Spis treści:
„Gra o Tron” to jeden z najbardziej popularnych seriali stacji HBO, będący adaptacją sagi „Pieśń lodu i ognia” autorstwa amerykańskiego pisarza George’a R.R. Martina. Przez wielu produkcja uważana jest za najlepszy serial wszech czasów. Na przestrzeni 9 lat (2011-2019) powstało 8 sezonów (73 odcinki), których wspólnym mianownikiem jest walka bohaterów o władzę nad Siedmioma Królestwami znajdującymi się na kontynencie Westeros. Pretendentów do wykutego z tysiąca mieczy Żelaznego Tronu było wielu. W drodze do finału oczywiście intrygi, spiski, zdrady, konflikty mocarnych rodów, siły ciemności budzące się na dalekiej północy, pragnienia, namiętności, a do tego przyjaźń, miłość, humor i…niesamowite scenerie kręconych ujęć. Nie dziwi fakt, że fani zaczęli podążać śladami serialowych bohaterów do Maroko, Islandii, Irlandii Północnej, Szkocji, Hiszpanii, Malty i oczywiście…Chorwacji!
„Gra o Tron” w Chorwacji była nagrywana m.in. w Szybeniku, Splicie, Trogirze, Dubrowniku i Trsteno. Jako fanka serii, będąc we wspomnianych miejscowościach, nie mogłam pozostać obojętna wobec serialowych lokacji! W końcu też chciałam pospacerować uliczkami, które przemierzali moi ulubieni bohaterowie i bohaterki.
Poniżej mam dla Ciebie zestawienie miejsc z GoT, które udało nam się zobaczyć we wrześniu 2020 r., podczas 10-dniowego wyjazdu do Chorwacji. Mam nadzieję, że z moim wpisem łatwiej zrealizujesz swoją tematyczną podróż.
Jeśli jesteś na etapie planowania podróży i szukasz inspiracji, zapraszam Cię do mojego szczegółowego harmonogramu 10-dniowego wyjazdu do Chorwacji. Znajdziesz w nim mnóstwo praktycznych informacji, trasy na każdy dzień, poglądowe mapy, koszty atrakcji i przykładowe noclegi.
Na początek poglądowa mapa z lokalizacjami, o których wspominam w tekście – tak dla lepszej orientacji 🙂
Szybenik (Šibenik)
Katedra św. Jakuba w Szybeniku to serialowy Żelazny Bank, czyli instytucja finansowa z siedzibą w Wolnym Mieście Braavos.
Zwiedzając Katedrę św. Jakuba warto zwrócić uwagę na detale świątynnej fasady, takie jak fryz ozdobiony 71 rzeźbami twarzy mężczyzn, kobiet i dzieci, autorstwa głównego architekta świątyni Juraja Dalmatinca, oraz 2 renesansowe cherubinki z notatką poświęconą budowie katedry i podpisem mistrza Juraja. Z biletem wstępu otrzymujemy ulotkę w języku polskim z najważniejszymi punktami wewnątrz i na zewnątrz katedry oraz krótkim opisem historii budowy, która trwała 105 lat (1431-1536, budynek poświęcono w 1555 r.). Konstrukcja powstała w całości z kamienia, a podczas budowy sklepienia i kopuły wykorzystano unikalne techniki. Od 2000 r. obiekt znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Podczas podróży samochodem auto możemy zostawić np. na parkingu podziemnym zaraz obok starówki – dokładnie tutaj, opłata 10 KN/godz., tj. 6 PLN.
Wstęp do katedry to koszt 30 KN/os., tj. 18 PLN. Z tym samym biletem możemy też wejść do Civitas Sacra, czyli muzeum będącego centrum interpretacyjnym katedry.
Masyw Biokovo
Górskie pejzaże pomiędzy miejscowościami Makarska i Krvavica stanowiły tło dla scen z Daenerys Targaryen i jej smokami.
