Samochodem do Chorwacji – informacje praktyczne, ceny, noclegi

Planujesz wyjazd samochodem do Chorwacji? Jeśli tak to świetnie się składa, bo mam dla Ciebie sporo przydatnych informacji, które sprawią, że podróż stanie się łatwiejsza.

Poniżej znajdziesz:

  • opis trasy dojazdu samochodem do Chorwacji,
  • ceny winiet i paliwa w poszczególnych krajach,
  • wskazówki dotyczące wypłat z bankomatów,
  • przykładowe ceny w restauracjach i marketach,
  • ceny biletów wstępu do najważniejszych atrakcji turystycznych,
  • sprawdzone przeze mnie hotele,
  • podsumowanie kosztów całego 10-dniowego wyjazdu dla dwóch osób.


Pakuj bagażnik swojego auta i w drogę! Czeka na Ciebie pachnąca śródziemnomorską roślinnością Chorwacja. Zaprasza swoimi turkusowymi jeziorami, malowniczymi wodospadami, jaskiniami, górskimi szlakami, pięknymi plażami i warownymi twierdzami. A na każdym kroku oferuje zapierające dech w piersiach widoki!

Zanim ruszysz w drogę zerknij jeszcze na szczegółowy harmonogram mojego 10-dniowego wyjazdu, w którym znajdziesz inspiracje i plany na każdy dzień podróży.

samochodem do Chorwacji
Flaga, godło oraz podział administracyjny Chorwacji (pl.wikipedia.org)

Informacje praktyczne

Walutą obowiązującą w Chorwacji jest kuna chorwacka (KN). Nie wszędzie można płacić kartą, więc zdecydowanie powinniśmy mieć gotówkę w pogotowiu. Szczególnie jeśli planujemy zakupy w mniej turystycznych miejscowościach, lokalnych sklepach i małych restauracjach. Średni kurs kuny do złotówki we wrześniu 2020 wynosił  1 KN = 0.59 PLN.

Przejściówki do gniazdek nie są nam potrzebne, a napięcie wynosi 220 [V].

Czas lokalny jest taki sam jak w Polsce.

Językiem urzędowym jest chorwacki i łatwiej porozumieć się po polski niż po angielsku, co mnie osobiście bardzo zaskoczyło.

Od 1 lipca 2013 r. Chorwacja należy do Unii Europejskiej, więc do wjazdu wystarczy nam dowód osobisty. Jeśli planujemy przejazd samochodem w okolice Dubrownika, które są oddzielone od reszty Chorwacji fragmentem (nienależącej do UE) Bośni i Hercegowiny, to granicę przekroczymy również za okazaniem dowodu osobistego.

Kraj podzielony jest na 20 jednostek administracyjnych, tzw. żupanii, plus jedno miasto wydzielone – Zagrzeb, który jest stolicą i największym miastem kraju. Oprócz oficjalnego podziału administracyjnego mamy również podział na regiony historyczno-kulturowe.

Najwyższym szczytem kraju jest Vrh Dinare 1831 m n.p.m. w paśmie Dinara.

Niewątpliwym atutem Chorwacji jest bardzo urozmaicona i rozwinięta linia brzegowa. Typ wybrzeża z licznymi podłużnymi wyspami ustawionymi równolegle do linii brzegowej został nazwany dalmatyńskim.

samochodem do Chorwacji
Regiony historyczno-kulturowe Chorwacji (www.find-croatia.com/regions/)

Jaką trasę dojazdu wybrać?

 

Jadąc samochodem do Chorwacji mamy do wyboru kilka tras. Ostatecznie wszystko zależy od tego z jakiego regionu Polski startujemy i jaki jest nasz chorwacki punkt docelowy. Podczas podróży w czasach koronawirusa znaczenie ma jeszcze aktualna sytuacja tranzytowa w poszczególnych krajach.

Jadąc z Poznania w okolicę Parku Narodowego Jezior Plitwickich wybraliśmy przejazd przez Czechy, Austrię i Słowenię.

Ruszyliśmy (w dwójkę) samochodem osobowym ze stolicy Wielkopolski około 4 nad ranem, żeby popołudniu (tego samego dnia) być w miejscu noclegowym – Guest House Good Night. Polecam ten obiekt, bo stanowi świetną bazę wypadową (30 min jazdy) od chorwackiego klasyka klasyków, czyli Parku Narodowego Jezior Plitwickich. Oprócz tego miły właściciel, spokojnie i cicho, a w pobliskiej restauracji zjemy smaczną kolację. Na miejsce dotarliśmy około godziny 17:00, czyli po 13 godzinach jazdy. Po drodze zrobiliśmy jeden dłuży postój w Austrii i kilka krótszych.

