Spis treści:
Park Narodowy Jezior Plitwickich to sztandarowa atrakcja Chorwacji, której chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Nawet jeśli nie było nam dane być w Chorwacji, to o jej turkusowych jeziorach i malowniczych wodospadach słyszeliśmy z pewnością.
Poniżej zebrałam najpotrzebniejsze informacje, które pozwolą Ci na optymalne zaplanowanie wizyty, w tym niezwykle pięknym i czasami tłumnie odwiedzanym przez turystów, miejscu. Zapraszam do poczytania i przyjemnych Plitwickich! 🙂
Jeziora Plitwickie – informacje ogólne
Jak poruszać się po parku?
Do kompleksu wchodzimy wejściem nr 1 (Dolne Jeziora) lub wejściem nr 2 (Górne Jeziora). Natomiast w obrębie samego parku możemy przemieszczać się:
- pieszo na tyle, na ile pozwala nam kondycja i czas,
- busami (stacje St1, St2, St3),
- małymi promami (stacje promowe P1, P2, P3).
Którą trasę spacerową wybrać?
- W parku mamy do wyboru kilka ścieżek oznaczonych odpowiednio literami A, B, C, E, F, H, K. Różnią się długością (od 3 km do 18 km), więc wybieramy zgodnie z ilością czasu i sił jakimi dysponujemy. Trasy są dobrze oznaczone, więc nie powinniśmy mieć żadnego problemu z orientacją w terenie. Szlaki łączą się w kilku miejscach, więc możemy nieco zmodyfikować nasz pierwotny plan w trakcie spaceru.
- Na oficjalnej stronie parku znajduje się aplikacja webowa (tryb online), w której każdą trasę zaznaczono na mapie. Mamy podaną jej długość, orientacyjny czas przejścia i najważniejsze punkty parku. Bardzo fajne narzędzie, dzięki któremu w łatwy i szybki sposób zapoznamy się rozmieszczeniem obiektów parku, co pozwoli na wybór najbardziej interesującej nas trasy.
- Wybór wejścia do parku (wejście nr 1 lub nr 2) zależy od trasy jaką chcemy przejść. Teoretycznie jeśli decydujemy się na szlak będący pętlą po całym parku (polecam właśnie tę opcję), to raczej bez znaczenia, przy którym wejściu zaczniemy. Chyba, że zależy nam na oświetleniu/nasłonecznieniu danej części parku. Ja osobiście wolałam zacząć od spaceru Dolnymi Jeziorami (wejście 1), kiedy były jeszcze zacienione. Natomiast pętlę kończyliśmy spacerując górną częścią kanionu (w cieniu drzew) podziwiając doświetlone turkusowe jeziora w dole.
- Warto pojawić się tutaj wcześnie rano, bo bywa naprawdę bardzo tłoczno i czasami możemy stanąć przed perspektywą kilkugodzinnego czekania w kolejce. My byliśmy tutaj we wrześniu 2020 r., czyli trochę po sezonie, i do tego w czasie koronawirusowej zarazy, więc było naprawdę spokojnie. Polecam rozpoczęcie wcześnie rano, szczególnie jeśli planujemy zwiedzanie w upalny letni dzień. Możemy zdecydować się również na wizytę w godzinach popołudniowych i zwiedzać aż do zamknięcia parku. Jednak ja jestem zdecydowanie zwolenniczką opcji porannej, ale wszystko to kwestia indywidualnych preferencji.
- Bilety wstępu warto zakupić online, wtedy unikniemy stania w długich kolejkach i mamy pewność, że wejdziemy do parku o konkretnej godzinie. Bilet kupujemy wybierając datę, godzinę, numer wejścia do parku (1 lub 2) oraz typ biletu (dorosły, dziecko, student, bilet 2-dniowy).
Koszt biletów wstępu i opłata za parking
Cena biletu wstępu obejmuje również transport łodzią elektryczną (P1, P2, P3) i busem (St1, St2, St3).
Biletów zakupionych online nie musimy drukować – wystarczy tylko, że okażemy potwierdzenie podczas wchodzenia do parku.
Aktualne ceny biletów sprawdzisz dokładnie tutaj > CENY BILETÓW
A tutaj kupisz bilet online > ZAKUP BILETU ON-LINE
Godziny otwarcia parku
Jeziora Plitwickie są otwarte dla zwiedzających 365 dni w roku, ale godziny różnią się w zależności od pory roku.
