okolicy plaży Pantai Cenang, to polecam nocleg właśnie w tej okolicy. Nawet jeśli nie przepadamy za imprezowaniem, a plażowanie nas męczy, to możemy znaleźć hotel trochę na uboczu, z którego będzie blisko do różnych atrakcji jeśli przyjdzie nam na takie ochota.
Ze swojej strony polecam Fuuka Villa. To kameralny obiekt, w którym mamy do dyspozycji ładne i przestronne pokoje, a do tego świetny basen. Standard dosyć wysoki, więc i cena najniższa nie będzie. Za 1 noc bez śniadania w 2-osobowym pokoju zapłaciliśmy 250 MYR, tj. 235 PLN/2 os. Do tego trzeba uiścić depozyt na poczet ewentualnych zniszczeń, który jest zwracany przy wymeldowaniu.
Przemieszczanie się po wyspie
Najlepszą opcją jest wypożyczenie skutera, którym możemy spokojnie objechać całą wyspę. Koszt wynajmu na cały dzień powinien nas wynieść 30-50 PLN, w zależność od wypożyczalni na jaką akurat trafimy i stanu sprzętu jaki dostaniemy.
Oczywiście można również skorzystać z prywatnego kierowcy, taksówki albo Graba, ale skuter wyjdzie zdecydowanie bardziej ekonomicznie. Drogi są dobre, spokojne i niezatłoczone, więc jazda powinna być przyjemnością. Nam niestety pogoda pokrzyżowała plany i przez ulewny deszcz ostatecznie nie ruszyliśmy z skuterową objazdówkę po wyspie, ale Tobie gorąco to polecam.
Najważniejsze atrakcje Langkawi
Most widokowy – Langkawi Sky Bridge
To 125 metrowy, łukowato wygięty most widokowy, zamontowany na wysokości 660 m n.p.m., na szczycie Gunung Mat Cincang. Rozpościerają się stąd rewelacyjne widoki na okoliczne wyspy, również te po tajlandzkiej stronie. Aby dostać się na szczyt korzystamy z kolejki linowej, która dowozi nas do górnej stacji, skąd przesiadamy się do windy, tzw. Sky Glide, przetransportowującej nas już bezpośrednio na most. Zamiast jechać windą możemy też przejść kawałek na pieszo. Nie powinno to zająć więcej niż 10 minut.
Oprócz mostu mamy tutaj jeszcze kilka innych punktów i kładek widokowych. Z każdego miejsca widoki są niesamowite. Niestety trzeba liczyć się z dużymi kolejkami i tłumem turystów. Chyba, że przyjeżdża się bezpośrednio po deszczu i niespełna godzinę przed zamknięciem obiektu, tak jak my 🙂 Dzięki temu atrakcja prawie świeciła pustkami, a my nigdzie nie czekaliśmy i gondolę kolejki linowej mieliśmy tylko dla siebie.
Godziny otwarcia:
pn-cz 09:00–18:00, śr 12:00-18:00, pt-nd 9:00-19:00
Wstęp (sierpień 2019 r.):
bilet na wjazd kolejką i most, Sky Bridge + Cable Car – 55 MYR,
bilet na SkyGlide – 15 MYR
* w cenę biletu są wliczone jeszcze inne atrakcje kompleksu, bo to nie tylko kolejka linowa i kładka, a cały park rozrywki – my resztę odpuściliśmy bez żalu.
Plaża Cenang (Pantai Cenang)
Najbardziej turystyczny rejon całej wyspy Langkawi. Porównałabym do Bałtyku w pełnym sezonie i jego najbardziej tłocznych miejscowości. Jeśli ktoś lubi plażowanie z całym bogactwem sklepów, restauracji, barów plażowych i atrakcji wodnych to miejsce dla niego. Ale jeśli cenicie ciszę i spokój, to raczej się Wam tutaj nie podoba. Plaża sama w sobie jest w porządku – długa, duża, jasny piasek, gdzieniegdzie palmy.
Plaża Tanjung Rhu (Pantai Tanjung Rhu)
To zupełne przeciwieństwo plaży Cenang. Jeśli chcemy uciec od tłumów, to tam z pewnością znajdziemy azyl. Cisza, spokój, biały piasek, tropikalna roślinność. Plaża znajduje się po przeciwnej stronie wyspy, ale wypożyczonym skuterem dotrzemy tam bez problemu.