 

Nasza trasa: Czechy > Austria > Słowenia > Chorwacja

Najszybciej pokonamy trasę do Chorwacji poruszając się autostradami, ale musimy pamiętać o opłatach i winietach obowiązujących w poszczególnych krajach. Winiety zakupimy na stacjach benzynowych po przekroczeniu granicy. Polecam zrobić to niezwłocznie, bo w przypadku kontroli i braku winiety grozi nam kara. Możemy też nabyć je po polskiej stronie, ale wychodzą drożej. Zakupu lepiej dokonywać w kraju właściwym dla poszczególnej winiety. Zanim wyruszymy w trasę dobrze również porównać ceny paliwa w poszczególnych państwach, tak żeby nie przepłacać za tankowanie.

Przebieg naszej trasy uwzględniający zjazd z autostrady w Austrii na Mureck, a dalej przez Słowenię bocznymi drogami (omijamy autostradę).

Ile zapłacimy za winiety i paliwo?

10-dniowy wyjazd samochodem do Chorwacji pozwala nam na maksymalne wykorzystanie zakupionych winiet, bo w Czechach i Austrii mamy do wyboru właśnie taki wariant czasowy. W Słowenii możemy skorzystać z opcji 7-dniowej lub miesięcznej, więc zdecydowaliśmy, że w drodze „do” ominiemy słoweńską autostradę i przejedziemy bocznymi, bardzo malowniczymi drogami. Natomiast w drodze powrotnej, aby maksymalnie skrócić czas przejazdu do Polski (nasza trasa powrotna była dłuższa, gdyż wracaliśmy z okolic Makarskiej) w Słowenii kupiliśmy winietę 7-dniową.

Przypominam, że winiety najlepiej kupić od razu po przekroczeniu danej granicy, np. na stacji benzynowej, tak aby nie narażać się na karę w przypadku kontroli.

 
Orientacyjne średnie ceny paliw w Europie możemy sprawdzić, np. na stronie e-petrol.pl. Znając średnie spalanie naszego auta oraz dystans jaki planujemy pokonać możemy mniej więcej oszacować koszty paliwa i zaplanować w jakich krajach najbardziej ekonomicznie będzie zatankować nasze auto.


Rodzaje winiet i ich ceny dla auta do 3,5 tony

  • Czechy10-dniowa (310 CZK, tj. 52 PLN), miesięczna (440 CZK), roczna (1500 CZK) – zakup w punkcie,
  • Austria10-dniowa (9,4 EUR, tj. 42 PLN), dwumiesięczna (27,40 EUR), roczna (91,10 EUR) – zakup w punkcie lub online na stronie shop.asfinag.at. Jeśli chcemy aby zakupiona online winieta była ważna od razu po zakupie, musimy zaznaczyć, że jesteśmy przedsiębiorcą. Zrzekamy się tym samym prawa do odstąpienia od transakcji.
  • Słowenia7-dniowa (15 EUR), miesięczna (30 EUR), roczna (110 EUR) – zakup w punkcie. Przy naszym 10-dniowym wyjeździe żaden okres ważności winiety nie pasował idealnie, więc jadąc „do” ominęliśmy autostradę, a winietę kupiliśmy tylko w drodze powrotnej.
  • Chorwacja – brak winiet, obowiązują opłaty odcinkowe. Jakość autostrad w Chorwacji jest naprawdę na wysokim poziomie, więc jeśli zależy nam na czasie warto z nich korzystać. Za przejazd odcinka płacimy od kilku do kilkudziesięciu złotych, w zależności od jego długości. Jeżdżąc autostradami, prawie za każdym razem kiedy sugerowała je nawigacja, podsumowanie kosztów wykazało, że zapłaciliśmy za nie w sumie 275 PLN.

Wyczerpujące informacje na temat winiet można znaleźć, np. na blogu roadtripbus.pl >>> Czechy, Austria, Słowenia.


Koszt winiet i paliwa podczas naszego 10-dniowego wyjazdu

Pozostałe (kurs 1 KN = 0.59 PLN, 1 EUR = 4.50 PLN)

Kwota PLN/os.