Odwiedzając masyw Biokovo nie szukaliśmy tego miejsca, ale porównanie serialowej sceny i zdjęć satelitarnych Google Maps podpowiada mi, że to gdzieś w tej okolicy.
Split
Split i jego okolice to serialowe miasto Meereen. Piwnice Pałacu Dioklecjana to katakumby Meereen, w których Daenerys Targaryen zamknęła swoje smoki, po tym jak zaczęły stanowić zagrożenie dla niewinnych ludzi. Również w wąskich uliczkach starówki Splitu rozpoznamy tło serialowych scen, które powstawały np. na ulicy Papalićeva i w westybule Pałacu Dioklecjana.
Bilety wstępu:
- Katedra św. Duje, dzwonnica z poziomem widokowym, krypta, baptysterium oraz skarbiec (muzeum) – 55 KN/os., tj. 32 PLN,
- Piwnice Pałacu Dioklecjana – 45 KN/os., tj. 25 PLN.
Piwnice Pałacu Dioklecjana
Katakumby miasta Meereen, w którzych Daenerys uwięziła swoje dwa smoki
– lokalizacja
Ulicy Papalićeva
Miasto Meereen
– lokalizacja
Nie mam zdjęcia z tej uliczki, ale na serialowym kadrze widzimy po prawej stronie wejście prowadzące w rzeczywistości do muzeum w Splicie, a niebieskie drzwi na zdjęciach Google Street View są bordowe 🙂
Villa Dalmacija
Willa z kamiennym pomostem w mieście Dorne
– lokalizacja
Nie widzieliśmy willi na własne oczy, a tylko spoglądaliśmy w jej kierunku z punktu widokowego na wzgórzu Parku Marjan.
Tak na marginesie, to poznałam to miejsce podczas oglądania zupełnie innego serialu (Kiss Me First). Pojawia się z w nim również wielokrotnie Park Narodowy Krka.
Twierdza Klis
Warowna twierdza w miejscowości Klis to, podobnie jak położony niedaleko Split, serialowe miasto Meereen. Jeśli oglądałeś/aś serial z pewnością pamiętasz charakterystyczną scenę, w której na rozkaz Daenerys zostaje ukrzyżowanych 163 możnych Meereen – to wszystko działo się właśnie tutaj.
– lokalizacja
Arboretum w Trsteno
Urokliwe arboretum zlokalizowane w miejscowości Trsteno to serialowe ogrody Królewskiej Przystani. Ukwieconymi alejkami przechadzali się tutaj m.in. Sansa Stark, Tyrion Lannister, Margaery Tyrell i jej babcia Olenna Tyrell.
– lokalizacja
Arboretum Trsteno to niewielki ogród botaniczny, w którym oprócz wielu gatunków roślin mamy barokową fontannę z Neptunem i nimfami, akwedukt, którym niegdyś woda była doprowadzana do fontanny, zieloną loggię, letnią willę, kapliczkę oraz pawilon z pięknym widokiem. Kilka ogrodowych alejek to spacer na 20 minut.
Wstęp do ogrodu to koszt 50 KN/os., tj. 30 PLN. Otwarte w godzinach 7:00-19:00.
Dubrownik
Najbardziej znane i popularne miasto Chorwacji stanowiło serialową Królewską Przystań (ang. King’s Landing), czyli stolicę Siedmiu Królestw.
Cała starówka Dybrownika została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO i naprawdę jest naszpikowana architektonicznymi perełkami, które bez większych efektów specjalnych mogą stanowić serialową scenografię.
Barokowe schody prowadzące na plac przez Kościołem św. Ignacego
Schody do Wielkiego Septu Baelora w Królewskiej Przystani
– lokalizacja
Zachodnia Zatoka (Zatoka Pile)
Zatoka Czarnego Nurtu (ang. Blackwater Bay) w Królewskiej Przystani (ang. King’s Landing)
– lokalizacja
Zatoka znajduje się pomiędzy Murami Miejskimi Dubrownika a Twierdzą Lovrijenac.