Wodospad Seven Wells Waterfall
Po zwiedzaniu mostu widokowego Sky Bridge to dobre miejsce na odpoczynek i orzeźwiającą kąpiel. Wodospad, niecki z wodą, malownicza sceneria wśród tropikalnej roślinności. Wstęp jest bezpłatny. Zostawiamy nasz pojazd na parkingu i idziemy schodami w górę na szczyt wodospadu.
The Kilim Karst Geoforest Park
To geopark zlokalizowany w zachodniej części wyspy. Czekają tutaj na nas jaskinie, wapienne klify oraz lasy namorzynowe z całym bogactwem flory i fauny. Najłatwiejszym sposobem na zwiedzanie jest wykupienie wycieczki zorganizowanej. W zależności od czasu jej trwania zapłacimy od 200 do 300 MYR za łódź. Kupując jeden z pakietów na oficjalnej stronie parku dostaniemy zniżkę. Znajdziemy tam również mnóstwo informacji o geoparku i atrakcjach, które tam na nas czekają.
Inne
Można również:
- odwiedzić park z krokodylami – Crocodile Adventureland Langkawi,
- zobaczyć wodospad- Temurun Waterfall,
- wybrać się, na którąś z okolicznych wysp korzystając ze zorganizowanej wycieczki.
Plan na jednodniowe zwiedzanie Langkawi
Georgetown na wyspie Penang pożegnało nas o 8:30 kiepską pogodą, która przypłynęła z nami na Langkawi. Niestety przez silny deszcz plażowanie i zwiedzanie wyspy skuterem nie wyszło. Ostatecznie pływaliśmy w deszczu w hotelowym basenie, przespacerowaliśmy się do pobliskiej restauracji (w deszczu) na obiad, a po 17:00, kiedy w końcu przestało lać wzięliśmy Graba i pojechaliśmy na Langkawi Sky Bridge. Widoki z kładki były epickie, a do tego prawie brak innych turystów. Mgła unosząca się nad tropikalnym lasem nadawała krajobrazowi iście mistycznego klimatu. Byliśmy jednymi z ostatnich turystów opuszczających punkt widokowy. Przejazd Grabem z okolic Pantai Cenang do dolnej stacji kolejki wyniósł 25 MYR, tj. 23,50 PLN/2 os. w jedną stronę.
A gdyby nie padało…
Plan zakładał wypożyczenie skutera i małą objazdówkę po wyspie, ale wszystko na spokojnie z nastawieniem na odpoczynek przez powrotem do Polski. Na tłoczną i turystyczną plażę Cenang w ogóle mnie nie ciągnęło, więc w planie był krótki przystanek tylko na zerknięcie jak prezentuje się okolica. Pierwszym i najważniejszym punktem miał być most widokowy Langkawi Sky Bridge, który ostatecznie udało nam się odwiedzić. Następnie przejazd do Seven Wells Waterfall, tam kąpiel i odpoczynek. A na koniec spokojna plaża Tanjung Rhu.
Tak prezentowałaby się trasa naszej skuterowej wycieczki po Langkawi, gdyby nie deszcz.
PODSTAWOWE KOSZTY (1 MYR = 0,94 PLN):
- bilet na prom Georgetown – Langkawi – 70 MYR, tj. 66 PLN/os.
- 1 noc w pokoju 2-osobowym w Fuuka Villa – 250 MYR, tj. 235 PLN/2 os.
- bilet Langkawi Sky Bridge (Cable Car + Sky Bridge + Sky Glide) – 70 MYR/os.
- przejazd Grabem z okolicy plaży Cenang pod Sky Bridge (w obie strony) – 50 MYR, tj. 47 PLN/2 os.
- przejazd Grabem z Fukka Villa na lotnisko – 13 MYR, tj. 12 PLN/2 os.
Dzięki za poczytanie,
MAPA Z WAŻNYMI OBIEKTAMI
RAMOWY PLAN WYJAZDU
DZIEŃ 1 | 14.08.2019 – Śr
Przelot Berlin – Singapur – Kuala Lumpur
DZIEŃ 2 | 15.08.2019 – Cz
Kuala Lumpur – okolice Bukit Bintang – KL Forest Eco Park – wieża widokowa Menara KL Tower – Petronas Towers.
DZIEŃ 3 | 16.08.2019 – Pt
Kuala Lumpur – Jaskinie Batu – dzielnica Kampung Baru – wieże Petronas – Kuala Lumpur City Park – Świątynia Thean Hou – dzielnica hinduska Little India – pokaz fontann w parku pod wieżami Petronas.