Opłaty za autostrady:

  • winieta Czechy - 10-dniowa (310 CZK, tj. 52 PLN)
  • winieta Austria - 10-dniowa (9,4 EUR, tj. 42 PLN)
  • winieta Słowenia (tylko na powrót) - 7-dniowa (15 EUR, tj. 68 PLN), 
  • Chorwacja - brak winiet, obowiązują opłaty odcinkowe (od kilku do kilkudziesięciu PLN). Jeżdżąc autostradami prawie za każdym razem kiedy sugerowała je nawigacja podsumowanie kosztów wykazało, że zapłaciliśmy za nie w sumie 275 PLN. To sporo, ale jeździliśmy dużo, a jakość autostrad nie budzi żadnych zastrzeżeń).


KOSZT 437 PLN







219

Koszt paliwa:

  • dystans przejechany w ciągu 10 dni - 4 000 km


KOSZT 1100 PLN

550

chorwacja samochodem
Jadąc samochodem do Chorwacji musisz liczyć się z częstymi przystankami na...piękne widoki.

Gdzie zatrzymać się na noc?

O naszych miejscach noclegowych może decydować wcześniej ustalony plan, albo spontan, z którym wiąże się wyszukiwanie noclegów z dnia na dzień.

Ja preferuję opcję pierwszą 🙂 Tworzę, najpierw ramowy, a później szczegółowy plan wyjazdu i dopasowuje do niego noclegi. Najważniejszym kryterium jest dla mnie zawsze lokalizacja obiektu, a w zależności od profilu wyjazdu (odpoczynek aktywny albo trochę mniej aktywny 😉 ) analizuję udogodnienia. W przypadku Chorwacji szukałam pokoi dla 2 osób z aneksem kuchennym, balkonem/tarasem, basenem lub dostępem do morza. Najlepiej żeby obiekty były odrobinę na uboczu, spokojne i klimatyczne.

Ostatecznie wybrałam dla nas poniżej zestawione miejsca. Polecam i szczególnie rekomendują Villę Rajna (niedaleko Parku Narodowego Paklenica) oraz Apartament w Punta Rata (Riwiera Makarska). Hiperłącza w tabeli kierują na stronę Booking.com, gdzie można przeczytać 0pinie użytkowników, zobaczyć zdjęcia obiektów i aktualne ceny.

Koszt poszczególnych noclegów

Kwota PLN/os.

Nocleg przez zwiedzaniem Jezior Plitwickich - 1 noc

Guest House Good Night - pokój deluxe z balkonem

85 PLN/os./noc

85

Nocleg niedaleko PN Paklenica - 3 noce

Villa Rajna - apartament typu studio z tarasem i widokiem na morze

127 PLN/os./noc

382

Nocleg niedaleko Splitu - 2 noce

Villa Pitomcia - pokój 2-osobowy z balkonem i widokiem na morze, basenem i śniadaniami

174 PLN/os./noc

347

Nocleg w miejscowości Brela (Riwiera Makarska) - 3 noce

Punta Rata Apartment - apartament typu studio z balkonem i widokiem na morze

99 PLN/os./noc

296

CAŁOŚĆ KOSZTÓW ZA NOCLEGI W PRZELICZENIU NA OSOBĘ

1109

Lokalizacja wybranych przeze mnie noclegów na mapie.

chorwacja samochodem
Mała marina w miejscowości Seline (5 minut na pieszo od Villi Rajna).
Kamień porośnięty sosnami - symbol miejscowości Brela, a w tle widoczny nasz hotel (Punta Rata Apartment).

W jakich bankomatach wypłacać gotówkę?

 

Podczas wyjazdów zdecydowanie polecam wypłacanie gotówki w bankomatach w miejscu docelowym. Zakup waluty w krajowych kantorach stacjonarnych zazwyczaj jest mniej opłacalny niż wypłaty z bankomatów, czy płatności kartą. Przed wyjazdem w jakiekolwiek miejsce warto poczytać o tym jakich bankomatów warto szukać, aby podczas wypłaty nie została pobrana nam dodatkowa prowizja. Kiedy wiemy już czego nam potrzeba, wystarczy w wyszukiwarce Google Maps przeszukać dany obszar pod kątem bankomatów danego banku – i gotowe! Oczywiście staraj się pamiętać o wypłacie gotówki w większym mieście wtedy na pewno nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem bankomatu konkretnego banku.

Po wjeździe do Chorwacji sprawdź jakie większe miasta będziesz mijać. Zatrzymaj się w wybranym i poszukaj bankomatu, który pozwoli Ci na bez prowizyjną wypłatę gotówki.

Polecam zajrzeć, np. do wpisu na stronie finhack.pl. Artykuł co prawda dotyczy karty Revolut, ale na końcu mamy zestawienie darmowych bankomatów dla danych krajów. Bez prowizji wypłacimy tak pieniądze również za pomocą innych (niż Revolut) kart płatniczych. My korzystamy najczęściej z karty Pekao S.A. i sporadycznie ze wspomnianego Revoluta.