- WIOSNA
w terminie od ostatniej niedzieli marca do 31.05:
8.00 – 19.00 (wstęp do parku / zakup biletu – do godz. 17.00) - LATO
w terminie od 01.06. do 20.08:
7.00 – 20.00 (wstęp do parku / zakup biletu – do godz. 18.00) - JESIEŃ
w terminie od 21.08. do 30.09:
7.00 – 19.00 (wstęp do parku / zakup biletu – do godz. 17.00)
w terminie od 01.10. do ostatniej soboty października:
8.00 – 18.00 (wstęp do parku / zakup biletu – do godz. 16.00) - ZIMA
w terminie od ostatniej niedzieli października do ostatniej soboty marca:
8.00 – 16.00 (wstęp do parku / zakup biletu – do godz. 14.00)
Aktualne godziny otwarcia sprawdzisz dokładnie tutaj > GODZINY OTWARCIA
Zwiedzanie – trasa C (8 km, 5 godz.)
Liczyliśmy na małą ilość turystów z powodu pandemii, ale rzeczywistość przerosła nasze oczekiwania – park świecił pustkami. Dla nas dobrze, bo nie musieliśmy przedzierać się przez tłum turystów, ale dla turystyki regionu niekoniecznie. Woda w Dolnych Jeziorach absolutnie zachwycała przejrzystością i niebieskim kolorem. Górne Jeziora sprawiały wrażenie trochę wysuszonych, ale o tej porze roku (wrzesień) wydaje się to dosyć naturalne. Dla porównania chętnie pojawiłabym się tutaj wiosną, kiedy wody powinno być najwięcej.
Podsumowanie
- Wybór wejścia do parku (wejście nr 1 lub nr 2) zależy od trasy jaką chcemy przejść. Teoretycznie jeśli decydujemy się wybrać trasę, będącą pętlą po całym parku (polecam właśnie tę opcję), to raczej bez znaczenia, przy którym wejściu zaczniemy.
- Auto zostawiamy na parkingu przy wejściu. Płacimy za ilość godzin gotówką lub kartą.
- W parku mamy do wyboru kilka ścieżek oznaczonych odpowiednio literami A, B, C, E, F, H, K. Na oficjalnej stronie parku znajduje się aplikacja webowa (tryb online), w której każdą trasę zaznaczono na mapie. Korzystając z niej szybko poznamy przebieg tras co ułatwi nam wybór opcji zwiedzania – . Szlaki są w parku dobrze oznaczone, więc nie powinniśmy mieć problemu z orientacją.
- Bilety wstępu warto zakupić online, wtedy unikniemy stania w długich kolejkach i mamy pewność, że wejdziemy do parku o konkretnej godzinie. Bilet kupujemy wybierając datę, godzinę, numer wejścia do parku (1 lub 2). W sezonie cena biletu to 200 KN/os., tj. 118 PLN, cena za parking 10 KN/godzinę, tj. 6 PLN.
- W parku należy pojawić się wcześnie rano, gdyż bywa tutaj naprawdę bardzo tłoczno i czasami możemy stanąć przed perspektywą kilkugodzinnego czekania w kolejce. Możemy zdecydować się również na wizytę w godzinach popołudniowych i zwiedzać do zamknięcia parku.
- Warto zabrać ze sobą własną wodę i przekąski. Wtedy możemy zrobić sobie przystanek na posiłek w dowolnym, malowniczym zakątku parku. To również ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie 🙂 Oczywiście ekologiczne jeśli mamy ze sobą, np. wodę w wielorazowej butelce, przygotowane przez nas kanapki, albo upieczone samodzielnie ciasteczka, a nie batoniki i chipsy w plastiku. Jeśli rezygnujemy z własnego prowiantu, to obok stacji łodzi P3 znajduje się sklep z pamiątkami, restauracja i małe stoiska, w których kupimy napoje i przekąski.
- Dodatkowo:
- Niektóre fragmenty tras spacerowych są wyeksponowane na słońce, więc warto pamiętać o kremie z filtrem przeciwsłonecznym.
- W parku obowiązuje zakaz kąpieli w jeziorach.