DZIEŃ 4 | 17.08.2019 – Sb
Kuala Lumpur – Meczet Narodowy (Masjid Negara) – Muzeum Sztuki Islamskiej – kompleks Ogrodów Botanicznych Perdana – Muzeum Narodowe – Plac Nieodległości (Dataran Merdeka) – Meczet Jamek – taoistyczne świątynie Sin Sze Si Ya oraz Guan Di – hinduistyczna Świątynia Sri Mahamariamman – za zakupy ulica Petaling i Central Market – wieczór na Jalan Alor, która po zmroku tętni życiem.
DZIEŃ 5 | 18.08.2019 – Nd
Park Narodowy Taman Negara – po zmroku spacer z przewodnikiem po lesie deszczowym.
DZIEŃ 6 | 19.08.2019 – Pn
Park Narodowy Taman Negara – samodzielny trekking po lesie deszczowym – rejs łódką do kaskady Lata Berkoh.
DZIEŃ 7 | 20.08.2019 – Wt
Cameron Highlands – samodzielny trekking trasą nr 4 do wodospadu Parit Falls.
DZIEŃ 8 | 21.08.2019 – Śr
Cameron Highlands – wycieczka z lokalnym biurem na szczyt Gunung Brinchang (wieża widokowa, Mossy Forest) – pola herbaty oraz fabryka BOH Plantations – samodzielny trekking szlakiem nr 6 i 10 (szczyt Gunung Jasar i pola herbaty Cameron Valley).
DZIEŃ 9 | 22.08.2019 – Cz
Ipoh – spacer po mieście (street art i kolonialne budynki) – świątynie w jaskiniach (Ling Sen Tong Temple, Nam Thean Tong Temple, Sam Poh Tong Temple, Perak Cave Temple, Kek Lok Tong Temple) – park rozrywki The Lost World of Tambun.
DZIEŃ 10 | 23/08/2019 – Pt
Georgetown, wyspa Penang – spacer po starym mieście wpisanym na listę UNESCO (street art, kolonialna zabudowa, street food).
DZIEŃ 11 | 24/08/2019 – Sb
Georgetown, wyspa Penang – kompleks Świątyni Kek Lok Si – Świątynia Leżącego Buddy (Wat Chaiya Mangalaram) – Świątynia Dhammikaram Burmese – trekking w Parku Narodowym Penang (szlak do plaży Kerachut, sanktuarium żółwi) – powrót łodzią i godzinny przystank na plaży Monkey Beach.
DZIEŃ 12 | 25/08/2019 – Nd
Langkawi – plaża Cenang – kładka widokowa na szczycie wzgórza (Sky Bridge).
DZIEŃ 13 | 26/08/2019 – Pn
Przelot Langkawi – Singapur – dzielnica hinduska Little India – dzielnica arabska – okolice Clarke Quay – Marina Bay
DZIEŃ 14 | 27/08/2019 – Wt
Singapur – Sentosa, singapurska wyspa będąca wielkim parkiem rozrywki – S.E.A. Aquarium – klejnot lotniska Changi, tj. Jewel z 40 metrowym wodospadem.
Przelot Singapur – Berlin.
POWIĄZANE WPISY
Jeśli szukasz inspiracji i przykładowego planu na dwa tygodnie w Malezji to jesteś w bardzo dobrym miejscu! Poniżej przedstawiam Ci szczegółowy harmonogram mojej podróży, która miała miejsce w sierpniu 2019...
Malezja, która została podzielona na 13 stanów zajmuje głównie Półwysep Malajski granicząc od północy z Tajlandią, a od południa z Singapurem. Dwa stany znajdują się w północnej części wyspy Borneo,...
Podczas dwutygodniowej podróży po Malezji, stołeczne Kuala Lumpur stało się pierwszym odwiedzonym przez nas miastem. Spędziliśmy tutaj trzy dni, w trakcie których udało nam się odwiedzić kluczowe obiekty miasta. Poczuliśmy...
Po miejskiej dżungli Kuala Lumpur czas na tą naturalną, zieloną i tętniącą życiem. 250 km na północny wschód od malezyjskiej stolicy znajduje się jeden z najstarszych, wiecznie zielonych lasów deszczowych...
Cameron Highlands, w skrócie Camerons, to górzysty obszar kontynentalnej Malezji, który słynie przede wszystkim z zielonych, falujących pól obsadzonych herbacianymi drzewkami. Ale nie powinniśmy poprzestawać tylko na polach herbaty, bo...
Połowa malezyjskiej podroży już za nami. Było multikulturowe Kuala Lumpur, duszna i gorąca dżungla Parku Taman Negara, chłodne i pokryte mchem lasy Cameron Highlands. Kolejnym miejscem na naszej trasie jest...