Pamiętaj, aby uważnie czytać komunikaty pojawiając się na ekranie bankomatu. Jeśli przy wypłacie ma zostać pobrana dodatkowa prowizja banku zostaniemy o tym poinformowani i ostatecznie możemy nie decydować się na wypłatę. Nam zdarzyło się kilka razy trafić na bankomaty z prowizją, która wynosiła 20-30 KN, tj. 12-18 PLN. Jeśli już się na nią decydujemy warto wypłacić większą sumę pieniędzy. Kurs wypłaty kartą Pekao S.A. wychodzi dla nas na tyle korzystanie, że czasami opłaca się nawet z uwzględnieniem prowizji.

Dodatkowo często podczas wypłaty jesteśmy pytani o sposób przewalutowania. Możesz zgłębić temat, albo zwyczajnie zapamiętać, że zazwyczaj lepiej wybrać opcję accept without conversion, co oznacza opcję bez przewalutowania.

Prowizja podczas naszych wypłat kartą Pekao S.A. (Mastercard)

Znalazłam potwierdzenia z czterech miejsc, w których wypłacaliśmy gotówkę. Dwa razy świadomie zapłaciliśmy prowizję, bo nie mieliśmy po drodze innego bankomatu, a nawet doliczając dodatkową opłatę kurs był dla nas do zaakceptowania.

Privredna Banka Zagreb – 25 KN, tj. 15 PLN prowizji
OTP Banka – brak prowizji
Hrvatska Postanska Banka – 29 KN, tj. 17 PLN prowizji
MBNET Bankomat – brak prowizji

Jakich cen spodziewać się na miejscu?

Niestety będzie dosyć drogo!

Nie ma się co łudzić, Chorwacja nie należy do najtańszych. Z wysokimi rachunkami należy liczyć się zwłaszcza w restauracjach. Dosyć drogo wychodzą również wstępy do atrakcji turystycznych. W marketach i lokalnych sklepach za niektóre produkty spożywcze również zapłacimy sporo więcej niż w Polsce.

Jeśli zależy nam na oszczędności możemy zabrać prowiant z Polski i przygotowywać wszystkie posiłki samodzielnie. Dla nas podróż to próbowanie lokalnej kuchni, więc nie mogliśmy sobie tego odpuścić i przeważnie główny posiłek w ciągu dnia jedliśmy w restauracji.

Warto zabrać w podróż dzbanek z filtrem i butelki wielokrotnego użytku, aby nie kupować wody w plastiku. To przede wszystkim ekologiczne, a do tego ekonomiczne rozwiązanie.
 

Nie oszczędzaliśmy na biletach wstępu do atrakcji, ale w Chorwacji znajdziemy również sporo atrakcji zupełnie za darmo, np. przepiękne widoki na każdym kroku, malowniczo położone plaże z krystalicznie czystą wodą i urokliwe miasteczka. Dokładne ceny biletów do odwiedzonych przez nas miejsc znajdziesz nieco niżej. 

Ceny przykładowych dań w odwiedzonych przez nas restauracjach

1 KN = 0.59 PLN (wrzesień 2020 r.)

Restoran Hungry Bear (obok naszego pierwsze hotelu i niedaleko Jezior Plitwickich; smacznie)
piwo Ozujsko 0,5 – 19 KN (11 PLN)
stek z kalafiora z selerowych purée – 69 KN (41 PLN)
eskalopki w sosie – 110 KN (65 PLN)
cevapcici (grillowane ruloniki z mięsa mielonego) – 35 KN (20 PLN)

Konoba Gastro Lika (w połowie drogi między Jeziorami Plitwickimi a wybrzeżem; lokalny klimat i smaczne dania)
kawa – 10 KN (5,9 PLN)
sałatka szopska (z surowych ogórków, pomidorów, papryki i cebuli z dodatkiem słonego sera owczego (tzw. szopskiego) i oliwy) – 30 KN (18 PLN)
cevapcici – 35 KN (21 PLN)
frytki – 15 KN (9 PLN)

Restauracja Riva (wyspa Pag, niedaleko plaży Rucica i Beritnica; ładnie położona nad brzegiem wody, możliwość kąpieli w oczekiwaniu na posiłek, smacznie danie)
girice (małe smażone rybki) – 45 KN (27 PLN)
stek z tuńczyka – 120 KN (71 PLN)
puszka coli – 17 KN (10 PLN)