- Pamiętajmy żeby szanować otaczającą nas przyrodę. Jeziora Plitwickie stanowią chroniony park narodowy, ale ta zasada jest dla mnie uniwersalna i obowiązuje w każdym miejscu. Nie niszczymy, podziwiamy!
Dziękuję za poczytanie i życzę niesamowitych podroży,
MAPA Z WAŻNYMI OBIEKTAMI
RAMOWY PLAN WYJAZDU
DZIEŃ 1 | 10/11.09.2020
Trasa z Poznania przez Czechy, Austrię, Słowenię w okolicę Parku Narodowego Jezior Plitwickich.
DZIEŃ 2 | 12.09.2020
Zwiedzanie Parku Narodowy Jezior Plitwickich i przejazd nad wybrzeże do miejscowości Seline (punkty widokowe po drodze).
DZIEŃ 3 | 13.09.2020
Park Narodowy Paklenica – trekking do jaskini Manita Peć oraz punkt widokowy Paklarić. Popołudnie z masywem Tulove Grede i kanionem rzeki Zrmanja.
DZIEŃ 4| 14.09.2020
Księżycowa wyspa Pag i krótki spacer po Zadarze.
DZIEŃ 5 | 15.09.2020
Zwiedzanie Parku Narodowego Krka i spacer po Szybeniku.
DZIEŃ 6 | 16.09.2020
Twierdza Klis, jaskinia Vranjaca, akwedukt Dioklecjana oraz spacer po Splicie.
DZIEŃ 7 | 17.09.2020
Szczyt Parku Marjan i piwnice Pałacu Dioklecjana w Splicie. Przejazd do miasteczka Omisz, a po drodze dwa punkty widokowe na kanion rzeki Cetina. Omisz i twierdza Mirabela. Przejazd wzdłuż Riwiery Makarskiej do miejscowości Brela.
DZIEŃ 8 | 18.09.2020
Park Krajobrazowy Biokovo – kładka widokowa Skywalk i szczyt Sveti Jure. Spacer po mieście Makarska. Powrót do Breli i plaża Punta Rata.
DZIEŃ 9 | 19.09.2020
Zwiedzanie Dubrownika, arboretum w Trsteno, przejazd przez Ston i uczta z owoców morza w Seosko domaćinstvo Ficović.
DZIEŃ 10 | 20.09.2020
Poranek na plaży Punta Rata w Breli i powrót do Polski (przez Słowenię, Austrię, Czechy).
"Gra o Tron" to jeden z najbardziej popularnych seriali stacji HBO, będący adaptacją sagi "Pieśń lodu i ognia" autorstwa amerykańskiego pisarza George’a R.R. Martina. Przez wielu produkcja uważana jest za...
Dubrownik zwany Perłą Adriatyku to jedno z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych przez turystów miast Chorwacji. Tłumy przybywają do Dubrownika przede wszystkim dla jego zabytków i niezwykłej architektury. W końcu...
Wyspa Pag jest miejscem o absolutnie wyjątkowym krajobrazie i planując nasz wyjazd do Chorwacji powinniśmy poważnie rozważyć uwzględnienie jej w naszym harmonogramie. Wyspa ma 60 km długości, a jej szerokość...
Planujesz wyjazd samochodem do Chorwacji? Jeśli tak to świetnie się składa, bo mam dla Ciebie sporo przydatnych informacji, które sprawią, że podróż stanie się łatwiejsza. Poniżej znajdziesz: opis trasy dojazdu...
Chorwacja samochodem? Czemu nie! Na miejscu czeka śródziemnomorski klimat, turkusowe jeziora, malownicze wodospady, chłodne jaskinie, górskie szlaki, piękne plaże, warowne twierdze, klimatyczne miasteczka, a na każdym kroku towarzyszą nam widoki...
Park Narodowy Jezior Plitwickich to sztandarowa atrakcja Chorwacji, której chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Nawet jeśli nigdy nie byliśmy w Chorwacji, to o jej turkusowych jeziorach i malowniczych wodospadach słyszeliśmy...
Dziękuję za przewodnik.
To co w Polsce jest zwyczajne, w Chorwacji jest wyjątkowe. Czułem się jak w Kaszubskim Parku Krajobrazowym. Tylko w Chorwacji trzeba za chodzenie wśród jezior płacić.