Baszta Bokar stanowiąca część murów miejskich Dubrownika
Fragment murów Królewskiej Przystani
– lokalizacja
Pałac Rektorów, w którym obecnie mieści się Muzeum Historii Kultury
Rezydencja Króla Przypraw w Qarth
– lokalizacja
Baszta Minčeta stanowiąca część murów miejskich
Dom Nieumarłych w mieście Qarth (najwyższe piętro baszty), a innym razem fragment fortyfikacji Królewskiej Przystani (widok baszty z poziomu murów miejskich).
– lokalizacja
Klasztor Benedyktynów na Wyspie Lokrum
Serialowe ogrody w mieście Qarth
– lokalizacja
Nie byliśmy na wyspie Lokrum, więc nie posiadam własnych zdjęć, ale na fotkach użytkowników Google Maps zweryfikowałam poprawność lokalizacji 🙂 Na wyspę Lokrum dostaniemy się łodziami odpływającymi średnio co pół godziny z portu w Dubrowniku.
Pozostałe miejsca w Dubrowniku
Nie do każdej serialowej lokacji udało nam się podejść, bo robiliśmy to trochę przy okazji, nie specjalnie się na tym skupiając. Dla zagorzałych fanów podaję jeszcze trzy serialowe miejsca, o których wiem. Dodam tylko, że są ogólnodostępne i z łatwością osiągalne 🙂
- Brama Pile w zachodniej części murów Dubrownika – sceny w Królewskiej Przystani – lokalizacja
- wejście do Muzeum Etnograficznego – wejście do burdelu lorda Petyra Baelisha (Littlefingera) w Królewskiej Przystani –lokalizacja
- Brama Ploče w północno-wschodnim narożniku murów miejskich – brama Czerwonej Twierdzy w Królewskiej Przystani –lokalizacja
- schody obok Klasztoru Dominikanów, na ulicy łączącej Bramę Ploče z główną ulicą Stradun – kilka scen w Królewskiej Przystani – lokalizacja
- Gradac Park, z którego mamy piękny widok na Twierdzę Lovrijenac – miejsce Purpurowego Wesela z sezonu 4, gdzie zostaje otruty król Joffrey – lokalizacja
Trogir
Trogir, czyli najlepiej zachowane romańsko-gotyckie miasto w Europie Środkowej to serialowe miasto Qarth.
Ostatecznie do Trogiru nie dotarliśmy, ale mam zamiar kiedyś to nadrobić. Przede wszystkim ze względu na tutejszą piękną starówkę, która od 1997 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Architektura dalmatyńskiego miasteczka robi wrażanie i idealnie wpasowuje się w rolę handlowego portu w Qarth. Dodatkowo w odległości 15 km od Trogiru, znajduje się miejscowość Kaštel Gomilica, której port i zamek grały w serialu część miasta Braavos.
Starówka Trogiru – lokalizacja
Kaštel Gomilica – lokalizacja
Park Narodowy Krka
GoT nagrywano również w Parku Narodowym Krka, ale nie mogłam znaleźć fragmentu serialu, który prezentowałby jakiś charakterystyczny element parkowego krajobrazu. Z internetowych informacji wynika, że Krka służył jako Westeros w wielu scenach, m.in. w sezonie 4, odcinku 3, gdzie Arya Stark i Ogar przemierzają Dorzecze (ang. Riverlands). Przepiękne wodospadowy Parku Narodowego Krka są jedną z głównych atrakcji Chorwacji więc warto się tam wybrać nie tylko z uwagi na GoT.
Tak kończy się moja Gra o Tron w Chorwacji! Mam nadzieję, że się podobało 🙂
Jeśli uważasz wpis za przydatny i w jakiś sposób pomógł Ci w zaplanowaniu wymarzonego wyjazdu, daj proszę znać w komentarzu.
Miło będzie wiedzieć, że czasami ktoś tutaj zagląda.
MAPA Z WAŻNYMI OBIEKTAMI
RAMOWY PLAN WYJAZDU
DZIEŃ 1 | 10/11.09.2020
Trasa z Poznania przez Czechy, Austrię, Słowenię w okolicę Parku Narodowego Jezior Plitwickich.