Konoba Ostarija u Vidakowi (Split, poleca R. Makłowicz, ale nas dania nie zachwyciły (może mieliśmy pecha); kultowe miejsce na kulinarnej mapie Dalmacji)
piwo Ozujsko – 15 KN (9 PLN)
zupa rybna – 25 KN (15 PLN)
pasta z tuńczyka – 20 KN (12 PLN)
pasticada (marynowana i duszona wołowina podawana w sosem) z kluseczkami gnocci – 95 KN (56 PLN)

Gusarska konoba (lokal z Omisz; smaczne jedzenie i lokal położony niedaleko plaży)
ryba dorada z warzywami – 110 KN (65 PLN)
zapiekane z serem warzywa – 50 KN (30 PLN)

Vrata Biokova (restauracja w Parku Biokovo; niesamowicie malownicza okolica i bardzo smaczne jedzenie)
kawa – 12 KN (7 PLN)
domowe pieczywo – 15 KN (9 PLN)
deska z dalmatyńskich serem i wędliną – 72 KN (42 PLN)
gulasz – 65 KN (38 PLN)

Seosko domaćinstvo Ficović (niedaleko miasteczka Ston, w drodze z Makarskiej do Dubrownika; pięknie położona restauracja nad brzegiem zalewu, możliwa kąpiel, pyszne jedzenie)
makaron z owocami morza – 95 KN (56 PLN)
ostrygi 4 szt. – 40 KN (23 PLN)
misa owoców morza – 125 KN (74 PLN)

Ceny przykładowych produktów w marketach

Zarówno na stronie Lidla jak i marketu Tommy (w tekście umieściłam hiperłącza) znajdziemy gazetki promocyjne (sale catalogue/online katalog), które pomogą nam zorientować się w aktualnych cenach niektórych produktów.

Tommy market (bardzo popularny w Chorwacji)
ser edamski 150 g – 13 KN (8 PLN)
bagietka – 4 KN (2,4 PLN)
masło 250 g – 20 KN (12 PLN)
jajka 10 szt. – 17 KN (10 PLN)
papryka za 1 kg-  11 KN (6,5 PLN)
cebula za 1 kg – 2,5 KN (1,5 PLN)
pomidory za 1 kg – 8 KN (5 PLN)
salami – 14 KN (8 PLN)

Lidl
piwo Ozujsko 0,5 – 7 KN (4 PLN)
wino (rajnski rizling) – 30 KN (18 PLN)
mleko 1 L – 6 KN (3,5 PLN)
chleb – 8 KN (5 PLN)

damochodem do chorwacji
Przekąski w lokalu Vrata Biokova

Koszty wstępu do najważniejszych atrakcji

  • Ceny biletów wstępu do atrakcji, które odwiedziliśmy wahają się do 20 do ponad 100 PLN, czyli zdecydowanie Chorwacja pod tym względem nie należy do krajów najtańszych. Wszystkie odwiedzone przez nas miejsca polecam. Nigdzie nie narzekaliśmy na tłumy turystów, ani kolejki, ale to zdecydowanie zaleta podróży w czasach COVIDowej zarazy.
  • Podane ceny dotyczą stanu na wrzesień 2020 r. Koszt biletów wstępu do niektórych atrakcji zmienia się w zależności od pory roku i w wysokim sezonie (lato) potrafi być dwa razy wyższy niż zimą. Podane przeze mnie kwoty dotyczą właśnie tego najdroższego okresu (trwa on do końca września).
  • Średni kurs kuny do złotego 1 KN = 0.59 PLN (wrzesień 2020). Aktualny kurs możemy sprawdzić, np. na Coinmill.
  • Podaję ceny biletów wstępu dla 1 osoby dorosłej, a kwotę za parking w zależności od ilości godzin spędzonych w danym miejscu.

Koszt atrakcji/os. + ewentualny parking

(średni kurs walut 1 KN = 0.59 PLN)

Kwota KN/os.

Kwota PLN/os.

Parking Jeziora Plitwickie (10 KN/godz.) - lokalizacja

60

35

Park Narodowy Jezior Plitwickich - lokalizacja

200

118

Park Narodowy Paklenica - loklizacja

60

35

Opłata za auto w PN Paklenica (10 KN/dzień)

10

6

Jaskinia Manita Peć (PN Paklenica) - lokalizacja

30

18

Parking przy ulicy - Zadar (5 KN/godz.) - lokalizacja

5

3

Dzwonnica Katedry św. Anastazji - Zadar - lokalizacja

15

9

Parking podziemny - Szybenik (10 KN/godz.) - lokalizacja

40

24

Katedra św. Jakuba - Szybenik - lokalizacja

30

18

Twierdza św. Michała - Szybenik - lokalizacja

60

35

Twierdza Klis - Split okolice - lokalizacja

120

71

Jaskinia Vranjača - Split okolice - lokalizacja

50

30

Parking przy ulicy - Split (6 KN/godz.) - lokalizacja

18

11

Katedra św. Duje + dzwonnica + krypta + baptysterium + skarbiec - Split - lokalizacja

55

32

Piwnice Pałacu Dioklecjana - Split - lokalizacja

45

27

Parking przy ulicy - Omisz (6 KN/godz.) - lokalizacja

12

7

Twierdza Mirabela - Omisz - lokalizacja

20

12

Park krajobrazowy Biokovo (wjazd autem) - lokalizacja

50

30

Mury Miejskie Dubrownika + Twierdza Lovrijenac - lokalizacja

200

118

Kolejka linowa na wzgórze Srd - Dubrownik - lokalizacja

160

94

Muzeum w Pałacu Rektorów - Dubrownik - lokalizacja

50

30

Arboretum Trsteno - lokalizacja

50

30

CAŁOŚĆ

1340

791

jeziora plitwickie Chorwacja samochodem
Park Narodowy Jezior Plitwickich (wstęp 200 KN, tj. 118 PLN).
Widok z Twierdzy Mirabela w Omisz (wstęp 20 KN, tj. 12 PLN))

Co przywieźć z Chorwacji?

Staram się być minimalistką i od jakiegoś czasu sukcesywnie pozbywam się nadmiaru rzeczy ze swojego otoczenia, toteż na pytanie „co przywieźć z skądkolwiek?” odpowiadam „tylko praktyczne rzeczy” 🙂 Użyteczne pamiątki, oprócz tego, że nie zagracają nam przestrzeni, posiadają jeszcze jedną arcyważną dla mnie zaletę – przypominają nam na co dzień o minionych podróżach.

Parzenie malezyjskiej herbaty przywidzi mi na myśl zielone pola Cameron Highlands, mydełko z Bali przenosi gdzieś w indonezyjską tropikalną zieleń, kawa z Dominikany to wspomnienie pysznych śniadań na plaży w Las Terenas, itd. Dzięki tym drobiazgom miłe wspomnienia są ze mną częściej 🙂

Ale w taki razie co z Chorwacji? – Ja ze swojej strony gorąco polecam kwartet ze zdjęcia poniżej, czyli rozmaryn, liście laurowe, sól oraz oliwę z oliwek.

Rozmaryn i liście laurowe za darmo zbierzemy w zaroślach. Wystarczy tylko bacznie się rozglądać, a jeśli mamy wątpliwości w identyfikacji, wystarczy powąchać przełamane listki. Liście laurowe możemy ususzyć albo zamrozić.

Oliwę kupimy na przydrożnych stoiskach od lokalnych wytwórców.

Sól możemy nabyć, np. w miasteczku Ston albo na wyspie Pag. Przemierzając Chorwację na pewno natkniemy się jeszcze na inne mniej znane saliny.

Jadąc samochodem możemy swobodnie przywieźć dojrzewające w chorwackim słońcu warzywa i owoce, albo słynny ser z wyspy Pag produkowany z mleka owiec, których dietę stanowią zioła takie jak tymianek, rozmaryn i szałwia. Dodatkowo jeśli lubimy alkohole, to warto zainteresować się rakiją. Wyjątkowa będzie ta od lokalnych wytwórców, których nie trzeba wcale daleko szukać. Na przykład podczas noclegu w Villi Rajnie właściciele oferowali nam swój własny wyrób. Przed podróżą miałam spore zamówienie na rum – Badel Domaci Rum. Ostatecznie nie próbowałam (nie pociągają mnie żadne mocne alkohole), ale chyba warto mieć ten trunek  na uwadze.

samochodem do chorwacji
Liście laurowe, rozmaryn, sól morska, oliwa z oliwek i figi.