DZIEŃ 2 | 12.09.2020
Zwiedzanie Parku Narodowy Jezior Plitwickich i przejazd nad wybrzeże do miejscowości Seline (punkty widokowe po drodze).
DZIEŃ 3 | 13.09.2020
Park Narodowy Paklenica – trekking do jaskini Manita Peć oraz punkt widokowy Paklarić. Popołudnie z masywem Tulove Grede i kanionem rzeki Zrmanja.
DZIEŃ 4| 14.09.2020
Księżycowa wyspa Pag i krótki spacer po Zadarze.
DZIEŃ 5 | 15.09.2020
Zwiedzanie Parku Narodowego Krka i spacer po Szybeniku.
DZIEŃ 6 | 16.09.2020
Twierdza Klis, jaskinia Vranjaca, akwedukt Dioklecjana oraz spacer po Splicie.
DZIEŃ 7 | 17.09.2020
Szczyt Parku Marjan i piwnice Pałacu Dioklecjana w Splicie. Przejazd do miasteczka Omisz, a po drodze dwa punkty widokowe na kanion rzeki Cetina. Omisz i twierdza Mirabela. Przejazd wzdłuż Riwiery Makarskiej do miejscowości Brela.
DZIEŃ 8 | 18.09.2020
Park Krajobrazowy Biokovo – kładka widokowa Skywalk i szczyt Sveti Jure. Spacer po mieście Makarska. Powrót do Breli i plaża Punta Rata.
DZIEŃ 9 | 19.09.2020
Zwiedzanie Dubrownika, arboretum w Trsteno, przejazd przez Ston i uczta z owoców morza w Seosko domaćinstvo Ficović.
DZIEŃ 10 | 20.09.2020
Poranek na plaży Punta Rata w Breli i powrót do Polski (przez Słowenię, Austrię, Czechy).
"Gra o Tron" to jeden z najbardziej popularnych seriali stacji HBO, będący adaptacją sagi "Pieśń lodu i ognia" autorstwa amerykańskiego pisarza George’a R.R. Martina. Przez wielu produkcja uważana jest za...
Dubrownik zwany Perłą Adriatyku to jedno z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych przez turystów miast Chorwacji. Tłumy przybywają do Dubrownika przede wszystkim dla jego zabytków i niezwykłej architektury. W końcu...
Wyspa Pag jest miejscem o absolutnie wyjątkowym krajobrazie i planując nasz wyjazd do Chorwacji powinniśmy poważnie rozważyć uwzględnienie jej w naszym harmonogramie. Wyspa ma 60 km długości, a jej szerokość...
Planujesz wyjazd samochodem do Chorwacji? Jeśli tak to świetnie się składa, bo mam dla Ciebie sporo przydatnych informacji, które sprawią, że podróż stanie się łatwiejsza. Poniżej znajdziesz: opis trasy dojazdu...
Chorwacja samochodem? Czemu nie! Na miejscu czeka śródziemnomorski klimat, turkusowe jeziora, malownicze wodospady, chłodne jaskinie, górskie szlaki, piękne plaże, warowne twierdze, klimatyczne miasteczka, a na każdym kroku towarzyszą nam widoki...
Park Narodowy Jezior Plitwickich to sztandarowa atrakcja Chorwacji, której chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Nawet jeśli nigdy nie byliśmy w Chorwacji, to o jej turkusowych jeziorach i malowniczych wodospadach słyszeliśmy...
Kompleksowo i konkretnie. Bardzo pomocne opracowanie 🙂 dzięki!
W górskim wąwozie na wysokości miejscowości Baška Voda, jest tablica, że tam był plener do scen w serialu „Gra o tron”. 30 minut spacerkiem od drogi głównej Split-Makarska.
lubię chorwację jest mega ciekawa i interesująca polecam również filmy o niej znajdziecie je np tutaj – https://zalukajmy.pl/