Podsumowanie kosztów > 10-dni, 2 osoby, 1 auto

  • Już na wstępnie zaznacza, że nie był to z założenia wyjazd „po kosztach”. Nie oszczędzaliśmy, wydawaliśmy w granicach (naszego) zdrowego rozsądku. Jeden posiłek w ciągu dnia jedliśmy przeważnie w jakimś lokalu, odwiedziliśmy bardzo wiele miejsc w opłatą za wstęp, nie zabieraliśmy dużych zapasów jedzenia z Polski, nie wybierałam też najtańszych noclegów. Na podstawie mojego  zestawienia możesz mniej więcej oszacować czy wydasz mniej, czy więcej. Zawsze powtarzam, że bardzo wiele zależy od indywidualnych preferencji 🙂
  • Podane ceny dotyczą stanu na wrzesień 2020 r. Koszt biletów wstępu do niektórych atrakcji zmienia się w zależności od pory roku i w wysokim sezonie (lato) potrafi być dwa razy wyższy niż zimą. Podane przeze mnie kwoty dotyczą właśnie tego najdroższego okresu (trwa on do końca września).
  • Średni kurs kuny do złotego 1 KN = 0.59 PLN (wrzesień 2020). Aktualny kurs możemy sprawdzić, np. na Coinmill.
  • Podaję ceny biletów wstępu dla 1 osoby dorosłej, a kwotę za parking w zależności od ilości godzin spędzonych w danym miejscu.

Koszt atrakcji/os. + ewentualny parking

(średni kurs walut 1 KN = 0.59 PLN)

Kwota KN/os.

Kwota PLN/os.

Parking Jeziora Plitwickie (10 KN/godz.) - lokalizacja

60

35

Park Narodowy Jezior Plitwickich - lokalizacja

200

118

Park Narodowy Paklenica - loklizacja

60

35

Opłata za auto w PN Paklenica (10 KN/dzień)

10

6

Jaskinia Manita Peć (PN Paklenica) - lokalizacja

30

18

Parking przy ulicy - Zadar (5 KN/godz.) - lokalizacja

5

3

Dzwonnica Katedry św. Anastazji - Zadar - lokalizacja

15

9

Parking podziemny - Szybenik (10 KN/godz.) - lokalizacja

40

24

Katedra św. Jakuba - Szybenik - lokalizacja

30

18

Twierdza św. Michała - Szybenik - lokalizacja

60

35

Twierdza Klis - Split okolice - lokalizacja

120

71

Jaskinia Vranjača - Split okolice - lokalizacja

50

30

Parking przy ulicy - Split (6 KN/godz.) - lokalizacja

18

11

Katedra św. Duje + dzwonnica + krypta + baptysterium + skarbiec - Split - lokalizacja

55

32

Piwnice Pałacu Dioklecjana - Split - lokalizacja

45

27

Parking przy ulicy - Omisz (6 KN/godz.) - lokalizacja

12

7

Twierdza Mirabela - Omisz - lokalizacja

20

12

Park krajobrazowy Biokovo (wjazd autem) - lokalizacja

50

30

Mury Miejskie Dubrownika + Twierdza Lovrijenac - lokalizacja

200

118

Kolejka linowa na wzgórze Srd - Dubrownik - lokalizacja

160

94

Muzeum w Pałacu Rektorów - Dubrownik - lokalizacja

50

30

Arboretum Trsteno - lokalizacja

50

30

CAŁOŚĆ

1340

791

Koszt poszczególnych noclegów

Kwota PLN/os.

Nocleg przez zwiedzaniem Jezior Plitwickich - 1 noc

Guest House Good Night - pokój deluxe z balkonem

85 PLN/os./noc

85

Nocleg niedaleko PN Paklenica - 3 noce

Villa Rajna - apartament typu studio z tarasem i widokiem na morze

127 PLN/os./noc

382

Nocleg niedaleko Splitu - 2 noce

Villa Pitomcia - pokój 2-osobowy z balkonem i widokiem na morze, basenem i śniadaniami

174 PLN/os./noc

347

Nocleg w miejscowości Brela (Riwiera Makarska) - 3 noce

Punta Rata Apartment - apartament typu studio z balkonem i widokiem na morze

99 PLN/os./noc

296

CAŁOŚĆ

1109

Pozostałe (kurs 1 KN = 0.59 PLN, 1 EUR = 4.50 PLN)

Kwota PLN/os.

Opłaty za autostrady:

  • winieta Czechy - 10-dniowa (310 CZK, tj. 52 PLN)
  • winieta Austria - 10-dniowa (9,4 EUR, tj. 42 PLN)
  • winieta Słowenia (tylko na powrót) - 7-dniowa (15 EUR, tj. 68 PLN), 
  • Chorwacja - brak winiet, obowiązują opłaty odcinkowe (od kilku do kilkudziesięciu PLN). Jeżdżąc autostradami prawie za każdym razem kiedy sugerowała je nawigacja podsumowanie kosztów wykazało, że zapłaciliśmy za nie w sumie 275 PLN. To sporo, ale jeździliśmy dużo, a jakość autostrad nie budzi żadnych zastrzeżeń).


KOSZT 437 PLN







219

Koszt paliwa:

  • dystans przejechany w ciągu 10 dni - 4 000 km


KOSZT 1100 PLN

550

Do tego jedzenie, pamiątki, itd.

Tutaj wydatki są kwestią indywidualną i zależą od naszych preferencji. My nie skupialiśmy się bardzo na oszczędności, ale wydajemy rozsądnie i z głową. Dodatkowo nie kupowaliśmy wody w plastikowych butelkach tylko filtrowaliśmy wodę z kranu przelewając do butelek wielorazowych. Dla bardzo oszczędnych dobrą opcją będzie wzięcie produktów spożywczych z polski. My lubimy próbować lokalnej kuchni, więc obiady jedliśmy w dobrze ocenianych lokalach, a śniadania przygotowywaliśmy sami z zakupionych wcześniej produktów (w jednym hotelu były wliczone w cenę pobytu). Do tego kupiliśmy lokalną oliwę i trochę alkoholu w ramach upominków.




1100

CAŁOŚĆ

1769

PODSUMOWANIE CAŁOŚĆI WYDATKÓW

3769

Koszty oczywiście można zminimalizować omijając autostrady, nie płacąc za winiety, ograniczając atrakcje, wybierając tańsze hotele i zabierając produkty spożywcze z Polski. Wszystko zależy od Twoich preferencji. My wybraliśmy tym razem wyjazd bez ścisłej kontroli portfela.

PLN za osobę/ 10 dni wyjazdu

Jako wielbicielka punktów widokowych byłam zachwycona tymi chorwackimi. Piękne widoki towarzyszą nam co krok i co przejechany kilometr.

Tyle ode mnie dla Ciebie. Mama nadzieję, że informacje okazały się przydatne i ułatwią Ci planowanie podroży do Chorwacji. Jeśli masz jakieś pytania, wątpliwości, uwagi, cokolwiek – pisz śmiało w komentarzu 🙂

Dziękuję za poczytanie i życzę niesamowitych podroży,

MAPA Z WAŻNYMI OBIEKTAMI

RAMOWY PLAN WYJAZDU

DZIEŃ 1  | 10/11.09.2020
Trasa z Poznania przez Czechy, Austrię, Słowenię w okolicę Parku Narodowego Jezior Plitwickich.

DZIEŃ 212.09.2020
Zwiedzanie Parku Narodowy Jezior Plitwickich i przejazd nad wybrzeże do miejscowości Seline (punkty widokowe po drodze).

DZIEŃ 313.09.2020
Park Narodowy Paklenica – trekking do jaskini Manita Peć oraz punkt widokowy Paklarić. Popołudnie z masywem Tulove Grede i kanionem rzeki Zrmanja.

DZIEŃ 414.09.2020
Księżycowa wyspa Pag i krótki spacer po Zadarze.

DZIEŃ 515.09.2020
Zwiedzanie Parku Narodowego Krka i spacer po Szybeniku.

DZIEŃ 6 | 16.09.2020
Twierdza Klis, jaskinia Vranjaca, akwedukt Dioklecjana oraz spacer po Splicie.

DZIEŃ 7 | 17.09.2020
Szczyt Parku Marjan i piwnice Pałacu Dioklecjana w Splicie. Przejazd do miasteczka Omisz, a po drodze dwa punkty widokowe na kanion rzeki Cetina. Omisz i twierdza Mirabela. Przejazd wzdłuż Riwiery Makarskiej do miejscowości Brela.


DZIEŃ 8 | 18.09.2020
Park Krajobrazowy Biokovo – kładka widokowa Skywalk i szczyt Sveti Jure. Spacer po mieście Makarska. Powrót do Breli i plaża Punta Rata.

DZIEŃ 9 | 19.09.2020
 Zwiedzanie Dubrownika, arboretum w Trsteno, przejazd przez Ston i uczta z owoców morza w Seosko domaćinstvo Ficović.

DZIEŃ 10 | 20.09.2020
Poranek na plaży Punta Rata w Breli i powrót do Polski (przez Słowenię, Austrię, Czechy).

POWIĄZANE WPISY
chorwacja samochodem
Chorwacja samochodem – plan 10-dniowego wyjazdu

Chorwacja samochodem? Czemu nie! Na miejscu czeka śródziemnomorski klimat, turkusowe jeziora, malownicze wodospady, chłodne jaskinie, górskie szlaki, piękne plaże, warowne twierdze, klimatyczne miasteczka, a na każdym kroku towarzyszą nam widoki...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.